fb pixel Celebrity jsou taky lidi! Depresivní Manželskou historii tvořili sami herci na základě vlastních zkušeností – G.cz
Vyhledávání

Celebrity jsou taky lidi! Depresivní Manželskou historii tvořili sami herci na základě vlastních zkušeností

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Nikdo nemá rád rozchody. Ale když spolu pár měsíců randíte a prostě to takříkajíc neklikne, je to něco jiného, než když jste manželé, máte dítě, společný majetek a především v sobě roky potlačujete frustrace a smutky, které jednoho dne vybouchnou a vy si je na sobě navzájem vylijete. Pomocí skvělého scénáře a brilantních hereckých výkonů to snad až příliš věrohodně ukázal režisér Noah Baumbach v na Oscara nominovaném snímku Manželská historie.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.2.2020, 16:27

Konce bolí

Oscarové klání se blíží. Letos se o titul nejlepšího filmu roku 2019 utká hned devět filmů a své želízko v ohni má i streamingová služba Netflix. Vztahové drama Manželská historie se Scarlett Johansson a Adamem Driverem vzalo naše prohlížeče útokem a tvrdě zasáhlo hlavně lidi v dlouhodobém vztahu. Příběh jednoho drsného rozchodu si nebere servítky a navzdory opravdu silným scénám je uvěřitelný, zřejmě i proto, že se na scénáři podíleli téměř všichni hlavní aktéři, kteří přispěli vlastními zkušenostmi.

Jméno režiséra filmu Noaha Baumbacha vám zatím asi příliš neříká. Nevadí, seznámíme vás; Baumbach si do velkého hollywoodského kolosu proklestil cestu skrze přátelství a spolupráci s Wesem Andersonem, kterému pomohl se scénáři k Životu pod vodou a Fantastickému panu Lišákovi. Podílel se také na animovaném dětském hitu Madagaskar 3 a mnohokrát se potkal také s Gretou Gerwig, autorkou Malých žen (mimo jiné) a aktuálně jednou z nejzajímavějších režisérek v branži. Sám ale režíroval spíše menší společenská a rodinná dramata, ačkoliv se mu mnohokrát podařilo získat pro ně zvučná jména jako třeba Nicole Kidman či Jennifer Jason Leigh.

S tou byl ostatně několik let ženatý a údajně rozvod právě s ní ho mocně inspiroval při tvorbě Manželské historie. Nicméně vzhledem k tomu, že podle tvůrce herečka film viděla a líbil se jí, asi to mezi nimi nebylo tak dramatické, jak to na obrazovce/plátně předvádí Adam Driver v roli divadelního režiséra Charlieho a Scarlett Johansson v úloze jeho ženy, herečky Nicole. Vypjaté scény zahrané s neskutečnou věrností scénáři, zároveň ale tak, že vás z nich mrazí, těch je ve filmu hned několik. Tu, o které se nejvíc mluví, si můžete přehrát níže, ale připravte se na opravdu silnou emocionální ukázku výtečného herectví...

Podle všeho to byli právě představitelé hlavních rolí a jejich sekundantka Laura Dern, která ztvárnila Nicolinu rozvodovou právničku. Ta už za svůj výkon byla oceněna Zlatým glóbem, Cenou amerických filmových kritiků, cenou BAFTA a pravděpodobně promění i oscarovou nominaci.

Dern má za sebou rozvod s hudebníkem Benem Harperem, Johansson to absolvovala dokonce už dvakrát. Poprvé to bylo s kolegou Ryanem Reynoldsem, s ním se rozešla po třech letech a podle všeho v dobrém, podruhé s Romainem Duriacem, s nímž má dceru Rose a jejichž vztah rovněž skončil po třech letech. Rozvodové řízení řešili právě v době, kdy už Scarlett pracovala na Manželské historii. Nyní je herečka potřetí zasnoubená. A ačkoliv Adam Driver žije ve zřejmě spokojeném svazku s Joanne Tucker, kterou si vzal roku 2013, sám je dítětem rozvodu, vyrůstal pouze s matkou a sestrou. A tak měl i on k rodinným rozkolům a vyřizováním partnerských účtů přes potomky dost co říct.

Baumbachův film nám připomněl smutně nedoceněný snímek Dereka Cianfrance z roku 2010 Blue Valentine. Michelle Williams a Ryan Gosling tu hrají manželský pár procházející těžkou krizí. Zatímco divák se pomocí fleshbacků dozvídá, že to měli od začátku komplikované, ti dva spějí k neodvratenému a zdrcujícímu konci. Williams byla za svůj výkon tehdy nominována na Oscara stejně jako letos Johansson.

Vzhledem k tomu, že už známe výsledky většiny velkých mezinárodních filmových cen a k tomu, jaká je letos konkurence, se netflixácké depresivní drama snímkem roku asi nestane. Manželská historie rozhodně stojí za vidění, ačkoliv pokud vám to s drahou polovičkou zrovna skřípe, možná s tím počkejte, až bude líp... Nebo až se rozejdete sami.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články