fb pixel "Český Einstein" musel přeskákat hodně klacků, aby se dostal k vysněné režii: Ladislav Smoljak původně učil matematiku – G.cz
Vyhledávání

"Český Einstein" musel přeskákat hodně klacků, aby se dostal k vysněné režii: Ladislav Smoljak původně učil matematiku

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Známe ho jako hlavního tahouna Divadla Járy Cimrmana a asi nejlepšího kamaráda Zdeňka Svěráka. Ladislav Smoljak se narodil 9. prosince 1931 a už od střední toužil po režírování, osud mu ale připravil několik překážek, než se k němu konečně dostal.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.12.2019, 15:49

Einstein z Prahy

Díky němu máme jeden z určujících pilířů našeho národního humoru - dílo fiktivního hrdiny Járy Cimrmana. To Ladislav Smoljak spolu se svým kamarádem Zdeňkem Svěrákem "největšího Čecha" Cimrmana vymysleli, stvořili a nechali žít v žižkovském divadle skrze divadelní hry. Smoljak a Svěrák vůbec tvořili pěknou, vysoce funkční tvůrčí dvojici. Zatímco Zdeněk se cítil lépe před kamerou, Láďa chtěl vždy režírovat.

I proto se hned po maturitě hlásil na obor režie na DAMU, tam ho ale nevzali. Místo toho ho ovšem přijali na "peďák", obor matematika - fyzika. I proto, a zřejmě i pro svůj typický vzhled, později získal přezdívku "český Albert Einstein". Po absolvování vysoké školy se Smoljak skutečně věnoval tomu, co vystudoval. Za katedrou v různých vzdělávacích institucích strávil několik let. Kromě toho ale také psal do kulturních rubrik několika magazínů. Pak přišel rok 1966 a založení již zmiňovaného Divadla Járy Cimrmana.

Smoljak ve filmu

Za minulého režimu to Smoljak-filmař jako řada dalších umělců neměl úplně jednoduché. Politickou scénu se zájmem sledoval a často se k ní také vyjadřoval. Satiře se sice záměrně vyhýbal, ale jisté paralely diváci v jeho hrách rozhodně vysledovat mohli. To pochopitelně neušlo pozornosti a divadlo se muselo často stěhovat. O boji se zlovolnými komunistickými cenzory ostatně vypráví cimrmanovský snímek Nejistá sezona.

Pro své politické názory minulý režim Smoljaka nenechal plnohodnotně režírovat. A tak se na řadě dnes už klasických českých komedií, ke kterým se Svěrákem většinou společně napsali také scénář, podílel především z pozice "asistent režiséra". O jaké filmy jde, to se dozvíte v galerii tady:

Smoljak nepřestal politiku komentovat ani po revoluci v listopadu 89, v níž se jako občan aktivně angažoval (a přesto se objevil v pověstných Cibulkových seznamů spolupracovníků StB, ačkoliv pozdější průzkum ukázal, že Smoljakovo jméno v nich bylo zaneseno zcela chybně). V roce 1997 se připojil k výzvě divadelníků na podporu tehdejší vlády před chystaným hlasováním o vyslovení důvěry a rok na to podepsal otevřený dopis umělců tehdy ještě předsedovi vlády Miloši Zemanovi, ve kterém umělci protestovali proti odvolání ředitelky pražské vinohradské nemocnice Zuzany Roithové. V roce 2000 v průběhu televizní krize zase podpořil stávkující zaměstnance.

Podobné články

Doporučujeme

Další články