fb pixel Česko je běžkařský ráj (1). Zkuste třeba malebné Beskydy – G.cz
Vyhledávání

Česko je běžkařský ráj (1). Zkuste třeba malebné Beskydy

​Kam vyrazit do stop? Vyzpovídali jsme mistryni republiky v běhu na lyžích Martinou Chrástkovou, která vám v seriálu postupně představí jednotlivé české běžkařské oblasti.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 18.1.2019, 11:51

Zapomenutý kraj! Beskydy jsou sice nepříliš vysoká hornatina (vrcholy dosahují výšky jen něco přes tisíc metrů), ale jednotlivé vrcholy jsou odděleny hlubokými údolími. Pokud tedy chcete jet z kopce na kopec, musíte vždycky dolů a zase nahoru.

Na Pustevnách jsem kdysi vedla lyžařskou školu pro sportovce, kteří měli běžky jako kondiční trénink. Vypustila jsem je na pětikilometrový okruh, ze kterého se jeden vrátil s lyžemi v ruce. Obě běžky si zlomil najednou!

Běžkařským centrem Beskyd jsou Mosty u Jablunkova, odkud vycházejí upravované běžecké trasy. Dovedou vás až ke slovenským či polským hranicím. Na oběd se můžete zastavit třeba na horské chatě Gírová, kde nejenom dobře vaří, ale také vás ubytují. Česky se tam ale domluvíte jen komplikovaně. Raději zkuste šišlavou polštinu se slovenštinou a trochu to okořeňte němčinou. A kdyby vám nabízeli miedulu, pozor – základem je med a převážnou část obsahu tvoří líh. Život Goralů je těžký, ale jejich tradiční frgál, to je po celodenním výletě na běžkách mňamka!

Směr Bílá

Přes Beskydy se táhne Beskydská magistrála, a to jak po celé délce pohoří, tak i po jednotlivých horských výběžcích a jejich vrstevnicích. Počátek magistrály hledejte v okolí Gírové i kousek za hranicemi u polské Jaworzynky. Magistrála pokračuje k Mostům u Jablunkova, kde kromě upravených běžeckých tras najdete i bobovou dráhu (ale to je tip na letní období).

Mosty jsou považovány za lyžařské centrum severovýchodní části Beskyd. Magistrála odtud pokračuje jihovýchodním směrem, totožným se slovenskou hranicí. U Malého Polomu (1060 m) se rozhodněte, jestli pokračovat podél hranic, nebo odbočit na sever po magistrále do Těšínských Beskyd. Ty jsou typické lesními cestami na úbočí hřebenů hor a množstvím horských chat.

Následujícím rozcestníkem je oblast pod vrchem Sulov (942 m), odkud se můžete vydat na Bílou, což je další lyžařské centrum Beskyd. Vychází odtud běžecké stopy do okolí Javořiny (832 m) a nad vodní nádrž Šance. A nebo můžete vyrazit přes Lysou horu (1323 m) do lyžařského areálu Ostravice, případně po rozeklaném úbočí Travného (1203 m) nad vodní nádrž Morávka.

Za Karlovskou 50

Pokud se rozhodnete sledovat „hraniční větev“ magistrály a neodbočovat na Bílou, projedete přes Bumbálku do Makovského průsmyku. Beskydská magistrála se tu začíná vzdalovat od hranice a okolo Uzgruně vás dovede na svůj konec nad Kubání. A nebo se vydáte k jihozápadu? Tato trasa vás povede po úbočí Adamíku a Kyčerky do malebné vísky Velké Karlovice, dějiště krásného běžkařského závodu Karlovská 50 (součást seriálu lyžařských maratonů SkiTour).

Pokud byste se rozhodli za Bumbálkou vydat na západ, dorazíte k rozhledně Čerták, od které se můžete těšit na sešup ke spodní stanici lanovky v areálu Třeštík. Během rychlé jízdy se musíte rozhodnout, jestli se vydáte na severozápad na Pustevny, nebo po úbočí Vysoké a přes Tanečnici a Ptáčnici do Vsetína.

Vzhůru stromečkem

Na Pustevnách se dochovala úchvatná tradiční architektura a vaří tam také tradičně. Dřevěné stavby pocházejí „z pera“ architekta Dušana Jurkoviče. Nejznámější stavby Libušín a Maměnka (1898) jsou příkladem srubové secese bohatě dekorované valašskými a obecně slovanskými motivy. Interiéry zdobil Mikoláš Aleš. Libušín ale bohužel v březnu 2014 hořel a teď probíhá jeho rekonstrukce.

Na Pustevnách jsou závodní tratě, na kterých se konají nejen dětské běžkařské závody, ale třeba i Šrubařův memoriál. Tamní pětikilometrový okruhu dá docela zabrat. Oproti jiným lyžařským “laufům” je to pořád nahoru a dolů, a nahoru ještě málem na stromeček…

Za pohanským bohem

Z Pusteven je to už jen kousek na Radhošť (1129 m). Cestou musíte přejet Radegast (1106 m) a minout tu sochu pohanského boha z roku 1931. Na Radhošti si nezapomeňte prohlédnout sousoší sv. Cyrila a Metoděje z roku 1930 a když nebude mlha, podívat se z rozhledny.

Na Beskydskou magistrálu navazuje na slovenské straně Beskydsko – Javornická magistrála a patří k ní i „solitér“ lyžařských běžeckých tratí u Frýdlantu nad Ostravicí, motajících se kolem kopců Ondřejník a Skalka. Upravované stopy najdete i na západní straně Frenštátu pod Radhoštěm pod Velkým Javorníkem.

Beskydské info

Délka upravovaných stop Beskydské magistrály je 345 km. Kompletní informace najdete webu Beskydské magistrály, a to včetně aktuálního počasí, sněhových podmínek, ubytování nebo dopravní situaci. Výlet si tu můžete i naplánovat a vyexportovat do GPX.

Martina Chrástková je mistryně republiky v běhu na lyžích a spoluorganizátorka lyžařských kempů a kurzů WOK–outdoor (www.wok-outdoor.cz). Více i na jejím webu www.machr-consuling.cz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články