6 nejlepších filmů o cestování v čase – G.cz
Vyhledávání

6 nejlepších filmů o cestování v čase

Sní o tom každý - vrátit se do minulosti, změnit historii, posunout se ze zvědavosti do budoucna. Nejde to. Zatím. Od toho jsou tu filmy...

1. Terminátor 1

terminator-attack basementrejects.com Neprávem opomíjená perla, podobně jako Rocky 1. Žánrová střelba naslepo, ze které se postupně stala série pro masy. Jaký je poměr lidí, kteří znají jedničku, oproti ostatním dílům? Veleprofláklá dvojka nabídla buddy-konfrontaci Arnolda Schwarzeneggera jakožto zabijáckého robota z budoucnosti s mladým dítětem, ze kterého se stane John Connor, hrdina budoucího odporu proti nadvládě strojů. Trojka přišla opět s Arnoldem, který krotí tentokrát pubertálního Connora. A čtyřka byla úplná a generická pseudoakční dojná na peníze ze slavného jména. Ale jednička? Ha! Tady je Arnold zlý. Otravný Connor ve svých dalších formách se ještě nenarodil, cestovatel v čase je obyčejný voják, který se dá do kupy s jeho matkou Sarou. Pokud chcete chápat, o čem je celá terminátorská série, jednička vám to řekne nejlépe, její minimalismus a odvaha vzhledem k době vzniku vás přesvědčí, že další díly byly úplně zbytečné.

2. Trilogie Zpátky do budoucnosti

backtothefuture-delorean www.profilesinhistory.com Co když se hudebník na skateboardu spřátelí s ujetým vědcem, který postaví stroj času? Zápletka zatím vypadá nezajímavě, ale tím náctiletým je Michael J. Fox a vědcem Christopher Lloyd. A film režíruje Robert Zemeckis, hudbu dodal Alan Silvestri. Jen tato čtyři jména by vám mohla napovědět, že jde vtipnou a emocionální jízdu napříč časem. V prvním dílu se do hlavního hrdiny zamiluje jeho vlastní matka a musí vychovat svého otce k mužnosti, aby nepřestal existovat. Druhý díl se rozjede přes budoucnost, kde Fox (alias Marty McFly) zachraňuje své děti a historii, když se do pazour jeho úhlavního nepřítele dostane jistý předmět, který může obrátit tok dějin. Trojka z Divokého západu je pak hříčka pro fanoušky filmu jako takového. A co je nejlepší? Strojem času je auto DeLorean DMC-12, nerezová záležitost s dveřmi otevíranými nahoru, jejíhož tvůrce zavřeli kvůli pašování drog. Neprávem, nutno říci, byla to past od FBI.

3. Půlnoc v Paříži

Midnight in Paris blogmeridian.blogspot.com Co když se opotřebovaný současný muž vydá do předválečné Paříže? Umělci, dekadence, svůdná kráska... Belle époque. Zajímavá kombinace na papíře nesourodých prvků, průhledného režiséra Woodyho Allena a převážně komediálního herce Owena Wilsona. Ve vizuálně přenádherných kulisách Paříže v několika érách. Celé je to zabalené do celkem obyčejného příběhu, který stojí na několika bodech (například, která éra byla umělecky a společensky úplně nejlepší?) a milostné zápletce, která by se vešla tak do půlky dílu průměrného sitcomu. Koukněte a nechte se okouzlit.

4. Zakletý v čase

The-Time-Traveler-s-Wife-Wallpaper-the-time-travelers-wife-7777095-1024-768 www.fanpop.com Kluk dostane při dopravní nehodě zvláštní schopnost. Přeskakovat v čase, ale ne podle své vůle. Přesto si najde děvče (které VELMI zasahuje do jeho schopností) a má rodinu. A v dohledu má i svůj neodvratný konec. Jak se s tím popere? Jak se vlastně chová člověk, zbavený naivity a slepoty ohledně své budoucnosti? Zcvokne? Nehleďte na hodnocení a dejte si tento film z gauče se skleničkou vína, donutí vás přemýšlet.

5. Na hromnice o den více

Groundhog-Day-4 whatculture.com Pro nepozorné - komedie o tom, jak se jeden člověk probudí každý den znovu. Pro pozorné sonda o tom, co by oni sami dělali v takové situaci. Začíná to jako komedie, ale vážnost a sebereflexe v druhé půli nastupuje do druhého útoku. Podle výpočtů filmových expertů strávil hlavní hrdina, ztvárněný Billem Murrayem, v jednom jediném dni čtyřiatřicet let.

6. 12 opic

12-Monkeys2 tvhackr.com Bruce Willis a Brad Pitt. Špína a hnus budoucnosti i minulosti v podání agenta, který byl vyslán do minulosti. Opět banální zápletka, ale v geniální režii Terryho Gilliama (ano, toho ze skupiny Monty Pythonů) a s jednou zásadní otázkou. Dá se budoucnost změnit, nebo je od počátku zacyklená i s všemi cestami zpět? Mimochodem, Brad Pitt zahrál svou roli psychopata tak dobře, protože ho režisér obral o cigarety. I takhle se rodí absolutní filmová genialita.

A TADY se podívejte na 14 gifů, které odhalují filmové triky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články