Češi, nejezděte do Kanady!

Obrázek uživatele Ivan Brezina
10.10.2014, 19:30
Úřady v Ottawě z Česka udělaly zemi plnou rizika, nástrah a nebezpečí. Necháte si to líbit? To jste Češi?! Projevte národní hrdost a bojkotujte javorový cukr!
Kanadská veřejnoprávní televizní a rozhlasová stanice CBC zveřejnila mapu, popisující bezpečnost v jednotlivých zemích světa pro kanadské občany. Vychází přitom z údajů a doporučení kanadské vlády. A je to děsivé čtení – hlavně pro toho, kdo má s některými zeměmi osobní zkušenost. Děsivé proto, že je snůška nesmyslů. Snímek obrazovky 2014-10-09 v 16.25.10 Tohle je jen otisk, interaktivní mapu najdete ZDE.  

Írán, Pákistán, Kašmír, Bulharsko: nesmysly a banality

Podle CBC byste vůbec neměli jezdit do Íránu. Jenže právě Írán je pro nezávislého cestovatele jednou z nejbezpečnějších zemí světa, a to ze dvou jednoduchých důvodů. Zaprvé je ta země tak profízlovaná, že budete skoro pořád pod dohledem tajných. Zadruhé se tu kriminalita trestá tak přísně (viz veřejné popravy), že je tu zcela výjimečná. A zatřetí to není sunnitská, ale šíitská země. Tenhle zásadní rozdíl mezi pojetím islámu pro cestovatele znamená, že se bude setkávat s více než vlídným přijetím. Byl jsem tam třikrát. Podle CBC je Pákistán méně nebezpečný než Írán. Jenže je to přesně naopak. Ne že by šlo v Pákistánu o život a měli byste se mu úplně vyhnout, ale bezpečná země to není. Oproti Íránu to tu místní úřady nemají moc pod kontrolou a mimo velká města formální autorita mnoho neznamená. Vládne tu středověk a platí jen slovo místních kmenových vůdců. Byl jsem tam osmkrát. Podle CBC byste se měli vyhnout “některým oblastem” Indie, třeba muslimskému Kašmíru. To je prostě blud. Kašmír býval nebezpečný v polovině 90. let, kdy zdejší Šrínagar připomínal obležené město. Ve dne bylo město plné vojenských hlídek a kulometných hnízd a v noci platil zákaz vycházení, to všechno kvůli muslimským separatistům. Tehdy jsem se v Kašmíru bál i já (byl jsem tam dvakrát). Od té doby se ale bezpečnostní situace radikálně změnila. Dnes je Šrínagar plný indických turistů a žije to tu dlouho do noci. Letos v létě jsem tam byl týden. O Bulharsku CBC píše, že byste tu měli zachovávat “vysoký stupeň opatrnosti” kvůli “častým protestům a riziku loupežného přepadení”. Kdo byl v Bulharsku, ví, že je to běžná (tedy přiměřeně bezpečná) balkánská země. Bulharsko se takřka ničím neliší od Česka a osobně bych se tam nebál jet na rodinnou dovolenou.  

Jste hrdí Češi? Bojkotujte Ottawu!

Jak jsou Kanaďani paranoidní, definitivně zjistíte, když si rozkliknete Českou republiku (ZDE). Na mapě je sice označena zeleně jako “normálně” bezpečná země, ale podle kanadských úřadů je u nás na vzestupu násilná kriminalita. Běžné je kapsářství a v hromadné dopravě řádí zlodějské gangy. Jídlo a pití, které vám někdo nabídne, může obsahovat drogy s cílem na Kanaďany sexuálně zaútočit a okrást je (z toho plyne, že byste už nikdy neměli jít na pivo s Kanaďanem, protože ve vás vidí uspávače). Nejhorší ale je, že na českém venkově jsou silnice “uneven” (nerovné, křivé, hrbolaté) a špatně značené. Prostě pryč z Česka! Všimněte si, že na Kanadu se v mapě kliknout nedá. Zdejší úřady totiž tají, jak nebezpečná je to země. Klimatické podmínky jsou tak šílené, že můžete umrznout nebo se těžce spálit na slunci (a to často i současně). Na turisty tu číhají hladoví medvědi, krvežízniví moskyti a další bestie. Může na vás spadnout nahnilý javor. A taky se sem z Česka přesunuly kriminální bandy "neviditelných mladíků", kterým Kanada dávala azyl jako na běžícím pásu, ačkoli nám ostatním zavedla vízovou povinnost. Co je ale nejhorší: v Kanadě se vraždí, loupí a znásilňuje (podrobnosti ZDE), řádí tu gangy (podrobnosti ZDE), útočí tu teroristé (podrobnosti ZDE) a bují tu politické skandály (podrobnosti ZDE). Do Kanady prostě nejezděte, je-li vám život milý. Buďte hrdí Češi!  

Komentáře

Doporučeno pro vás