fb pixel 9 desek, které jsme v dětství sjížděli z gramců – G.cz
Vyhledávání

9 desek, které jsme v dětství sjížděli z gramců

LP platňa neboli dlouhohrající deska pro nás byla v dětství posvátným předmětem. Vzpomínáte si, na jaké pecky jsme pařili u gramofonu až do úplného poškrábání?

Radka Pružinová
Radka Pružinová 11.6.2015, 10:00

Pokud jste dětství trávili v osmdesátých nebo počátkem devadesátých let, určitě si na tyhle „skvosty“ pamatujete. Možná se vám některé texty zažraly do mozku tak hluboko, že je dokážete ještě dnes zpaměti ocitovat.

Vzpomínáte?

1. Šmoulové

Předpokládáme, že i vy je račte znát...

Dnes už legendární deska, kterou vydal Supraphon v roce 1988. 13 písniček nazpívaných tehdejšími esy české populární hudby, jedna z nich slovenská od pubertální Darinky Rolincové. Úvodní song v podání Hany Zagorové umíme dodnes všichni nazpaměť. Ale pod šedou kůrou mozkovou nám zůstaly i úryvky těch dalších. Osvěžte si paměť ve videu výše.

2. Dáda Patrasová a žížala

Dáda byla prostě hvězda dětských srdcí, byť to byla vlastně kuplířka. Pásla písničky, pásla se po Rudlovi Šmudlovi a zneužívala a týrala zvířata. Nebo vám snad připadá normální dělat na žížalách uzel?

3. Pavel Horňák

Usíná kotě na zápraží. Ach! Schválně, holky, přiznejte se. Milovaly jste ho? A co teprve Evička a její (taktně nezmíněné) poklady pod tričkem! Ta zas brala kluky...

4. Kroky Františka Janečka

Těm se nedalo utéct. V inkubátoru šíleného doktora Janečka, který měl ovšem čuch na to, po čem socialistické ucho toužilo, a konexe na to protlačit své výtvory na výsluní, se vylíhly slizké hvězdy typu Michal David, výše uvedený Pavel Horňák nebo třeba ukrutná dlouhonohá Markéta Muchová. Při poslechu písničky z filmu Láska z pasáže nás ale tak jako tak škrtí nostalgie.

5. Pepa Melen – Né, pětku né

Povšimněte si naprosto odzbrojující choreografie!

6. Holky z naší školky

Magdalénka, Apolenka s Veronikou a zástup dalších v podání dvojky, která by nám určitě připadala teploušská, kdybychom v té době věděli, co to znamená. Petr Kotvald se nás o tom snaží přesvědčit skrze svoji tvorbu dodnes.

7. Včelka Mája

Tohle bylo sice mluvené slovo, ale úvodní píseň v podání Karla Gotta nám z hlavy už nikdy nikdo nevyzmizíkuje.

8. Hurvínkovy večerníčky pro kluky i pro holčičky

Hurvínek, Taťulda, Žeryk a Mánička – nezapomenutelná čtyřka. Dialogy plné akce byly namluvené tak dokonale, že nám vůbec nevadilo, že hlavní hrdiny nevidíme.

9. Zvonky štěstí

Darinka v rozprávkovom sně a božský Kája, kterému se trémou chvěje hlas – československý duet jako křen, který nepálí!

A TADY máte 16 hmotných zářných vzpomínek na život v socialismu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články