fb pixel 9 darů, které vám věnuje dlouhá cesta – G.cz
Vyhledávání

9 darů, které vám věnuje dlouhá cesta

Stačí jen vykročit

„Mluvením rýži neuvaříš,“ říká staré čínské přísloví. Takže přestaňte snít, jaké by to bylo někam vyrazit, a probuďte se. Stačí jen zvednout svůj líný zadek ze židle a pohnout se někam jinam.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 9.6.2015, 09:47

Po střední škole (nebo v půlce univerzity) byste se měli sebrat a na rok nebo aspoň na půl roku vypadnout do světa. Je úplně jedno kam – prostě někam jinam. Amerika, Indie, Německo, Island, Pobřeží slonoviny, počítá se cokoli. Jde jen o to, abyste byli hodně dlouho někde jinde. Jinak totiž člověk pořádně nedospěje a zůstane velkým dítětem. Nic to nestojí (akorát nějaké ty peníze) a hodně vám to dá.

Tady jsou zisky, které na cestě najdete:

1. Srovnáte si životní priority

Něco má smysl a něco smysl nemá. Něco dělat chci a něco nechci. O tomhle se blbě mluví a píše, protože je to hodně intimní, ale vyřešit si to musíme všichni. Doma to nejde, protože jste v tom moc ponořeni. Chce to odstup, a ten vám dá cesta.

2. Uvědomíte si důležitost cizích jazyků

“Nauč se anglicky,” cpou vám ve škole i doma. Ale že je to skutečně potřeba, zjistíte až na delší cestě. Ve škole vás učí gramatické poučky, které v praxi nemají smysl. Pro běžné každodenní situace potřebujete něco jiného – zvládnout jazyk na běžné komunikační úrovni, tedy umět se třeba zeptat, kdy vám jede vlak a kde najdete hotel. A taky si zásadním způsobem rozšíříte slovní zásobu. Ve škole vám třeba nikdo neřekl, jak se řekne “přecpaný vlak”, “ukradený batoh” nebo “asi mám žloutenku”.

3. Utečete z mamahotelu

“Dokud máma funí, nejlepší je u ní,” říká se. Ale celý život vám vařit a prát nebude. Dlouhá cesta je ideální způsob, jak si vyzkoušet, že to dokážete i sami.

4. Naučíte se o sebe postarat

Existuje spousta situací, které doma člověk běžně nezažije. Ukradnou vám pas, ocitnete se sami kdesi v pustině, zapomenete PIN k bankomatové kartě, šlápnete na mořského ježka… A nikde kolem právě nebude nikdo, kdo by vás z toho vysekal. Na cestě zjistíte, že všechno nakonec vždycky nějak dopadne. A většinou dobře. Jen se musíte snažit a nenechat věci, aby se děly tak, jak chtějí samy. K životu patří i jistá razance, a tohle poznání se pak hodí doma snad ještě víc než na cestě.

5. Začnete si vážit života doma

I když se to na první pohled nezdá, v Česku se máme jak prasata v žitě. Máme práci (i když někdy blbě placenou), máme co jíst, není nám moc zima ani přehnané horko, nikdo nás nepronásleduje… Pokud ale na vlastní oči neuvidíte, že to není pravidlem, nezačnete si vážit štěstí, že žijete ve Střední Evropě v době bez válek.

6. Dostanete nové nápady

Nic na světě vám nepřinese takový výbuch kreativity jako odstřižení do domova a jeho problémů. Všechny zamotané věci, se kterými jste doma nemohli hnout, se při pohledu zvenčí najednou změní v křišťálově průhlednou skládačku, a ta skládačka se sama zázračně složí. Vymyslíte třeba, co chcete dál v životě dělat, jak vyřešit problém se společným rodinným majetkem, jestli se po návratu rozejít s hysterickou manželkou nebo vzít její hysterii na milost… Řešení čehokoli leží daleko za obzorem, jen si pro něj dojet.

7. Prověříte partnera

Vyrážíte ve dvou? Na cestě se buď rozejdete, nebo to váš vztah posílí. Nikdy se nevrátíte domů, aniž by to dynamiku vašeho vztahu někam posunulo. Funguje to tak ze dvou důvodů:

1. všimnete si, jak partner reaguje v krizových situacích, do kterých jste se zatím společně nedostali

2. poprvé spolu budete 24 hodin denně a ověříte si tak, jestli vám ten člověk náhodou neleze na nervy.

8. Vyčistíte si hlavu

Státnice? Rozvod? Vyhazov ze zaměstnání? Úmrtí v rodině? Přepracování a vyhořená? Cesta je vždy lékem na jakýkoli stres, zanešenou hlavu a nervové přetížení. Nejedete jen “za něčím”, ale zároveň i utíkáte “před něčím”. To “něco” zůstane doma, a až se vrátíte, už to nebude mít takovou sílu. Mě kdysi vyhodili od státnic. Na rok jsem vypadnul a po návratu si látku prostě nasypal do hlavy, a pak ty státnice udělal levou zadní.

9. Získáte respekt

Kdo nikde nebyl, ten ví prd a doma ho nikdo moc nebere. Když prožijete půl roku v Africe, automaticky se z vás nestane borec ani dobrodruh, ale přece jen je to jistá záruka, že nejste jen ňouma, co blbě kecá u piva. Po návratu z dlouhé cesty vás vaše okolí bude prostě brát úplně jinak.

(Autor před pár lety přerušil studiu na UK a prožil rok života na pozemní cestě z Prahy do Indonésie).

A TADY máte dost důvodů, proč vzít děcka na vodu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články