fb pixel Dánská dívka a spol. vás připraví na Oscary – G.cz
Vyhledávání

Dánská dívka a spol. vás připraví na Oscary

Chcete vědět, kdo letos vyhraje zlatého plešouna? Tady je sedm filmů, které byste měli vidět ještě před slavnostním předáváním 14. února. Máte akorát tak dost času dohnat vzdělání, tak šup šup.

Václav Rybář
Václav Rybář 6.2.2016, 11:35

Kvůli taktice českých distributorů sice u nás až do dubna nebude k vidění novinářské drama Spotlight, které je jakousi novodobou verzí Všech prezidentových mužů (s tím rozdílem, že místo prezidenta je v hledáčku církev), ale tím se nenechte rozhodit. Až vyhraje pár sošek, budete se mít alespoň na co těšit. Další nominovaní už ale v českých kinech obíhají, a tak máte jedinečnou šanci dohnat všechny resty.

1. Dánská dívka

Jeden z horkých favoritů hereckých kategorií. Eddie Redmayne se loni proměnil v Stephena Hawkinga a dostal Oscara. Letos se pro změnu mění z muže v ženu, když jako jeden z prvních lidí v historii podstupuje se souhlasem své manželky transgenderovou operaci. Nominovaný není jen Redmayne, ale také Alicia Vikander, která hraje ve filmu jeho ženu. Zatímco u Redmayne není jisté, zda dostane další sošku takhle rychle, Alicia má šance slušné. A snímek od režiséra Královy řeči je zajímavý nejen svým tématem, je sice oproti realitě značně přibarvený, ale může tak oslovit podstatně širší publikum. Premiéru měl 4. února 2016.

2. Sázka na nejistotu

Za tohle brilantní, místy až černohumorové drama z prostředí finanční krize je sice nominovaný pouze přehrávající Christian Bale, ale snímek obsahuje tolik výjimečných hereckých výkonů, že by byla škoda ho minout. Navíc skvěle odsýpá a vysvětlí podstatu finanční krize pomocí různých zkratek i těm, kteří mají guláš i ve vlastním bankovním výpisu. Film je v kinech od začátku ledna, ale určitě ho ještě v některých sálech chytnete.

3. Most špionů

Máte pocit, že už strýček Spielberg trochu zestárnul? Most špionů s Tomem Hanksem v hlavní roli vám předvede, že je pořád ve formě. Sice nejančí jako Scorsese ve Vlkovi z Wall Street, ale je to návrat ke starému dobrému Spielbergovi, který vyprávění staví nad vše ostatní. Inspirováno skutečným příběhem právníka, který obhajoval sovětského špióna uprostřed studené války, protože ctil právo každého na férové právnické zastoupení. Zní to nudně? Počkejte, až se Hanks bude muset vydat do východního Berlína a domluvit výměnu svého klienta za zajatého amerického pilota. Spielberg brilantně mixuje drama a jemný humor, přičemž vedle Hanksovi skvěle nahrává na smeče Mark Rylance, nominovaný v kategorii nejlepší mužská vedlejší role.

4. Revenant - Zmrtvýchvstání

Inarritův spektákl je nominovaný v mnoha kategoriích, od technických až po tu nejvyšší. Všechny zraky se upínají hlavně k Leonardu DiCapriovi v hlavní roli. Leo už na sošku čeká hodně dlouho. V téhle roli mrzne, krvácí, trpí, topí se, žere zvířecí vnitřnosti a vůbec se chová jako Bear Grylls ze sklonku 19. století, kterého opustili jeho braši po rvačce s medvědem, a on se teď musí odbelhat pár stovek mil divočinou, aby se pomstil za smrt svého syna. Ambice z Revenanta crčí na všechny strany, ale není to jen honba za co největším počtem sošek, je to velkolepé vyprávění. A DiCaprio? Otázka není, jestli si to zaslouží, ale jestli to opravdu dostane. O důvod víc koukat na předávání cen Akademie.

5. Marťan

Na Zlatých glóbech vyhrál Matt Damon sošku hlavně proto, že se dělí nominace na komedie a dramata. A Marťan tam byl za komedii. Teď tenhle podvůdek uplatnit nemůže, ale ať už Damon vyhraje, či nikoliv, nic to nemění na tom, že ve filmu Ridleyho Scotta je za obrovského sympaťáka a sedne do role jak zadek na hrnec. A Marťan zůstane zábavným a svižným dobrodružným sci-fi i bez jakékoliv zlatem nastříkané sošky. Jestli jste ho ještě neviděli, počkejte si na DVD. Nebo ještě líp, kupte si báječnou knižní předlohu, která jde ještě trochu víc do hloubky a čte se jedním dechem.

6. Steve Jobs

Michael Fassbender sice není Jobsovi vůbec podobný, ale s obrovským odhodláním a správným oblečením se v něj přesto dokázal proměnit. Svůj díl práce jistě odvedly i kulometné dialogy Aarona Sorkina, ostatně i on má v oscarovém boji své želízko. Ať už si o Jobsovi myslíte cokoliv, tenhle film je rozhodně lepší volba než podobný životopis s Ashtonem Kutcherem, který se objevil o pár let dřív. Nečekejte ale historii vývoje iPadu nebo iPhonu, snímek pokrývá několik dekád, ale končí nápadem na iPod. Steve Jobs je ale především o Jobsovi, nikoliv o jeho technickém fištrónu a vývoji jednotlivých výrobků.

7. Joy

Měl z toho být tradiční životopis o Joy Mangano, vynálezkyni zázračného mopu, co se dokáže sám ždímat. Jenže o tenhle scénář se v Hollywoodu dlouho zakopávalo. Nakonec se ho ujal David O. Russell, do hlavní role obsadil svou oblíbenou Jennifer Lawrence a příběh o mopu použil jen jako základ k vyprávěnce o ženské emancipaci. Už proto by Joy měla být u Akademiků horkým favoritem, ale... neposbírala toho ta Jennifer Lawrence už moc? A neunavuje to spojení s Russellem, který své filmy točí jako Baťa cvičky (každý podobný tomu předešlému)? Uvidíme, jestli bude Akademie konzervativní, nebo naopak Joy odsoudí pro přílišnou podbízivost. Pokud jste si ale v kině už dlouho nedali nějaký ten motivační životopisný napružovák, tohle by mohla být ideální příležitost.

A TADY se podívejte na 10 slavných tváří Sherlocka Holmese.

Podobné články

Doporučujeme

Další články