Chicagská sedma
Kina zavřená, tak co s námi, filmovými nadšenci? Netflix nelení a sype jeden nový počin z vlastní produkce za druhým. Po vynikajícím a hvězdně obsazeném The Devil All the Time, teenagerském dobrodružství Enoly Holmes, remaku adaptace divadelní hry Kluci z party a čerstvé komedii Adama Sandlera mohou uživatelé streamingové platformy zkusit něco, na co první zahraniční ohlasy pějí samou chválu. Skutečnou událostí inspirovaný počin Aarona Sorkina Chicagský tribunál bude mít online premiéru 16. října. Kromě hutné atmosféry poctivých soudních dramat z 80. let má být jeho hlavní devízou Sacha Baron Cohen v pro něj netradiční seriózní roli.
Oč v Chicagském tribunálu jde? V roce 1968 zamýšlela skupina občanských aktivistů v Chicagu uspořádat pokojný protest proti válce ve Vietnamu. Akci naplánovali na dobu, kdy se ve městě konal sjezd americké Demokratické strany. Organizátoři protestů v čele s Abbiem Hoffmanem, Jerrym Rubinem, Tomem Haydenem, Davidem Dellingerem a Bobbym Sealem vůbec nepočítali s tím, že se jejich demonstrace zvrhne v brutálně násilný střed občanů s policisty. Nakonec se celkem sedmičlená skupina (souzeni byli ještě John Froines a Lee Weiner, kteří ale nakonec byli zproštěni obvinění) všech organizátorů dostala před soud, který se stal jedním z nejsledovanějších procesů Ameriky a dodnes je jedním z nejslavnějších v moderní historii USA. Podíl na tom měl i soudce Julius Hoffman, který byl silně zaujatý a čachroval se členy poroty.
Snímek Chicagský tribunál v první řadě samozřejmě láká na vynikající hvězdné obsazení. Ústřední pětici vůdců demonstrantů ztvárnili Eddie Redmayne (Hayden), Sacha Baron Cohen (Hoffman), John Carroll Lynch (Dellinger), Jeremy Strong (Rubin), Alex Sharp (Davis) a Yahya Abdul-Mateen II (Seale). Jejich nezlomného obhájce Williama Kuntslera si zahrál Mark Rylance, státního zástupce Richarda Schultze stojícího proti Kuntslerovi hraje Joseph Gordon-Levitt a zkorumpovaného soudce Hoffmana Frank Langella. To je na produkci Netflixu opravdu slušná sestava - na to, že filmy z produkce Netflixu často vyhoří na slabém scénáři, možná skoro až škoda. Devízou je i jméno režiséra - Aaron Sorkin stojí coby scenárista za Sociální sítí, Moneyball a Stevem Jobsem, přičemž za to první byl oceněn Oscarem pro nejlepší adaptovaný scénář. Jeho režijním debutem byla Velká hra s Jessicou Chastain v hlavní roli a Chicagský tribunál je jeho druhým vlastním filmem.
Chicagský tribunál ale podle všeho v nechtěném trendu nedotažených netflixáckých počinů nepokračuje. Zahraniční filmoví kritici o snímku mluví jako o jasném oscarovém kandidátovi, který je poctou a zároveň pokračovatelem klasických soudních dramat, která americká kinematografie ždímala zejména v 80. letech. Zajímavé bude sledovat Sachu Baron Cohena v seriózní roli. Každý komik se k tomu dřív nebo později dobere, na Cohena to přišlo teď. Loni se příjemně předvedl v úloze izraelského špiona Eliho Kohena ve výtečném seriálu Agent, teď to pořádně zkusí v celovečerním filmu.
Kritici na Rotten Tomatoes film Chicagský tribunál momentálně hodnotí 92 %, na IMDb je hodnocení o něco vlažnější, tam Sorkinův snímek dosáhl jen na lepší průměr, 7,5 z 10. Ale hodnocení z filmových databází důvěru jen ignorant, víme? Nic nenasvědčuje tomu, že by dvouhodinový Chicagský tribunál měl být ztrátou času. A ven se jít stejně nedá...