fb pixel Česko je zemí chatařů a chalupářů s tradicí z minulého století. Útěky z města jsou na pořadu dne i v době covidové – G.cz
Vyhledávání

Česko je zemí chatařů a chalupářů s tradicí z minulého století. Útěky z města jsou na pořadu dne i v době covidové

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Seriál Chalupáři, filmy Na samotě u lesa nebo Slavnosti sněženek, ale také písnička o té chaloupce v Blatné má společné jedno téma - chalupaření a chataření, které je pro Česko velmi charakteristické. Tento fenomén má u nás staletou tradici, kdy lidé nejprve hledali dobrodružství, posléze, v době totality, tam každý víkend a dovolenou jezdili utéct před šedivými všedními dny... Věrní vytrvali do dnešních dnů a naopak i díky současné době covidové, kdy je omezené volné cestování, jich přibývá.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 31.12.2020, 11:50

Chataření a chalupaření má jednoznačnou historickou souvislost s trampingem, vznik první chatové osady je datovaný do roku 1920 a nacházela se na dnešním dně Štěchovické přehrady. Mladí lidé tehdy mizeli po vzoru Ameriky do přírody, do lesů, aby objevovali jejich kouzlo. Cílem jejich cest se stalo okolí Vltavy, Sázavy, Berounky. Nejprve jim stačili deky, později stany a nakonec si začali stavět první sruby, vznikaly první osady, kterým veleli tzv. šerifové.

Romantika u potoka

To že, jsme opravdu národ postižený chatařením, potvrzuje z vlastní zkušenosti Tomáš Litavský, který svůj osobní, ale i profesní život spojil právě s tímto světem. Staví totiž chaty z kontejnerů:"Ano, chataření a chalupaření má v naší zemi velmi silnou tradici. Rádi utíkáme do přírody, za relaxem a chceme vlastnit kousek půdy, kde se můžeme věnovat pěstování plodin, grilování, radovánkám v bazénu či jen tak relaxování. Chataření a chalupaření se stalo dokonce součástí naší kultury a inspirovalo i mnoho slavných českých filmů, které milují napříč generacemi snad všichni," vysvětluje Tomáš Litavský a pokračuje: "V tomto ohledu jsme patrně nejlepší na celém světě. Nejvíce se nám přibližují naši sousedé ze střední Evropy. Samozřejmě Slovensko, se kterým jsme sdíleli společný stát má v mnoha směrech stejné tradice jako my."

Chaty ale tehdy měly výrazně jinou podobu, než jak jsme zvyklí dnes. Byly bez elektřiny, bez vody, v zásadě se jednalo o příbytky vhodné opravdu jen k základní ochraně před počasím. Ono spát na dešti přece jen není žádný šlágr. Hygiena se řešila v potoce nebo ve studni. A Češi si tehdy užívali nefalšovanou romantiku v podobě opékaní buřtů, například. Musíme vzít také v potaz nadšení z toho, že se stalo cenově podstatně mnohem dostupnější, a to i pro běžné občany. Za monarchie byla tato výsada - trávit volný čas mimo město - dopřávána výhradně těm nejbohatším.

Ale časy se mění. Nyní, s ohledem na covidovou pandemii zaznamenává právě chalupaření a chataření boom, nebo chcete-li nastává období chatařské a chalupářské renesance. I když požadavky se již značně změnily. "Situace kolem Covidové pandemie zájem o chaty výrazně zvýšil. Omezil se svobodný pohyb a spousta lidí zatoužila po svém místečku v přírodě, kde mohou uniknout z ruchu města. Navíc pobyt v přírodě pozitivně působí na naše zdraví a je vřele doporučováno i mnohými odborníky na veřejné zdraví. Pozitivním zjištěním je i fakt, že chataření není jen doménou starších občanů, ale i mladých lidí, kteří v chatě vidí propojení s moderním životním stylem," říká Tomáš Litavský. A jaké jsou tedy dnešní požadavky nobodobých "lufťáků?" Inženýr Litavský je popisuje ze své zkušenosti takto: "Dnešním trendem je být aktivní a chata poskytuje zázemí pro výlety, aktivní životní styl, setkávání s přáteli. Navíc naše chaty jsou celoroční, mnoho zájemců tak přemýšlí i o využití chaty jako svého druhého domova, či dokonce ke každodennímu bydlení. Jeden aspekt se však značně liší od dob, kdy byla chata synonymem víkendových útěků z města, převléknutí do montérek a dvoudenní dřiny. Dnešní zájemci o chaty chtějí komfort, užitek a jednoduchost. Chtějí chatu, o kterou se nebudou muset starat, která bude sloužit jim, nikoliv obráceně. Pryč jsou tedy časy montérek a nekonečného "zvelebování" chat či chalup. Doba je uspěchaná a volné chvilky bychom si měli především užít, načerpat energii a radostné zážitky. Jsme tedy svědkové skutečné renesance v oblasti chataření a chalupaření."

Hurá do Sudet

Chalupaření má u nás historii trochu jinou a jeho rozkvět je spojený s poválečným odsunem sudetských Němců. Stavení po nich zela prázdnotou a tak se z jejich části staly objekty určené pro rekreaci. Jednalo se často o rozsáhlé objekty, ve kterých byla zavedena elektřina. Domy se tak mohly obývat celoročně.

