fb pixel Chateau Troja Residence: Výjimečné místo, výjimečná stavba, výjimečná zahrada – G.cz
Vyhledávání

Chateau Troja Residence: Výjimečné místo, výjimečná stavba, výjimečná zahrada

Chateau Troja Residence
Zdroj: Chateau Troja Residence

Dříve rozpadlý barokní statek na Vltavském nábřeží v Troji hned vedle Trojského zámku prochází v posledních dvou letech razantní proměnou. Ruiny historických budov získaly při precizní rekonstrukci svůj původní lesk, dotvořily je moderní bytové domy, které architektonicky vhodně doplňují celek. Stavby jsou nyní zkolaudovány, dokončeny jsou i práce na rustikální pobytové zahradě. Začínají se sem stěhovat obyvatelé. Chateau Troja Residence tak po letech ožívá.

Redaktor
Redaktor 27.7.2020, 18:37

Projekt k sobě přitahuje pozornost již mnoho let. Hospodářské zázemí Trojského zámku roky chátralo. Zkázu završily povodně v roce 2002. Od té doby se historicky unikátní památka rozpadala před očima místních i turistů. Zájem projevila řada developerů, nikdo se však neodvážil do riskantního projektu vložit prostředky. Až dva izraelští developeři, kteří již v té době v pražském developmentu podnikali řadu let, se odhodlali do místa, tehdy známého pod názvem Panský dvůr, zainvestovat. Coast Capital Partners již tehdy měli s rekonstrukcí památkových objektů zkušenosti ze svých předchozích projektů záchrany paláců v centru Prahy nebo s velmi podobným projektem na Kajetánce. „Troja nás okouzlila, je to výjimečné místo u řeky v klidu a zeleni, přitom jen kousek od centra, jako stvořené pro luxusní bydlení,“ vysvětlil jeden ze spolumajitelů Doron Friedman důvody, proč se pro záchranu Chateau Troja Residence jeho firma rozhodla.

Srdcem Chateau Troja Residence je zachovalé nádvoří, kolem kterého se po dokončení projektu bude nacházet pět renovovaných historických objektů a sedm novostaveb bytových domů. Vzniklo zde celkem 63 bytů o dispozicích 1+kk až 6+kk, dva ateliéry a pět penthousů. Vše ve vysokém standardu s důrazem na historické prvky. Dnes je po náročné stavbě, která rozsvítila sousedství Trojského zámku, projekt zkolaudovaný.

Technicky náročná rekonstrukce historické památky

Rekonstrukce historických objektů se přitom potýkala s mnoha technickými problémy. „Rekonstrukce byla skutečnou výzvou. Základy rekonstruovaných budov jsme podchytili metodou tryskové injektáže a na žádost památkářů jsme provedli sanaci klenutých stropů tradiční metodou za použití ocelových táhel. Vybudovali jsme i železobetonové korunní římsy, které mimo estetické funkce plní zároveň i funkci ztužujícího věnce a překladů nad okny. Rekonstrukce zahrnovala i velké množství restaurátorských prací, které obnovily původní kamenické prvky na portálech dveří a ostění oken. Bylo třeba také vyzdít některé původní konstrukce vjezdové brány, část nosných stěn a některé klenby za použití původního zdícího materiálu,“ řekl vedoucí projektu divize 6 Metrostavu, která rekonstrukci prováděla, Jaromír Hotovec.

Složitost výstavby a vysoké nároky ze strany investora i Národního památkového ústavu, pod jehož dohledem stavba probíhala, měly vliv i na složení realizačního týmu. Stavbu realizoval osmnáctičlenný tým techniků Metrostavu, což je počet, který v případě standardní bytové výstavby běžně obsáhne projekt s více než 400 bytovými jednotkami. „Nejstarší budovu areálu – historické stáje bylo nezbytné doslova kámen po kameni rozebrat, každou cihlu pečlivě označit a následně znovu postavit přesně tam, kde stála posledních 400 let,“ popsala pečlivou rekonstrukci hlavní architektka projektu Jana Mastíková z ateliéru LOXIA.

Nové obyvatele projektu čeká luxus a design. Na něm se podílí přední interiérový architekt movité klientely Pantelis Larcou. „Je třeba myslet na to, co nám dovoluje historický dům. Vždy je nezbytné respektovat jeho charakter a historickou hodnotu. Dnes jsou ale samozřejmě potřeby bydlení jiné než v baroku, a tak je nutné moderní prvky do historické stavby doplnit,“ vysvětlil svůj přístup ke koncipování luxusních rezidencí Larcou. Klientům nejluxusnějších penthousů, které jsou nabízeny tzv. shell & core, nabízí návrh řešení interiéru buď loftového charakteru nebo s vnitřními příčkami tak, aby byla zajištěna dobrá funkčnost velkorysých prostor budoucích luxusních rezidencí.

Výjimečná rustikální zahrada

Aktuálně je v Troji dokončena pobytová zahrada. Autorem složení rostlin je věhlasný zahradní architekt Ferdinand Leffler. „Inspirací pro nás bylo v první řadě místo samo. Je to unikátní lokalita s nesmírně silným geniem loci. Řeka Vltava je cítit ve vzduchu a kouzelné trojské vinice v dohledu,“ řekl k hlavnímu podnětu, kterým se inspiroval.

Dalším velmi silným momentem je podle něho také sousedství Trojského zámku. Přesto zahrada v Chateau Troja Residence nekopíruje zámecké ornamentální půdorysy formální barokní zahrady. Projekt totiž vznikl na místě bývalé jízdárny a hospodářského zázemí zámku. „Odkazovali jsme se proto na sympatické kombinace lokálních až rurálních rostlin, které bychom v 17. století nalezli okolo maštalí,“ dodal Leffler. Jsou to kombinace rostlin, dnes shodou okolností velmi oblíbené, a navíc nejméně náročné na zálivku a údržbu.

Zahrada si klade za cíl být sympatickým, harmonickým místem, které zpříjemní obyvatelům Chateau Troja Residence každodenní cesty za prací i domů a v neposlední řadě jim poslouží jako skvělé místo oddychu, které je prostě vždy “po ruce”. Koncept je doprovázen hravými prvky, jakými jsou například šachové altánky, nebo populární houpačky. V celém areálu jsou rovnoměrně rozestavěny také pohodlné lavice pro relaxaci. A v čem bude zahrada Chateau Troja Residence jiná? „Bude zábavnější, hravější, veselejší. Nabídne pocit dokončené zahrady. Zejména díky bohatému trvalkovému patru, které v jiných developerských projektech velmi často chybí, nabídne celoroční dynamiku a působivost,“ poznamenal.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články