fb pixel Česká národní banka razantně snižuje úroky, je přesvědčena, že inflace rychle slábne – G.cz
Vyhledávání

Česká národní banka razantně snižuje úroky, je přesvědčena, že inflace rychle slábne

Zdroj: Autor: Jarita from toronto, canada – Czech BankUploaded by Miaow Miaow, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8902760

ČNB se rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu, čímž dala najevo, že inflace v Česku odeznívá. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

redakce G.cz 9.2.2024, 06:43

ČNB snižuje úroky

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 procenta. Znamená to, že bankovní rada ČNB je přesvědčena, že inflace rychle odeznívá a že ani lednové přecenění nebylo v tomto ohledu závažným rizikem. Jeho rozsah budeme znát teprve za týden, kdy statistici zveřejní příslušné údaje. Koruna v reakci na dnešní krok ČNB přesto oslabuje, což značí, že podstatná část trhu mínila, že centrální banka se dnes uchýlí jen k redukci o 0,25 procentního bodu.

Výrazněji než dnes ČNB naposledy základní sazbu snížila v květnu 2020, v důsledku dopadů první vlny covidové pandemie. Česká koruna dnes oslabila až nad 25,1 koruny za euro, což je její nejslabší úroveň od května 2022. Tehdy koruna oslabovala v souvislosti se jmenováním nového guvernéra ČNB Aleše Michla. Oslabování tehdy zarazila ČNB svými intervencemi za silnější korunu. ČNB bude sazby snižovat i dále v letošním roce, nelze vyloučit, že opět v rozsahu půl procentního bodu už hned na příštím zasedání. Na konci roku by základní sazba měla činit 3,75 procenta.

Podobné články

Doporučujeme

Další články