fb pixel 13 myšlenek člověka, pro kterého byla láska úplně vším – G.cz
Vyhledávání

13 myšlenek člověka, pro kterého byla láska úplně vším

Právě dnes by nejslavnější „Brouk“ John Lennon oslavil 82. narozeniny. Zavzpomínejte s námi na jeho nejkrásnější myšlenky.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová Aktualizováno 3.10.2022, 08:32

Černý humor, inteligence, svébytnost, odpor vůči konvencím, hudebnost, výtvarný talent, kulaté brýle, láska a Yoko Ono. To jsou základní poznávací znamení jedné z nejzásadnějších ikon 20. století, kterou by snadno identifikovali i hudební negramoti či kulturní barbaři.

John Winston Lennon se narodil přesně před 82 lety, 9. října 1940. Tedy v den, kdy byl anglický Liverpool bombardován nacistickými vojsky. A nejen proto se během svého života snažil aktivně bojovat za světový mír.

Na protest proti britské podpoře vietnamské války dokonce vrátil Královně Alžbětě II. Řád britského impéria a poštval proti sobě i vládu amerického prezidenta Nixona.

Mnozí tvrdí, že jeho největším životním nepřítelem však nebyli politici, CIA, FBI, drogy, alkohol a koneckonců ani šílenec Mark David Chapman, který jej nakonec sprovodil ze světa, ale jeho fatální životní láska Yoko Ono. Ta ho dokázala zmanipulovat, odstřihnout od rodiny, přátel a dokonale si ho podrobit. Ale nebyl v téhle roli Lennon vlastně rád?

Láska je nevyzpytatelná a jen cynik dokáže s určitostí říct, co komu láska přináší nebo naopak bere.

Připomeňme si proto myšlenky člověka, který pro lásku žil, o lásce zpíval, lásku kolem sebe šířil a byl ochotný obětovat jí to nejcennější, co měl. Sám sebe.

1. „Říkáš: Miluji déšť. Když však prší, jdeš se schovat, abys nezmokl. Říkáš: Miluji slunce. Když však svítí, jdeš se schovat do stínu. Mám strach, že mi jednoho dne řekneš: Miluji tě.“

2. „Miluji život, protože mi dal tebe. Miluji tebe, protože ty jsi můj život.“

3. „Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“

4. „Jsem něžný, jsem krutý, ale jsem život. Pláčeš? I v slzách je síla. Tak jdi a žij.“

5. „Láska je nejkrásnější trápení, které tkví v ponížení lidské hrdosti...“

6. „Netrhejte motýlům křídla, vždyť oni pak pláčou. Nešlapte po kytkách, vždyť kytky tak krásně voní. Nezabíjejte lásku, vždyť láska je křehká jako ty kytky, a hlavně nezabíjejte lidi, vždyť lidi se milují.“

7. „Hledali jsme štěstí a našli jsme sebe.“

8. „Jediný prostředek, jak život snést - považovat ho za krásný.“

9. „Láska je odpověď.“

10. „Život je to, co se děje, když se zabýváme jinými věcmi.“

11. „Nevěřte nikomu, komu je přes třicet.“

12. „Každý září jako měsíc, jako hvězdy, jako slunce. Každý září. Přidej se.“

13. „Protože je nebe modré, mám slzy v očích.“

Podobné články

Doporučujeme

Další články