Českou ekonomiku brzdí nedostatek zaměstnanců, pozvěme k nám uprchlíky ze Slovenska – G.cz
Vyhledávání

Českou ekonomiku brzdí nedostatek zaměstnanců, pozvěme k nám uprchlíky ze Slovenska

+ DALŠÍCH -1 FOTEK

Kdyby nám někdo před čtyřmi lety řekl, že o jedno volné pracovní místo se dnes bude ucházet v průměru 1,25 uchazečů, tak bychom si nejspíš zaklepali na čelo. V roce 2014 to totiž bylo 10 uchazečů na jedno volné pracovní místo. Dle iRozhlas.cz na našem trhu práce chybí nejen stavební dělníci, ale i řidiči, lékaři a programátoři. Migranti ze Slovenska by mohli pomoct nedostatku pracovní síly v Čechách.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 15.2.2018, 13:29

Práce je hodně, lidí málo

Dlouhodobý trend v nedostatku lidí na trhu práce se Česka drží jako klíště. Díky údajům Českého statistického úřadu víme, že na jedno volné pracovní místo připadá jeden a čtvrt uchazeče, což je další zpráva pro naši ekonomiku a světový unikát. Není to však tak růžové, jak se zdá. Střízlivým pohledem je zcela jisté, že nezaměstnaní mají kvalifikaci, která není totožná s potřebami současného trhu práce, který vyžaduje především stavební dělníky, řidiče, lékaře a hlavně odborníky v oboru informační technologie.

V číslech to znamená, že v lednu úřady práce evidovaly skoro 290 tisíc uchazečů o zaměstnání, přesně v loni to bylo zhruba 390 tisíc. Na trhu práce je v současnosti zároveň 230 tisíc volných pracovních míst, o kterých informují firmy skrz úřad práce, ale realita může být jinde. Většina firem totiž shání nové zaměstnance i skrz známé a kolegy.

Situace se však v rámci ČR liší. Zatímco v Praze je klasicky nezaměstnanost nejnižší a pohybuje se kolem 0,7 %, tak v Ústeckém kraji je to 3,6 %, a v Moravskoslezském dokonce 4,2 %. Nedostatek kvalifikované i nekvalifikované pracovní síly je pro Českou republiku aktuálním tématem.

Migranti ze Slovenska by nás mohli zachránit

Nadějí by bylo zaměstnat Slováky, kteří k nám do Čech čím dál častěji migrují za prací a vzděláním. Stěhují se do Čech za vyššími platy a kvalitnějším vzděláním. Na konci roku 2017 navíc byla na Slovensku nezaměstnanost kolem 6 %, což znamená spoustu nezaměstnaných lidí, kteří mohli pracovat v Česku. Personální agentury a recruiteři z ČR by měli začít cílit na slovenský trh, jinak budou muset být odkázáni na přeplácení lidí z konkurenčních firem.

Zaměstnali byste migranta ze Slovenska? Napište nám do komentářů.

A zde je 6 zaručených způsobů, jak se vyhnout práci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články