fb pixel Chrabrý husar Andrej Hadik, skutečný milenec Marie Terezie? Přízeň císařovny si chtěl získat rukavičkami – G.cz
Vyhledávání

Chrabrý husar Andrej Hadik, skutečný milenec Marie Terezie? Přízeň císařovny si chtěl získat rukavičkami

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Česká televize odvysílala v minulých dnech mimořádně úspěšnou minisérii o císařovně Marii Terezii. V průběhu čtyř dílů se na obrazovce kromě salvné vladařky a jejího muže Františka Štěpána Lotrinského objevovala celá řada dalších postav, které císařovnu nějakým způsobem ovlivnily. Jednou z nich byl i statečný voják Andrej Hadik.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 9.1.2020, 08:06

Bouřlivák v uniformě

Kdo byl tento muž, jemuž tvůrci televizní ságy přisoudili roli milence samotné Marie Terezie, což nemá oporu v historii a jde tak jen o spekulaci? Jednalo se o uherského hraběte a rakouského polního maršála s kořeny na Slovensku, který sloužil také ve službách slavné rakouské císařovny. Rodiče z něj chtěli mít kazatele, a tak ho poslali studovat do jezuitské koleje, což mladého šlechtice zrovna nenadchlo. Studií tak zanechal a vydal se na dráhu vojáka. Koneckonců, měl k tomu předpoklady již z rodiny. Vojákem byl i jeho otec.

Vojenskou kariéru začal jako praporčík u husarů. Velmi rychle postupoval na žebříčku hodností a záhy byl jmenován kapitánem. Svou odvahou natolik vzbuzoval pozornost velitelských kruhů, že povýšení šla poměrně rychle za sebou. Projevil se také jako vynikající taktik, proto byl v roce 1744 ve věku 33 let povýšen na plukovníka a už o tři roky později se stal generálem.

Rok 1756 mu přinesl hodnost podmaršálka. Jeho armádní dráha byla skutečně závratná. Proslavil se v sedmileté válce, zejména přepadením a obsazením Berlína (16. října 1757), kdy stál v čele asi 3500 husarů a pěšáků, přičemž jeho jednotka při této nebezpečné akci ztratila pouze 10 mužů.

Obdivovatel Marie Terezie

Svou odvahou oslňoval Andrej Hadik nejen své velitele, ale také samotnou Marii Terezii. I to je možná důvod, proč se o tomto uherském hraběti spekulovalo v souvislosti s „domnělými nevěrami“ císařovny, která ale byla vdaná za Františka I. Štěpána Lotrinského. A manželství to prý bylo v zásadě šťastné a naplněné - to rozhodně, protože spolu měli šestnáct dětí. Pravdu nám v současnosti asi nikdo nepoví, ale to, že Hadik císařovnu obdivoval, dokazuje i několik skutečností.

V již zmiňované sedmileté válce, ve které se mu podařilo obsadit Berlín, mu tehdy dobytá metropole musela vyplatit tři sta tisíc tolarů, z nichž pětadvacet tisíc připadlo vojsku a zbytek Hadik poslal Marii Terezii. Statečný důstojník si ale troufl i na dárek mnohem osobnější. Z Berlína panovnici přivezl také její oblíbené bílé kozinkové rukavičky. Právě v Berlíně se totiž v té době vyráběly nejlepší. Marii Terezii ovšem zklamal, berlínští občané mu dali jen levé rukavičky, nikoli celé páry. A bylo po radosti.

S manželkou hraběnkou Františkou Lichnowskou vychoval Hadik čtyři děti – tři syny a jednu dceru. A právě dva jeho synové se vydali na vojenskou dráhu. Syn Karel Josef se stal polním podmaršálkem a nejmladší Andrej dosáhl hodnosti husarského generála.

Podobné články

Doporučujeme

Další články