Český emigrant střílel na německé škole: Zabil pět lidí, pak obrátil zbraň proti sobě

Obrázek uživatele vaclav.roman
03.03.2019, 08:50

Střelba na škole patří k největším tragédiím. Motivy bývají různé - od šílenství, touhy po odplatě, až po nešťastnou náhodu. V poslední době se nejedná bohužel o nic mimořádného, zejména na území Spojených států amerických, ale k těmto incidentům dochází i blíže k nám. V tomto týdnu se střílelo dokonce i na základní škole ve Spišské Nové Vsi u našich slovenských sousedů. A věděli jste, že jeden z prvních podobných masakrů měl na svědomí před 36 lety český emigrant Karel Charva, který zabíjel na německé škole?

Psychopat + zbraň = smrt

Bylo půl jedenácté dopoledne, když český emigrant Karel Charva vešel do budovy základní školy v městečku Eppstein, které se nachází asi 30 km od Frankfurtu nad Mohanem. S sebou si čtyřiatřicetiletý rodák z Prahy přinesl dvě poloautomatické pistole. Vlastnil je legálně, byl totiž příslušníkem soukromé ochranky a také se účastnil akcí frankfurtského střeleckého klubu.

Není jasné, proč se k tomuto děsivému činu odhodlal, ale škola v Eppsteinu mu padla na ránu nejspíše náhodou. Byl pátek 3. června 1983 a několik škol v okolí Frankfurtu mělo volno. Ne tak v Eppsteinu, kam Charva dojel vypůjčeným automobilem. Je známo, že si vůz půjčil ráno v 7:20 ve Frankfurtu nad Mohanem, pak vyrazil na okružní jízdu, až našel, co hledal.

V 10:45 vtrhl do třídy číslo 213, kde zrovna Franz-Adolf Gehlaar učil šesťáky angličtinu. Charva po něm vystřelil, ale minul ho. Učitel s ním vyjednával a žádal ho, ať nestřílí do dětí a vezme si jeho. Charva po něm znovu vystřelil, a to hned sedmkrát. Učitel byl zasažen do žaludku, obličeje a levé ruky. Těžce zranění učitel padl na zem. A v ten moment začal Charva pálit i do dětí. Tři zabil a dalších třináct poradil, z toho 4 kriticky. Hluk výstřelů vyvolal paniku, na pomoc přispěchal učitel Hans-Peter Schmitt, Charva ho bez milosti zastřelil. Stejně tak neozbrojeného policistu Gisberta Becka, který zrovna ve škole vysvětloval žákům bezpečnost provozu.

Na místo činu dorazila policie a snažila se střelcem vyjednávat, marně. Ten stále křičel a střílel. V čase 11:15 se stáhl do třídy naproti učebně, kde zahájil svou palbu, strčil si zbraň do úst a spáchal sebevraždu. Pozdější pitva prokázala, že jednal pod vlivem alkoholu.

Statistiky masakru jsou úděsné. Charva vypálil bezmála 40 ran, zabil pět lidí, z toho tři děti ve věku 11 až 12 let a dva dospělé a 14 lidí zranil. Nejméně tři desítky dětí utrpěly těžký šok.

Motiv neznámý

Karel Charva emigroval do Západního Německa v roce 1968, když do Československa vtrhla invaze vojsk Varšavské smlouvy a skončilo Pražské jaro. Status politického uprchlíka mu byl přiznán v roce 1971.

Ve Frankfurtu žil od roku 1981, jeho sousedé o něm říkali, že je samotář, který po nocích píše na psacím stroji a učí se chemii a matematiku. Pravděpodobně proto, že jeho utkvělým snem bylo stát se učitelem. Týdny před masakrem na základní škole v Eppsteinu se údajně stupňovalo jeho agresivní chování. Ačkoliv motiv střelby zůstává záhadou, je možné, že příčinou by mohl být nahromaděný vztek a frustrace z toho, že se nedokázal stát učitelem. Ale to jsou jen spekulace.

Podívejte se na další děsivé školní masakry do galerie:

A zde si můžete přečíst o jednom z nekrvavějších mordů v našich dějinách: Šílený otec ubil sekyrou pět svých dětí.


Komentáře

Doporučeno pro vás