fb pixel Český průmysl by letos mohl vyrůst až o 10 %. Nebýt „čipového hladomoru“ a zdražování, mohla být čísla mnohem lepší – G.cz
Vyhledávání

Český průmysl by letos mohl vyrůst až o 10 %. Nebýt „čipového hladomoru“ a zdražování, mohla být čísla mnohem lepší

Zdroj: Autor: Kirk – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2102269

I když se zdálo, že pandemie našemu průmyslu může jenom uškodit, červnový výkon tuzemského průmyslu ukazuje naprosto opačná čísla. Podle údajů ČSÚ bychom totiž mohli letos vyrůst až o neuvěřitelných 10 %. Nebýt nedostatku materiálů, mohlo to být ještě mnohem lepší. Více v komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 6.8.2021, 10:27

Český průmysl stále roste

Průmyslová výroba v ČR v červnu překonala očekávání analytiků. Ti oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů meziroční růst průmyslové produkce o 8,3 procenta, ta místo toho poskočila o 11,4 procenta. Z velké části je razantní nárůst výsledkem ponížené základny loňského června. I tak však lze označit výsledek za příznivý. Český průmysl se totiž v červnu nad očekávání dobře dokázal vypořádat s potížemi, jimž čelí. Přesto, nebýt těchto potíží, byl by jeho růst ještě razantnější.

Jedná se zejména o světovou přepravní krizi, post-pandemické narušení mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců a s tím související dramatický růst cen přepravních nákladů a vstupních materiálů, včetně například materiálů stavebních. Výpadky v dodávkách, včetně „čipového hladomoru“, letos omezují výrobu například v největších tuzemských automobilkách.

Minulý pátek zveřejnily čísla ke svému ekonomickému výkonu ve druhém čtvrtletí největší ekonomiky EU. Zklamal výsledek Německa. Zato příznivá čísla vykázala italská, španělská nebo francouzská ekonomika. Německo doplatilo na to samé jako Česko, neboť je zrovna tak silně závislé na průmyslové výrobě a na mezinárodním obchodě. Zato země jako Itálie nebo Španělsko, jejichž ekonomika se více opírá o služby a turistický ruch, těžily ze svého post-pandemického otevření. A z návratu turistů.

Mezinárodní přepravní krize ani výpadky dodávek a zdražování materiálů a vstupů neodezněly, pročež se bude tuzemský průmysl i v dalších měsících potýkat s těmito problémy. Navíc postupně odezní efekt ponížené základny loňského roku, což růst průmyslové výroby opticky sníží. Za celý letošek tak vzroste o zhruba deset procent. Nebýt výše uvedených potíží, mohl být růst průmyslu až takřka dvojnásobný, zhruba až dvacetiprocentní.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články