fb pixel Chč*je a chč*je: 10 hlášek z kultovní komedie Na samotě u lesa. Kemra do filmu dostala schopnost zacházet s kosou – G.cz
Vyhledávání

Chč*je a chč*je: 10 hlášek z kultovní komedie Na samotě u lesa. Kemra do filmu dostala schopnost zacházet s kosou

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Anketu můžete udělat na základě čehokoliv. Jednou se takhle ptali davů, co se jim vybaví, když se řekne Na samotě u lesa a drtivá většina si vzpomněla na hlášku „Chčije a chčije“. Kemrova nezapomenutelná věta ale v kultovní komedii mohla padnout z úplně jiných úst. Obsazení hluboce a otevřeně věřícího herce se totiž nelíbilo tehdejšímu komunistickému režimu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 30.5.2023, 11:11

Katolíky nebrat

To je jedno z pomyslných hesel, kterým se řídil komunistický režim v Československu. Když tedy režisér Jiří Menzel přišel s tím, že chce natočit komedii s Josefem Kemrem, hereckou legendou, která se nijak netajila svým pevným náboženským vyznáním, papalášům se to příliš nezamlouvalo. Tvůrci dnes kultovní komedie Na samotě u lesa na to ale vyzráli – Menzel totiž přišel s tím, že nikdo jiný z herců vhodných pro roli dědy Komárka neumí zacházet s kosou. A sečení trávy kosou je prý pro postavu naprosto zásadní! Jen díky tomu to tehdy prošlo a je to dobře. Jako majitele chalupy, na jehož smrt čeká pražská rodina Lavičkových, aby mohla odkoupit jeho chalupu, si neumíme představit nikoho jiného.

Komárek (mimochodem, i když hraje důchodce, v době natáčení bylo Kemrovi teprve 54 let) ve filmu nakonec neumře, za což se zasadili scenáristé filmu, kreativní duo Svěrák/Smoljak. Mimochodem, Svěrákovi tehdy z Barrandova omylem poslali honorář dvakrát, na což se přišlo až po letech, takže tvůrce dostal na vybranou; buď peníze vrátí, nebo napíše nový scénář s podobnou tematikou. A takhle, přátelé, vznikla Vesnička má středisková.

Nejen Komárkovy repliky ale zlidověly. Geniální scéna s historkou ze mlýna, kterou chce každý slyšet ještě jednou, je taky legenda. Traduje se, že Ladislav Smoljak ve skutečnosti vypráví protipožární bezpečnostní poučku. Připomeňte si skvělý film, který je k vidění na streamovacích službách, celou sérií nezapomenutelných hlášek:

A tady si připomeňte hlášky z další kultovní české komedie – z filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články