fb pixel České a moravské památky na seznamu UNESCO jsou takové tuzemské divy světa – G.cz
Vyhledávání

České a moravské památky na seznamu UNESCO jsou takové tuzemské divy světa

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Dnes si připomínáme den založení UNESCO organizace, která vznikla 16. listopadu 1945 v Londýně. Jejím sídlem je v současné době Paříž. Jedná se o organizaci OSN pro oblast vzdělání, vědy a kultury. V jejím hledáčku jsou také historické památky v jednotlivých koutech světa. Není proto divu, že pozornosti UNESCO neunikla ani místa v naší republice, která jsou historií doslova protkaná a v mnoha směrech unikátní. Jsou to takové naše divy světa. Víte, které to jsou?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 16.11.2020, 10:05

Záslužná to činnost

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, tak zní celý název této organizace. Celý svět ji však zná právě pod zkratkou UNESCO a je jednou z 15 mezistátních odborných organizací OSN. UNESCO sdružuje celkem 193 členských zemí a poslední z nich je Palestina.

Československo patřilo mezi 20 zakládajících států. Po rozpadu federace se pak v roce 1993 stala Česká republika samostatným členem UNESCO. V současné době má UNESCO 193 členských zemí a 11 přidružených členů. Zabývá se činností v pěti hlavních oborech: Vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace. Projekty, které UNESCO podporuje mají za cíl šířit gramotnost a osvětu. Neopomíjí ani pole vědy, ale také propagaci nezávislých médií a svobody tisku. Podporuje také regionální a historické projekty, důležitým bodem je také mezinárodní spolupráce v oblasti kulturního a přírodního dědictví a ochrany lidských práv. UNESCO se snaží být také nápomocné při vyrovnávání rozdílů v možnosti využití digitálních technologií ve světě.

Česko rozhodně nezapadlo

My jsme se rozhodli oslavit narozeniny této organizace tím, že si připomeneme české a moravské památky, které jsou v současnosti zapsané na seznamu UNESCO. Jedná se o takové naše české a moravské divy světa! Podívejte se do galerie – najdete jich tam všech 14. Možná to pro vás bude inspirace na výlet.

Kromě památek a měst existuje i seznam nehmotného kulturního dědictví. Tam UNESCO v rámci Česka zařadilo masopust, sokolnictví, mužský slovácký skočný tanec Verbuňk, techniku barvení látek s názvem modrotisk, lidový zvyk Jízdu králů, ale také naše loutkářství.

Podobné články

Doporučujeme

Další články