Zas jeden kreativní způsob, jak se spálit u moře – G.cz
Vyhledávání

Zas jeden kreativní způsob, jak se spálit u moře

Nenamazat se opalovákem? To je nuda. Pro nejlepší selfíčka a videa z dovolené musíte být opravdu zapálení. Jako že doslova. Profesionální surfař Jamie O´Brien vám předvede jak na to.

Václav Rybář
Václav Rybář 1.8.2015, 13:50

Na tenhle nápad Jamieho přivedl jeden z jeho fanoušků na Instagramu, který zažertoval, že extrémnější průjezd pod lámající se vlnou už by byl, jen kdyby se polil benzínem a zapálil. Tohle propojení dvou navzájem se nesnášejících elementů se Jamiemu zalíbilo natolik, že začal na praštěné myšlence pracovat.

Pro zhmotnění bláznivého nápadu si vybral proslulou pláž Teahupo´o na Tahiti. Vlny jsou tu prvotřídní, ale lámou se nad korálovými útesy, takže surfování je tu už tak docela o kejhák, aniž by vám hořelo za patami. Přesně to ale Jamie chtěl, a protože mu bylo jasné, že tohle není jen tak nějaká kamarádská skopičina, spojil se s Red Bullem a dal dohromady tým dvaceti lidí. Nejlepší kaskadéři, nejlepší fotografové. Všechno muselo běžet jako na drátkách, aby se Jamie mohl soustředit na samotnou vlnu.

A pak to konečně vyšlo. Jakmile se vlna začala lámat, svět jako by se zastavil. Všechno přešlo do zpomaleného módu, tak jak to Jamie zažil už mnohokrát. Teď to ale bylo jiné, ve vzduchu byl cítit neopren nasáklý hořlavinou a jindy tichou scénu ostře prořezávalo syčení plamenů. "Na ten pocit nikdy nezapomenu, slévaly se ve mne dva různé druhy adrenalinu, ale tak nějak jsem tušil, že to všechno vyjde. Chytil jsem totiž parádní vlnu. Dost možná tu nejlepší vůbec," prozrazuje Jamie v rozhovoru.

"Měl jsem trochu strach, jestli si udržím rovnováhu na prkně. Pod neoprenem jsem měl pro jistotu nehořlavé návleky a měl jsem tak zhruba o sedm kilo víc než obvykle. A jakmile se to všechno namočí, váží to samozřejmě ještě víc. Nejděsivější ale bylo, když mne zapálili. Říkal jsem si, že hlavně nesmím panikařit. Ale pak jsem se začal soustředit na vodu a oheň mi připomínala jen ta syčící zvuková kulisa."

"Nejhorší byla ta obava, že se potopím, ale budu dál hořet. Udělali jsme spoustu testů, ale člověk nikdy neví. Oceán naštěstí zafungoval jako hasící přístroj skvěle a ten pocit, když jedete pod vlnou a všechno je ozářené oranžovým plamenem je prostě boží. Při druhém pokusu jsem si ho ale užíval příliš dlouho a odnesla to cca čtvrtka obočí. Přišel jsem na to, až když bylo po všem. Alespoň mám památku."

Velkou zásluhu na výsledných fotkách má samozřejmě mistr objektivu Tim McKenna. Narodil se v Sydney, jen kousek od proslulých surfařských spotů. Na sportovní fotografii je kapacita, ale pro obří vlny a jejich focení má slabost. Proto si tuhle akci samozřejmě nemohl nechat ujít.

Chcete něco podobného taky vyzkoušet? Nemusíte až k moři, stačí když zajedete do Brandýsa nad Labem, kde mají pod zámkem umělou vlnu i půjčovnu surfů a neoprenů. Jen ten benzín si asi musíte přivézt sami. Více informací hledejte TADY.

Některé vlny mohou nahánět hrůzu i profíkům. Podívejte se na 14 mořských masivů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články