fb pixel Česká koruna výrazně oslabuje kvůli strachu z pádu největší švýcarské banky, Credit Suisse – G.cz
Vyhledávání

Česká koruna výrazně oslabuje kvůli strachu z pádu největší švýcarské banky, Credit Suisse

Zdroj: Autor: Jarita from toronto, canada – Czech BankUploaded by Miaow Miaow, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8902760

Česká koruna dnes výrazně oslabuje kvůli strachu z pádu největší švýcarské banky, Credit Suisse. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 15.3.2023, 15:40

Česká koruna oslabuje

Česká koruna dnes citelně oslabuje. Poprvé za uplynulého takřka půldruhého měsíce se během dnešního poledního obchodování vrátila nad úroveň 24 korun za euro. Důvodem je obava světových trhů z pádu Credit Suisse, největší švýcarské banky.

Credit Suisse patří do neformální skupiny, takzvané „nabušené devítky“, devíti globálně nejdůležitějších, světově systémově nejvýznamnějších investičních bank. Její otřes by proto vyvolal mnohem silnější celosvětové negativní vlny, než jaké nastaly v souvislosti s pádem americké Silicon Valley Bank minulý týden. Ta zdaleka nepatří mezi globálně systémově důležité banky a její pád korunu nijak výrazněji neoslabil.

Obavy z pádu švýcarské banky vedou investory k tomu, že se zbavují aktiv, která v nastalé situaci vnímají jako rizikovější, mezi něž patří i česká koruna. Zbavují se také akcií tuzemských bank. Ty proto na pražské burze citelně ztrácejí. Akcie Erste Bank, matky České spořitelny, největší české banky dle počtu klientů, dnes ztrácejí takřka pět procent.

Akcie Credit Suisse dnes na curyšské burzy spadly až o 23 procent poté, co největší z akcionářů banky, Saúdská národní banka, kategoricky vyloučil, že by švýcarskému ústavu poskytl jakékoli další podpůrné finanční prostředky. Credit Suisse přitom prochází náročnou etapu změny svého obchodního zaměření, kterou si vynutila i série přešlapů a skandálů v nedávné minulosti.

Pád Silicon Valley Bank zasel mezi investory do bankovních akcií celosvětově novou porci nejistoty, která může ohrozit momentálně kapitálově „slabší kusy“. Trhy se zkrátka dnes v dramaticky rostoucí míře obávají, že Credit Suisse takovým „slabým kusem“ je. Zvláště právě proto, že Saúdská národní banka, v níž drží rozhodující podíl saúdský státní fond, tedy de facto saúdská královská rodina, vylučuje jakoukoli další pomoc.

Podobné články

Doporučujeme

Další články