fb pixel ČEZ zdraží elektřinu o takřka 84 procent, na faktuře si domácnosti připlatí zhruba třetinu – G.cz
Vyhledávání

ČEZ zdraží elektřinu o takřka 84 procent, na faktuře si domácnosti připlatí zhruba třetinu

Zdroj: Autor: Jiří Sedláček – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38422371

Zdražování elektřiny se nebude týkat pouze bývalých klientů firmy Bohemia Energy, ale i mnoha dalších občanů, kteří využívají služeb největšího dodavatele elektřiny v ČR – ČEZu. Zdražování se zkrátka nevyhne nikomu z nás. Více informací se dozvíte v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

redakce G.cz 3.11.2021, 10:26

ČEZ nás v budoucnosti nepotěší

Zhruba 2,5 milionu odběratelů elektřiny od společnosti ČEZ, jejího největšího dodavatele v ČR, si od Nového roku pořádně připlatí. Elektřina v nejběžnější sazbě D02 totiž zdraží z 1700 na 3120 korun bez DPH za jednu megawatthodinu, tedy o takřka 84 procent.

Sazba D02 je určena pro domácnosti, které elektřinu využívají ke svícení nebo pro provoz běžných spotřebičů, jako je lednička, pračka nebo myčka. Domácnosti, které využívají elektřinu také třeba pro ohřev vody nebo k vytápění bytu, nepatří mezi nejběžnější klientelu ČEZu, a uplatňují jiné sazby.

Zdražení elektřiny o 84 procent odráží růst velkoobchodní elektřiny. Její cena letos stoupá v řádu až stovek procent. ČEZ přenáší na zákazníky nižší nárůst, neboť z důvodu dřívějšího předkoupení energie v době nižších cen nemusí zatím na zákazníka přenášet zdražení kompletně. Pokud však budou vyšší velkoobchodní ceny na burzách přetrvávat, bude muset promítat toto zdražení do cen pro maloodběratele postupně i v dalších letech.

Celková platba za elektřinu však pro běžnou domácnost odebírající elektřinu ČEZu vzroste nikoli o 84 procent, ale „jen“ zhruba o třetinu. Důvodem je to, že cena velkoobchodní elektřiny tvoří na finálním účtu pouze zhruba 35 procent ceny (viz tabulka níže).

Složky regulované Energetickým regulačním úřadem tvoří více než polovinu finální platby za elektřiny. Úřad své nové ceny pro příští rok teprve ještě zveřejní, neměly by se však příliš lišit od letošních. Proto je v ilustrativní tabulce níže uvedený zatím pouze odhad cen v regulovaných jednotlivých položkách. Tabulka také nepředpokládá, že by v příštím roce byla například snižována sazba DPH, odpouštěn příspěvek za obnovitelné zdroje či podnikány jiné kroky ze strany vlády ke zmírnění dopadu prudce zdražujících energií na peněženku konečného odběratele.

Kolik zaplatí odběratel elektřiny ČEZu v roce 2022

- sazba D02, roční spotřeba 1,3 megawatthodiny, spotřeba elektřiny za cca 14 190 Kč ročně včetně DPH

- ceny včetně DPH

Neregulovaná složka (daná vývojem ceny elektřiny na burze, ovlivnitelná třeba fixováním):

Silová elektřina (proud vyrobený v elektrárně) 35,3 % 5024 Kč

Pevná platba za odběrné místo 9,1 % 1292 Kč

Složka regulovaná Energetickým regulačním úřadem (odhad)

Distribuční poplatky 33,2 % 4718 Kč

Poplatek za příkon 10,4 % 1481 Kč

Příspěvek na obnovitelné zdroje elektřiny 9,3 % 1318 Kč

Platba provozovateli přenosové soustavy 1,5 % 206 Kč

Platba státu za organizaci trhu s energiemi 0,5 % 74 Kč

Daňová složka

Ekologická daň z elektřiny (28,3 Kč/MWh) 0,5 % 75 Kč

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články