fb pixel 6 skvělých tipů na výlet v okolí nádherného Berchtesgadenu – G.cz
Vyhledávání

6 skvělých tipů na výlet v okolí nádherného Berchtesgadenu

Jedno z nejdostupnějších a nejmalebnějších míst Německa si pro sebe "krade" to nejlepší z Rakouska.

Václav Rybář
Václav Rybář 14.8.2016, 12:46

Nebojte se, v tomhle článku vás nebudeme posílat na Orlí hnízdo. To dělají všechny turistické weby věnující se Berchtesgadenu, a právě proto jste tam pravděpodobně už byli. Je to kus historie s krásnou vyhlídkou, ale také obrovským počtem návštěvníků. Prostě typická turistická past.

Jedno však Orlí hnízdo dokazuje - Berchtesgaden sice leží na německé straně, ale ve všech ohledech připomíná typické rakouské Alpy. Ne nadarmo se sem vůdce jezdil rekreovat, tohle byl kus jeho rodného Rakouska za německou hraniční čárou. Stačí se podívat na mapu, jak Berchtesgaden a jeho okolí podezřele vyčnívají do rakouského území. To nemůže být náhoda.

I bez Orlího hnízda se ale do Berchtesgadenu vyplatí jezdit a někteří se sem dokonce budou i vracet. Nespornou výhodou je snadná dopravní dostupnost. Je jen na vás, jestli to sem napálíte přes německé dálnice a Mnichov (zadarmo a rychleji), nebo pojedete z jižních Čech přes Linec (absence dálničních úseků a nutnost zaplatit rakouskou dálniční známku). Tak či onak se cesta vyplatí a my vám prozradíme proč.

1. Obersalzberg

Pokud se do Orlího hnízda opravdu nechystáte, můžete jednoduše vyjet lanovkou na Obersalzberg a pochodit v okolí. Výhledy jsou stejně dechberoucí i z nižších pozic a navíc se pak můžete u báječné horské restaurace Gasthof Hochlenzer svézt dolů na bobové dráze, kdy kolem vás ve slušné rychlosti sviští nádherná panoramata. Za necelá tři eura ten sešup určitě stojí. Bobovka je otevřená od dubna do listopadu, od deseti do šesti hodin.

2. Bad Reichenhall

Pitoreskní městečko kousek nad Berchtesgadenem je domovem jednoho z největších solných dolů v okolí. Důkaz místo slibů? Běžte do supermarketu (nebo do špajzu) a najděte tam sůl. Určitě potkáte klasický modrý váleček s logem Bad Reichenhaller. To je sůl právě odtud! A vy ji dostanete jako maličkatý suvenýr - zmenšenou slánku ve stejném designu - pokud sem zajdete na exkurzi.

Vláček vás vezme až do hlubin dolu, představí vám těžební techniku i obrovské podzemní jeskyně, kde se budete moci projet na obří dřevěné skluzavce. Dokonce si budete moct i líznout. To vše s fundovaným průvodcem a za slušné ceny. Sůl nad zlato!

3. Rossfeld Panoramastrasse

Milujete horské silničky? Stačí vyjet z Berchtesgadenu směrem na předměstí Rossfeld a najdete tu jednu z nejhezčích vyhlídkových silniček v Evropě. Je široká, s mnoha odpočívadly, nádherně se kroutí, nabízí parádní výhledy a s tím správným autem je jízda po ní velkým požitkem. Jde sice o placenou silnici, ale ta malá investice za to stojí. Asfalt je parádně udržovaný a jedná se o tzv. ringstrasse, takže skončíte tam, kde jste začali, hezky si místní panoramata objedete kolem dokola.

4. Jennerbahn

Chcete mít ten nejhezčí výhled na Bavorsko? Pak se musíte nechat vyvézt lanovkou na Jenner. Cesta tam a zpátky stojí 22 eur, jednosměrná cesta pouze 17 eur. Doporučujeme zpátky vyrazit po svých. Na horní konečné stanici se můžete parádně najíst (a zároveň svými drobky nakrmit obrovské havrany, kteří jsou tu za štamgasty), a pak vyrazit na několik desítek metrů vzdálený vrchol. Výšlap se vyplatí, protože se vám nahoře otevřou nádherné výhledy na hory a především na jezero Königsee. Cesta je široká a uzpůsobená davům, takže se nebojte žádné vysokohorské turistiky - tohle je putování, které zvládnete v jakémkoliv věku a kondici.

Poté se můžete vydat dolů po několika úchvatných stezkách. Některé vedou k jezeru, odkud se můžete k parkovišti lanovky nebo do města vypravit lodí, jiné vás odvedou rovnou zpátky k lanovce. My jsme vyzkoušeli právě kombinovanou cestu po svých a lodí. Jde o několikahodinovou túru nádhernými bavorskými lesy, mezi jejichž kmeny probleskuje hladina jezera, která je čím dál tím blíž. Nakonec dorazíte k malému kotvišti, kde si každou hodinu můžete za poplatek stopnout loď. Ta vás proveze po jezeře, takže uvidíte hory zase odjinud. Ideální!

5. Königsee

A když už mluvíme o jezeře a lodních výletech, nemůžeme jim nevěnovat samostatný záznam. Königsee je samo o sobě cílem mnoha turistů. V městečkách a přístavištích je řada obchůdků, restaurací a hotelů. V samotném městečku Königsee vás možná při příjezdu na velké parkoviště zarazí pobočka McDonald´s, ale nenechte se odradit, samotné vnitřní městečko je typicky bavorské a poskytuje turistům ideální výchozí bod pro výlety kolem jezera - ty je nejlepší podniknout po svých nebo na kole. A na vodu byste se měli vypravit také, už jen kvůli návštěvě místního architektonického skvostu - kostela Sv. Bartoloměje, který stojí na opačném břehu jezera.

Kostel je každoročně cílem velkého putování z rakouského Maria Alm. Už od sedmnáctého století se sem 24. srpna vydávají poutníci, kteří překročí Alpy, aby se zde mohli pomodlit. I vy se ke kostelu můžete vypravit přes vrcholky hor. Jedná se o delší a náročnější trasu z Jenneru, která ovšem stojí za vyzkoušení. Zpátky do Königsee se pak opět dostanete lodí.

6. Soutěska Almbach

Vydejte se z Berchtesgadenu směrem na Marktschellenberg a rychle najdete odbočku k Almbachklamm, jedné z nejhezčích soutěsek v Německu. Je protkaná třemi desítkami mostů, stovkami schodů a dokonce tunelem vyraženým ve skále. Lze ji proběhnout za hodinku až devadesát minut, záleží na vaší kondici, a je plná vodopádů, jeskyněk, jezírek a dalších přírodních zázraků. Děti to tu budou milovat, ale stezka je schůdná pro kohokoliv. Jen musíte počítat s lepší obuví a oblečením, protože tu bývá - logicky - dost kluzko a vlhko.

Více cenných informací o tomhle koutě světa se dozvíte tady: www.berchtesgadener-land.com/en/fremdsprachen/cestina

Chcete se spíš dobře nabaštit? A co třeba něco makového? Češi mák milují, takže by si neměli nechat ujít tohle máku zaslíbené místo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články