Loni v dubnu uhořeli v zahradní chatce v Tachově tři lidé. Požár vznikl od nedopalku cigarety, a podobných případů jsou desítky. Řekněme si to na rovinu: tohle už prostě nechceme. Přichází doba posttabáková.
Zdražení zdravotního pojištění kuřákům, zákaz kouření na všech veřejných místech a zákaz kouření v práci jsou jen otázkou času. Tažení proti buranskému a vražednému zlozvyku se nesmí zastavit. Nepřestávejme, dokud bude v Česku třeba jen jeden jediný kuřák! Tohle je válka, a ve válce je třeba použít všech prostředků ke zničení nepřítele. Následovat proto musí:
4. Absolutní zákaz kouření v některých profesích
Chirurg, řidič autobusu, pilot, profesionální voják, pracovník v chemičce… To je jen zlomek profesí, které vyžadují absolutní pozornost. Jak se ale může na 100% soustředit feťák s nikotinovým absťákem? Proč máme třeba v autobuse riskovat životy v rukou psychicky vykolejeného frustráta, bažícího po své dávce tvrdé drogy?
A pak jsou tu profese, které buď vychovávají, nebo symbolizují zdraví. Učitel, lékař, pojišťovák, bachař, trenér… Stát by měl vypracovat seznam těchto povolání s tím, že je smějí vykonávat jen nekuřáci.
5. Výrazné zdražení cigaret
Spousta lidí si myslí, že stát na kuřácích vydělává, a to hned několikrát. Cigarety a tabák dováží s vysokým clem a kuřákům je prodává s vysokou spotřební daní. Kuřáci navíc umírají asi o patnáct let dříve než nekuřáci, takže se důchodu buď nedožijí, nebo v něm stráví kratší dobu.
Jenže zisk státu je nesmysl. Vymažou ho zvýšené náklady na léčbu kuřáků, a to až několikanásobně. Výpočtů je hned několik, takže aspoň jeden. Stát na kuřácích ročně získá 49,2 miliardy korun, ale léčba, nemocenské dávky, škody způsobené požáry atd. stojí 63,8 miliard korun. Rozdíl (prodělek státu) je 14,6 miliard korun. Kuřáci tedy každého z nás stojí 1449 korun ročně, a to včetně novorozenců a důchodců.
K podobným závěrům dochází naprostá většina studií z celého světa. Proč na to máme jako nekuřáci doplácet? Nespravedlnost může vyřešit razantní zdražení cigaret. Proč by nemohla krabička stát třeba 500 – 1000 Kč?
6. Absolutní zákaz kouření
Tenhle cíl si v roce 2010 vytklo Finsko, které ho chce splnit do roku 2030. Už za třináct let tam prý nebude ani jediný kuřák. Vzhledem k tomu, že v Česku kouří 26 % populace, se může zdát příliš smělé zkusit Finy napodobit. Jenže na rozdíl od hrdých a bojovných Finů jsou Češi tupí oslové, kteří si nechají všechno líbit. Nebojovali s nacisty v roce 1938 ani se Sověty v roce 1968. Pokud jim kouření zakáže zákon, chvíli budou mrmlat, ale pak se podřídí.
Češi budou absolutnímu zákazu kouření navíc ještě tleskat. Zjistí, že jim to šetří peníze, a za uspořené tisíce korun si koupí něco zdravého a krásného. Třeba knihu o hubnutí, rotoped, běžecké boty nebo kilo syrové mrkve.
7. Zavedení trestného činu kouření
Olga Hepnarová? Jiří Kajínek? Ivan Roubal? Ne – největšími vrahy (a sebevrahy) v Česku jsou kuřáci. Každý rok u nás z různých příčin zemře asi 100 000 lidí. Drogy zabijí asi 50 lidí, vraždou sejde ze světa asi 200 lidí, dopravní nehody zabijí asi 1000 lidí… Kouření ročně zabije asi 22 000 Čechů. Šedesát denně, 350 týdně.
Představte si, že by se každý týden zřítilo velké dopravní letadlo nebo že by jednou ročně někdo shodil atomovou bombu na Žatec (19 700 obyvatel), Beroun (18 800 obyvatel) nebo Kralupy nad Vltavou (18 500 obyvatel). Přesně takhle funguje kouření, jen ty desetitisíce mrtvých nevidíme na jedné hromadě. Představte si, že by tohle město najednou komplet vymřelo:
Na celém světě zemře na následky kouření každou hodinu 560 lidí, každý den 13 400 lidí a každý rok 4,8 milionu lidí. Kam se hrabou islamističtí teroristé? Ve 20. století zabilo kouření miliardu lidí. Kam se hrabou obě světové války dohromady?
Proč by tedy kouření nemělo být zákonem zakázáno stejně jako vražda, a s podobnou trestní sazbou?
Anketa
Pokud bude kouření v Česku zakázáno bez výjimky, jak byste porušení zákazu trestali?
A TADY si můžete přečíst článek o Talibáncích ze Šumavy.