Goldfield, Nevada: Městečko duchů, které bojuje o přežití – G.cz
Vyhledávání

Goldfield, Nevada: Městečko duchů, které bojuje o přežití

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

V dobách zlaté horečky tu byl tucet dolů a dvacet tisíc lidí. Dnes tu žijí necelé tři stovky novodobých zlatokopů, vetešníků a lidí, co hledají sami sebe. Rozhodně se tu zastavte!

Václav Rybář
Václav Rybář 30.7.2016, 09:00

Při toulkách po západním pobřeží narazíte na spoustu přírodních památek, bizarních městeček a vyložených podivínů. Ale pokud chcete zkusit všechno naráz a v pořádné koncentraci, zkuste se vydat do Las Vegas po pětadevadesátce. Cestou přes poušť narazíte na Goldfield, typický zapadákov uprostřed ničeho, který nijak neupomíná na svou slavnou zlatokopeckou minulost. Snaží se ale neumřít, a tak zdobí hlavní silnici hned několika atrakcemi, které vás donutí zastavit.

1. Muzeum zlatokopectví

Zlatokopecká horečka město proměnila k nepoznání. Poté, co tu v roce 1904 narazil hned na několik žil, se začal počet obyvatel prudce měnit. Svého vrcholu - dvaceti tisíc obyvatel - dosáhlo už v roce 1906. Sjeli se sem všichni ze širokého okolí, ale už v roce 1910 počet obyvatel klesnul na necelých pět tisíc. Dobývání hlušiny bylo totiž čím dál tím obtížnější a výnosy se rychle tenčily. Dnes už je město jen stínem sama sebe - poslední ránu mu zasadil mohutný požár v roce 1923, kdy vzplál sklad pančovaného alkoholu. Zlato je v okolních kopcích dodnes, ale hledá ho už jen pár snílků, kteří tu přežívají o chlebu a vodě.

2. Smíšené zboží

U domů polepených nejrůznějšími dopravními značkami najdete nejen muzeum zlatokopectví, ale také krámek se smíšeným zbožím (tady se jim říká General Store). Mají tu jen to nejnutnější pro necelé tři stovky obyvatel - trochu jídla, hygienických potřeb, oblečení, palivo a cetky pro turisty - třeba sladké bonbony ve tvaru a barvě zlatých valounů, svázané do jutového pytlíčku. Prodavači chybí pár zubů, ale kštici pod kloboukem má bujnou a rád si popovídá s někým z východního pobřeží. Když následně zjišťuje, že jsme z Evropy, hned nám vykládá místní historii a radí s odbočkou k dálnici. Jeho krámek je jediný v okolí. Další zázemí najdete až v třicet kilometrů vzdáleném Tonopah.

3. Umělecká díla na kolech

A vedle smíšeného zboží stojí tohle. Asi největší dnešní atrakce Goldfieldu, kterou najdete při průjezdu hlavní ulicí a prostě u ní musíte zastavit. Jedná se o sbírku aut jednoho z místních umělců, která kdysi slavila úspěchy na akci jménem Burning Man. Tam se z plechových dělníků silnic stávala pojízdná umělecká díla, a jak vidíte na obrázku, povoleno bylo opravdu vše. Někomu to může připadat jako kýč, jinému jako zábava někoho, kdo odmítnul vyrůst. Vidět ale tyhle kreace, jak se smaží v nevadském slunci, je skutečně zážitek hodný vstupného. Tady se ovšem žádné neplatí, auta jsou tu pro potěchu kohokoliv, kdo se uráčí zastavit. Mrkněte dolů na naši galerii téhle sbírky!

4. Tady úřadoval Wyatt Earp

V Goldfieldu v době zlaté horečky mimochodem žil i Wyatt Earp se svým bratrem Virgilem, který tu dokonce dělal šerifa. Bohužel pár měsíců po příjezdu chytnul ošklivou angínu a už se z toho nevzpamatoval. Do roka umřel a jeho bratr Wyatt se přestěhoval jinam. Nebyl v tom ani tak zármutek z bratrovy smrti, jako snaha najít další ložiska zlatých a stříbrných horeček, která v Kalifornii, Nevadě a Arizoně rostla jako houby po dešti.

5. Les aut, co to zapíchla

Až vyjedete z Goldfieldu, dávejte dobrý pozor. V kopcích kolem pětadevadesátky totiž možná zahlédnete auta zapíchnutá čumákem v zemi. Není to nějaká recese, ale největší les autovraků ve Spojených státech... a možná i na světě. Desítky aut zapíchnutých do země tu trčí jako kmeny kovového lesa. Některé jsou pokreslené, některé v pokročilém stádiu rozpadu, ale rozhodně stojí za vidění. Podobná exhibice je i v Texasu, kde mají Cadillac ranč, ale tohle je početnější a trochu volnější přehlídka lidské kreativity. Podobné vrakoviště jste určitě ještě neviděli.

6. Dějiště filmu Vanishing Point

Osud Goldfieldu je stejně tak spjat se zlatem jako s auty. Les vraků, unikátní sbírka uměleckých aut z festivalu Burning Man, a teď vám ještě prozradím, že si Goldfield zahrál ve skoro až filozofickém filmu Vanishing Point, ve kterém hlavní hrdina v rychlém muscle caru utíká před policií skrz poušť. A samozřejmě projede i Goldfieldem, ve kterém je ve filmu umístěná rozhlasová stanice, která celé jeho snažení komentuje. Ve skutečnosti tu žádný rozhlas není, ale vlastně by se sem docela hodil. Hlas ze záhrobí, který bojuje o to, aby odkaz města zůstal zachován. A dokud tu budou baráky a atrakce podél hlavní silnice zvát náhodné návštěvníky k dalšímu zkoumání, bude se to dařit.

A TADY se podívejte na 11 nádherných vraků i s jejich příběhy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články