16. Hungry Hungry Hippos (1978)
Hladoví hladoví hroší(č)ci. Stolní hra, ve které jde hlavně o postřeh (tedy o jeho trénink). Vymyšlena byla už v roce 1967, ale na trh ji hračkářský gigant Hasbro uvedl až o jedenáct let později. Jsou tu čtyři hroši. Původně se ten fialový jmenoval Lizzie, oranžový Henry, zelený Homer a žlutý Harry (ten je v některých verzích nahrazen modrým se stejným jménem). V pozdějších verzích se místo fialového objevil růžový hroch a jméno se změnilo na Happy. Úplně nejnovější verze (z podzimu 2009) představuje zcela nové postavy i pozměněné barvy: růžový Sweetie Potamus (Hroch slaďouš), žlutý Bottomless Potamus (Hroch bezedný), oranžový Picky Potamus (Hroch vybíravý) a zelený Veggie Potamus (Hroch vegetarián – což skutečný hroch v podstatě je, ačkoli když se naštve, dokáže překousnout krokodýla na dvě půlky nebo sežvýkat člověka; ostatně hroch je údajně největší zvířecí zabiják lidí podle statistik, tedy hned po komárech roznášejících malárii, spavou nemoc, horečku dengue a tak podobně).
Každopádně, hra je díky své jednoduchosti, efektnosti a tím pádem i neutuchající oblibě, stále ve výrobě a prodeji, koupit ji můžete třeba TADY.
17. Rubikova kostka (1980)
Maďarský vynálezce a konstruktér Ernö Rubik sestrojil tenhle hlavolam již v polovině sedmdesátých let. Skutečná pandemie Rubikovy kostky se však rozběhla až počátkem následujícího desetiletí poté, co ji do USA začala dovážet hračkářská firma Ideal Toy Company. Paradoxem je, že i v tehdejším Československu jsme si tohoto geniálně jednoduchého vynálezu s nekonečným hracím potenciálem pořádně všimli až poté, co zaznamenal úspěch na ‚Západě‘. Mezi lidmi pak dokonce kromě kostek začaly kolovat i hustě popsané papírky s písmeno-číselnými řadami označujícími pohyby, kterými lze jakkoli ‚rozházenou‘ kostku složit zpět během pár (desítek) tahů. Dnes už tyhle návody najdete všude možně online, třeba ZDE. A Rubikovy kostky – ať už ty originální nebo v různých ‚vymazlenějších‘ variantách – plus další Ernöho hlavolamy – např. kdysi tak oblíbená Věž – se dají pořídit TADY.
18. Cabbage Patch Kids (1983)
Vymyslel je Xavier Roberts, tehdy jednadvacetiletý student umění z amerického státu Georgia, údajně aby měl čím zaplatit svá studia. Jenže on je podle všeho úplně sám nevymyslel, ale okoukal, když obrážel různé "trhy s lidovým uměním". Teprve později, když díky televiznímu pořadu Real People získaly jeho panenky náhle na popularitě a prodeje závratně vzrostly (načež ho zažalovala žena, která podobné panenky vyráběla a na "trzích s lidovým uměním" pokoutně prodávala už dlouhá léta), se vytasil s historkou, že mu tento nápad vnukla jeho matka, která doma vyráběla prošívané deky. Buď jak buď, v roce 1983 se jeho panenky staly tak populárními, že američtí rodiče dokonce před obchody přespávali ve stanu, aby si udrželi místo ve frontě. Nakonec jich ten rok stihl vyrobit a prodat kolem tří milionů, byť poptávka byla možná mnohonásobně vyšší.
A proč Cabbage Patch Kids (česky něco jako Děti ze zelného pole)? Je to odkaz na podobnou historku, jako že děti nosí čáp – v tomhle případě na anglosaskou verzi, že děti rostou na polích se zelím (přímo v zelných hlávkách). Ale existují i jiné teorie o jejich původu, které vysvětlují, proč jsou tyhle panenky (minimálně při bližším pohledu) tak odpudivé: Xavier Roberts byl prý jen bílý kůň tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana. Ten byl ve skutečnosti tím hlavním hybatelem – nechal panenky zkonstruovat a řídil i společnost, která je vyráběla a prodávala. Panenky se měly co nejvíce podobat dětem, které se narodí znetvořené následkem globální jaderné války, již hodlal rozpoutat. A cílem bylo navyknout běžné občany na to, že takhle budou jednou děti vypadat.
Oficiální info a hlavně možnost je koupit najdete na firemních stránkách www.cabbagepatchkids.com.
19. Transformers (1984)
Zrod Transformerů je sám plný různých transformací. Jako první vznikl v roce 1974 japonský Microman – robot s vozítkem, s nímž si vzájemně mohli vyměňovat různé součásti a příslušenství. V roce 1980 přišli Japonci s podobnou hračkou pojmenovanou Diaclone. V roce 1984 odkoupil práva na formy k jednotlivým dílům těchto hraček zde již mnohokrát zmiňovaný hračkářský gigant Hasbro a začal je distribuovat v Americe.
Vytvořil úplně nové řady a podoby robotů, které překřtil na Transformers. Dodnes je to jedna z nejúspěšnějších a nejdéle trvajících frančíz této společnosti, která od roku 1984 – kdy se na tyhle hračky stály v amerických obchoďácích fronty – pořád zaznamenává celosvětový úspěch. Na webu Hasbro najdete i prodejní stránky pro Transformery v češtině.
Dále už na vás čeká Můj malý poník, HracíKluk, SuperZmáčeč, PolechtejMěElmo, Tamagoči a Furby...