9 portrétů známých hitů – G.cz
Vyhledávání

9 portrétů známých hitů

Zdroj: all-that-is-interesting.com

Někteří lidé jsou schopni vnímat hudbu vizuálně. Po Zemi jich chodí pouhá 2 až 4 %. Jednou z nich je i americká umělkyně Melissa McCracken. Ta převedla hudbu různých žánrů, jejímž společným jmenovatelem je kvalita, na plátno. Můžete zkusit porovnat, jak tyhle písně cítíte a hlavně vidíte vy.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 23.11.2015, 09:00

Synestezie je schopnost vnímat více smysly najednou. Pod tento pojem se řadí více různých vícesmyslových vjemů. Spojení akustického a optického vjemu se nazývá synopsie. Pokud poslech hudby následuje vizuální vjem, jde o tzv. fotisma, v opačném případě pak o tzv. fonisma. Jedná se o způsob vnímání, při kterém původní vjem jednoho z pěti smyslů vyvolává i vjem smyslu jiného. Ten cítíme, vidíme nebo slyšíme pouze ve své mysli, nikoliv zhmotněle.

Francouzský skladatel Olivier Messiaen měl barvy spojené s tóninami a hudebním výrazem. Hudebníci v orchestru pak od něj často slyšeli třeba něco ve smyslu: „Hrajte víc zeleně!“

Někomu se může podobná zkušenost naskytnout po požití LSD, kdy zvuky mají chuť, světlo hraje různými tóninami nebo špagety chutnají velmi hlasitě...

Mezi ty, kteří mají schopnost synestezie, patřili například vynálezce Nikola Tesla, spisovatel Vladimir Nabokov, hudebník Duke Ellington nebo malíř Vasilij Kandinskij. Nabokov například cítil, že každé písmeno má specifickou barvu, což je poměrně běžný projev synestezie.

Milissa McCracken z Missouri pro změnu vnímá zvuky pomocí barev. Podívejte se, jak to vypadá v praxi.

1. Radiohead – Karma Police

2. Etta James – At Last

3. Led Zeppelin – Since I've Been Loving You

4. John Lennon – Imagine

5. Stevie Wonder – Seems So Long

6. Prince – Joy In Repetition

7. David Bowie – Life on Mars?

8. Jimi Hendrix – Little Wing

9. Smashing Pumpkins – Tonight, Tonight

Další tvorbu Melissy McCracken si můžete prohlédnout na jejím facebookovém profilu nebo webové stránce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu