Neuvěřitelné: tahle fotka brambory se prodala za víc jak milion dolarů! – G.cz
Vyhledávání

Neuvěřitelné: tahle fotka brambory se prodala za víc jak milion dolarů!

Zdroj: © Kevin Abosch

Vypadá to jako tuctový exemplář obyčejné škrobnaté hlízy, a zřejmě to taky tak je, ale její snímek se teď stal jednou z dvaceti nejdražších fotografií historie.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 25.1.2016, 13:54

Autorem fotky s názvem „Potato #345“ z roku 2010 je americký fotograf Kevin Abosch, který si vybudoval dobré jméno mezi celebritami ze Silicon Valley, za jejichž portréty si účtuje nehorázné sumy.

Jeho „ikonické portréty na černém pozadí“ (viz autoportrét vpravo, nebo se tomu už dnes říká „selfie“?) si slavní a bohatí pořizují za 150 tisíc dolarů za kus, nebo dokonce za půl milionu, pokud je chtějí využít komerčně, třeba pro reklamu.

Vedle fotografování bohatých lidí za bohaté ceny – nebo možná spíš díky tomu – je ale Kevin také uměleckým fotografem. A právě z téhle oblasti jeho činnosti se vyloupla ‚zlatonosná‘ brambora.

Kevin má rád brambory, protože jsou stejně jako lidé každá jiná, a přesto snadno identifikovatelná coby příslušník jednoho stejného druhu,“ prozradilo jeho studio webu Petapixel. „Fotil už spousty brambor. A tahle je jedna z jeho oblíbených.

K jejímu prodeji došlo loni ke sklonku roku, když do Kevinova ateliéru v Paříži přijel jistý nejmenovaný bohatý kupec, sběratel jeho díla. Prostě uviděl na zdi viset obří fotku (162 x 162 cm) a zeptal se, kolik by stála.

Milion dolarů, bez dalšího vyjednávání (na dnešní kurz k euru už je to 1.083.450 dolarů). Kupec souhlasil a fotku koupil, čímž ustanovil v Kevinově kariéře rekord jeho nejdrážeji prodaného díla.

Milionová částka je sice dost pozadu za 6,5 miliony dolarů za fotku „Phantom“ od Petera Lika (2014), ale stále je dost vysoká na to, aby si našla místo mezi dvaceti nejdražšími fotkami historie.

Rovnat se může fotografii „Nautilus“ od Edwarda Westona z roku 1927, která byla v roce 2010 prodána v aukci v newyorské Sothesby’s za přibližně stejnou cenu.

A tady se podívejte na dalších 10 nejdražších fotografií všech dob.

Podobné články

Doporučujeme

Další články