Noví majitelé si je začali upravovat ku obrazu svému, dali naplno propuknout českému kutilství, plno věcí si dělali tzv. svépomocí. A celoročně posléze chtěli obývat své nemovitosti i chataři, také často zruční amatérští řemeslnící. Ale na rovinu, ne každému je řemeslná zručnost dána do vínku, ne každému se chce angažovat nějaký ten"pan Lorenc, který je fachman a v okolí postavil několik chat." Stejnou zkušenost má i Tomáš Litavský, kterého životní okolnosti donutily totálně změnit přístup k životu. "Já sám jsem hledal pro rodinu místo, kde bychom nalezli potřebný klid, přírodu a zázemí pro odpočinek. Bohužel však nepatřím mezi zručné řemeslníky a chaty, které by nepotřebovaly rekonstrukci, či stálou údržbu byly příliš drahé a ty, které byly cenově dosažitelné pro nás představovaly spíše nechuť. Hledal jsem tedy řešení a našel jsem mobilní domky, které svou velikostí a zpracováním naprosto vyhovovaly. Bohužel, nebo bohudík, jsme si nevybrali žádnou vyhovující stavbu. Buď se nám nelíbilo zpracování, kvalita nebo rychlost dodání. A vzhledem k tomu, že jsem vždy chtěl prodávat produkt, který by lidem dělal radost, nápad byl tu. Nutno podotknout, že k rozhodnutí vyrábět chaty vedlo více okolností. Ať to bylo narození syna, který má chronické onemocnění, nespokojenost ve stávajícím zaměstnání, tak i nutnost změny bydliště. Rozhodli jsme se s mojí manželkou prodat dům a začít tvořit společnost, jejímž posláním bude dávat zákazníkům místo, kde prožijí plno radostných chvil."

To, že chaty a chalupy jsou stále oblíbené dokazuje například i výzkum společnosti Raiffeisenbank, který se zaměřil na současné požadavky a nároky, jež se výrazně změnily. Už nechceme jen zmizet mezi stromy a objevovat přírodu, chceme si odpočinout. Většina lidí tak má zájem spíš o chalupu než chatu a téměř čtvrtina řekla, že by na chalupě ocenila WiFi. Na požadavky nových fanoušků tohoto životního stylu, protože on to životní styl bezpochyby je, reaguje i Tomáš Litavský, jehož životní příběh vám přibližujeme. Kde bere inspiraci pro "své" chaty? "Inspirace je dnes po celém světě. Mnoho hodin, dnů a bezesných nocí jsem strávil hledáním podobných staveb v zahraničí i u nás v Čechách. Musím říct, že mě nadchlo, kolik krásných a kreativních staveb jsem našel. Představu jsme však měli takřka okamžitě. Chtěli jsme spojit čistý a účelný design s kvalitou a především vytvořit bezúdržbovou chatu. Chaty, které vyrábíme jsou výsledkem mnoha návrhů, chceme, aby každý detail byl promyšlený. Vždy si klademe otázky, jak bychom chatu mohli vylepšit. Inovace jsou součástí naší vize. Vždy budeme sledovat trendy v oblasti výstavby rekreačních objektů a pokud uznáme, že je třeba přizpůsobit naše výrobky době, či přání zákazníků, nebudeme váhat. Naší poslední inovací jsou chytré chaty, to znamená, že každá chata je osazena chytrou technologíí, aby si zákazník mohl například zatopit, než vyjede z domova na chatu. Chytré řešení navíc umožňuje zákazníkům jednoduchým způsobem chatu programovat pro svůj maximální komfort. Připravovanou inovací je mimo jiné integrovaná terasa. Klientovi tedy na pozemek přivezeme kompletně vybavenou chatu včetně terasy, kterou pouze sklopíme a klient má připravenou chatu k okamžitému užívání."

Tomáš se natají, že oni se inspirují severským designem s tím, že ten jejich je více propojen s myšlenkou bezúdržbové chaty. Tradiční design je tvořen obkladem ze dřeva, což je velmi krásné a k chatě to skutečně patří. Problém nám ale nastane, jakmile bude třeba dřevo ošetřovat, opravovat nebo dokonce vyměnit. Proto jsou "kontejnerové chaty" podle Litavského vyrobené z dřevoplastu - voní po dřevu, ale není nutný ho lakovat, brousit. A ráz chaty se přitom nezmění.

Hmm, takže se vážně na nějakou dobu bude historie opakovat. Jak to myslíme? Jednoduše - po roce 1968 představovalo právě chataření a chalupaření relativně svobodnou možnost, jak trávit čas, jak uniknout z reality. Právě končící rok 2020 poznamenala nová nemoc Covid-19, která jako strašák obchází svět a výrazně tak ovlivnila možnost cestování. Navíc to vypadá, že s omezeními musíme chtě nechtě počítat ještě i v roce 2021, i když všichni veříme ve zlepšení. Dost lidí proto nyní volí možnost trávit čas na svých chalupách a chatách, které si zase zvelebují a upravují podle současných požadavků nebo si pořizují objekty nové. Jojo, útěk z města je opět na pořadu dne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články