fb pixel Česko letos vykáže rekordní schodek státních financí, ratingové agentury jsou zatím shovívavé. Je čas na změnu – G.cz
Vyhledávání

Česko letos vykáže rekordní schodek státních financí, ratingové agentury jsou zatím shovívavé. Je čas na změnu

Zdroj: Facebook - Alena Schillerová

Česká republika se druhý rok po sobě rekordně zadluží, jak nám ukázalo červnové plnění rozpočtu, které ve čtvrtek odpoledne zveřejnilo Ministerstvo financí. Deficit letos dosáhne výše 420 miliard, což naší ekonomice může v budoucnosti velmi ublížit. Více si přečtete v komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 1.7.2021, 16:05

Česko se stále víc zadlužuje

Výsledek hospodaření státního rozpočtu za letošní první pololetí potvrzuje, že Česko letos vykáže historicky rekordní schodek státních financí, jenž dokonce převýší ten loňský. Deficit letos dosáhne 420 miliard korun. Ve druhém pololetí roku lze očekávat výraznější ekonomický růst, který umožní postupující vakcinace u nás i v zahraničí. Stát si také obecně ve druhém pololetí půjčuje méně než v pololetí prvním, přičemž letošek nebude výjimkou – i to v příštích měsících zmírní tempo nárůstu státního dluhu.

V minulém týdnu světově významná ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Naposledy tak učinila začátkem letošního roku. Česko tak vykazuje stejný stupeň spolehlivosti svého zadlužení jako Belgie, Spojené království nebo jako Estonsko, což je nejméně zadlužená země EU. Agentura předpokládá, že současný enormní nárůst veřejného zadlužení – jehož je deficit státního dluhu nejvýznamnější složkou – v poměru k HDP je pouze přechodného rázu, střednědobě se očekává jeho nástup na klesající dráhu. Ten podpoří také stabilní ekonomický růst, jenž se dostaví v důsledku postupující vakcinace a potlačení pandemické situace.

Fitch je dokonce optimističtější než sama stávající česká vláda ve svém aktuálním, dubnovém Konvergenčním programu, klíčovém výhledovém ekonomickém dokumentu. Vláda totiž předpokládá výhledově vyšší úrovně poměru veřejného dluhu k HDP než agentura. Fitch počítá s tím, že na horizontu prognózy bude hospodářský růst ČR výraznější, než nač ukazují předpoklady vlády, a zároveň po letošních volbách očekává znatelnější než nyní předpokládaný důraz na fiskální střídmost.

Česko tak v hodnocení tří světově významných ratingových agentur – vedle Fitch Ratings ještě Moody’s a Standard & Poor’s – zůstává nejlépe hodnocenou zemí ze všech států bývalého sovětského bloku. Zmíněné Estonsko totiž hůře než ČR hodnotí agentura Moody’s. Česko si svůj nynější rating od agentury Fitch Ratings udržuje od srpna 2018, kdy mu jej agentura zlepšila po více než deseti letech setrvalého hodnocení stupněm A+.

Agentura Fitch Ratings ve svém aktuálním hodnocení zachovává nejen stávající rating, ale také výhled. To znamená, že nepředpokládá v oblasti veřejných financí vývoj, který by mohl vést ke zhoršení ratingu. Výhled udržitelnosti českých veřejných financí, a tedy i úvěrové spolehlivosti, považuje za stabilizovaný. Začátkem května však jiná světově významná ratingová agentura, Moody’s, zdvihla varovný prst, že Česko stále postrádá hodnověrný plán dlouhodobého ozdravování veřejných financí. Je tak zřejmé, že shovívavost ratingových agentur nebude trvat věčně, byť letos a v podstatné části příštího roku s ní ještě lze počítat.

Hodnocení zmíněných světově významných ratingových agentur bedlivě sledují investoři po celém světě. Zhoršení ratingu nebo i výhledu zpravidla vytváří tlak na růst úroku, za který si vláda dané země na mezinárodních trzích půjčuje. Vláda pak musí dávat více peněz právě na splátky úroků, takže jí méně zbývá na příslovečné školy, dálnice, nemocnice a železnice.

Zachování ratingu i výhledu ze strany agentury znamená, že agentura nevyhlíží „rozvrat veřejných financí“, před kterým někteří čeští ekonomové a politici varovali v souvislosti se schválením daňového balíčku, zejména pak s takzvaným zrušením superhrubé mzdy.

Klíčová rizika, jež by mohla výhledově vést ke zhoršení hodnocení, spatřuje agentura ve střednědobě nekonsolidovaném stavu veřejných financí, tedy v delším období nestřídmé rozpočtové politiky, doprovázené matným ekonomickým výkonem, a v nezvládnutých výzvách plynoucích ze silné závislosti na technologicky a regulatorně rapidně se měnícím autoprůmyslu.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články