fb pixel
Vyhledávání

5 důvodů, proč se jít v sobotu a neděli podívat kousek za Prahou na špičkový golf

Dívat se na gofisty při tréninku je velmi poučné. My amatérští golfisté totiž moc netrénujeme.
Zdroj: Foto: Pavel Vondráček

Hraje se Czech Masters, součást Europeantour - vedle hokejového mistrovství světa nejvýznamnější sportovní událost konaná na českém území.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 28.8.2015, 19:52

1. Poznáte, jak se to vlastně hraje

Většina českých golfistů (a je jich přes 50 tisíc) sice ví, jakou použít hůl, jakou silou udeřit, zná pravidla a víceméně i ví, jak se na hřišti chovat, ale neumějí hrát. Vím to ze své zkušennosti, sám hraji středně dobře golf (handicap 20), ale taktika a rozmysl je mi cizí. Jako 99 procent českých amatérů se po hřišti loudám, občas kouknu na mobil, pozoruji vše, co kolem lítá a když přijdu k míčku, trvá mi to asi deset vteřin, než odpálím. Špičkový profesionálové se neloudají, chodí rychle a hrají pomalu. Dobré dvě minuty obcházejí míček, dívají se na jeho polohu, měří vzdálenost, vybírají hole, cvičně zkouší a pak teprve odpálí. Prostě dvacetkrát měř, jednou odpal. Možnost projít celé hřiště a pozorovat skutečné profíky - to je trénink k nezaplacení.

2. Poznáte, jaký je rozdíl mezi českým a světovým golfem

Ti nejlepší světoví hráči hrají tento víkend v USA na turnaji The Barclays. To ale nevadí, i tak na Czech Masters můžete spatřit několik špičkových hráčů - třeba Francouze Victora Dubuissona nebo Dána Thorbjorna Olesena. A poznáte propastný rozdíl mezi nejlepšími českými hráči a mezi těmi "nejhoršími" z evropské elity. Vlastně nepoznáte, protože až na dvě výjimky všichni čeští hráči vypadli a neprošli do závěrečných kol - stejně jako v minulých letech. Rozdíl je propastný nikoliv ve fyzické kondici, vybavení, ale právě v psychice.

Hvězdný Victor Dubuisson se usmívá, zkaženou ránu vytěsní z hlavy a soustředí se na další. Čeští hráči se vztekají, pořád něco komentují, poulí očima, prostě puberťáci. Tento rok se však dvěma Čechům podařilo projít do závěrečných dvou kol - Filipu Mrůzkovi a amatérovi Vítku Novákovi. Zvláště druhý jmenovaný je důkaz, že i zavalitý mladý muž s gesty klauna může hrát špičkový golf. Přijďte jej zítra podpořit.

3. Poznáte, že golf není snobský sport, jak se to o něm pořád traduje

Nemá cenu stále dokola lidi přesvědčovat, že golf není snobským sportem, že je levnější než lyžování nebo hokej. Golf je estetická hra a užije si ji i divák. Vstupné na jeden den je 400 korun - mnohem menší částka, než když hraje třeba Sparta Praha s jiným evropským klubem. Na hřišti můžete ujít i 12 kilometrů, budete na čerstvém vzduchu, ve volné krajině, kousek za Prahou, a když vás budou bolet nohy, v turnajové vesničce je dost stánků s jídlem a pivem. Večer tam hraje i pár kapel, např. Eddie Stoilow - což je taková prapodivná kapela, ale proti gustu ... Strhující recenzi na tuto kapelu z pera Přemka Černíka si můžete přečíst ZDE.

4. Poznáte, že Češi jsou mistři světa v kibicování

Je to legrační scéna: stojíte v davu lidí, pozorujete hráče a zároveň posloucháte komentáře diváků. Často jsou to velké perly, zvláště když golfu trochu rozumíte. Kolik my jen máme teoretických mistrů světa: někdy se divím, že si sportovci nevezmou za trenéry Čechy: všechno ví - jak hrát, jakou hůl zvolit, jaký mají špatný švih - doporučuji největší rady zapisovat a pak draze prodávat.

5. Poznáte, že komentovat golf je velmi náročné

Pokud vás nebude bavit samotná hra, ani veřejný trénink hráčů, pokud už máte v sobě pár piv, stavte se u otevřeného stanu České televize, kde komentují slavní znalci golfu Míra Bosák a Čeněk Lorenc. Spatříte, jak koukají do monitoru, soustředí se, za nimi hřiště a před nimi kamery a klimbající technici - oni ale musejí být zcela zticha, sledovat dění na hřišti přes monitor a nesmí usnout. Domnívám se, že ocení, když se u stanu zastavíte a nahlas jim vyjádříte podporu, poradíte nějaký ten vtípek, potleskem oceníte Mirkovu hlášku, nebo vyřídíte pozdrav babičce. Hochy z ČT najdete hned u odpaliště první a desáté jamky. Už se na váš těší.

Více informací co, kde a jak najdete ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články