fb pixel 13 seriálů, které nás v dětství přikovávaly do gaučů – G.cz
Vyhledávání

13 seriálů, které nás v dětství přikovávaly do gaučů

Tyhle kousky neztrácejí kvalitu ani po čtvrt století. Z fleku bychom si na nich ulítli znovu.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 8.8.2016, 19:00

1. Česká soda

Kultovní satirický dvouměsíčník a později už jen občasník okupoval zbraněmi hromadného černého humoru obrazovky České televize od června 1993 do konce roku 1997. Pak se kvůli známkoprávním sporům musel přejmenovat a pod názvem Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí se vysílal až do roku 2000.

‚Sodaři‘ v čele s Petrem Čtvrtníčkem parodovali vše, co neuteklo na strom – od politiků přes reklamy, televizní pořady a klipy až po němčinu v lekcích Milana Šteindlera a Davida Vávry „Alles Gute“.

14 dílů o stopáži 15 až 20 minut a o tonáži několika tun chechtací trhaviny plus dva silvestrovské sestřihy a jeden slepenec v podobě celovečerního filmu (z roku 1998) spáchala společnost Febio. Politicky nekorektní humor za hranicí dobrého českého vkusu sedl pěkné řádce diváků, kteří na Českou sodu dodnes se slzou smíchu v oku nostalgicky vzpomínají. Na Facebooku má její ‚posmrtná‘ stránka přes 70 000 fanoušků.

2. Dobrodružství kriminalistiky

Geniální úvodní znělka, skvostné herecké obsazení (a to i ve vedlejších rolích) – návyková, divácky atraktivní a poutavá detektivní sága, která člověku kromě diváckého zážitku i něco přinesla. Profesionální práce všech zúčastněných finančně podpořená z tehdejšího již bývalého západního Německa má své kouzlo i po čtvrt století. Bez nadsázky nejlepší český detektivní seriál všech dob.

3. Přítelkyně z domu smutku

Každá z epizod čtyřdílného televizního seriálu z vězeňského prostředí trvala 70 minut. Přesto jsme se od obrazovek nehli a hltali úzkostnou a ponurou atmosféru, skvělou Ivanu Chýlkovou (i herečky, které jí sekundovaly: Jiřinu Bohdalovou, Helenu Růžičkovou a další), které nám pravidelně zdvihaly všechny chlupy na těle, přestože jsme jako děti nemohly nahlédnout původní podstatu věci. Adaptace knižní předlohy Evy Kantůrkové inspirovaná jejími zážitky z politicky motivovaného zatčení a následné vazby v ruzyňské věznici se prostě povedla. Hynek Bočan umí!

4. Křeček v noční košili

Cestování časem a lidským tělem po česku v režii Václava Vorlíčka se nám zavrtalo do mozku. Vtipná a dobrodružná záležitost na pokračování si dělala šoufky i z české povahy prostřednictvím situačního i slovního humoru. Taky bychom chtěli pradědečkovu noční košili!

5. Cirkus Humberto

Další skvělá znělka z pera Karla Svobody a plejáda vynikajících hereckých výkonů (v celém seriálu se vystřídala více než stovka herců v zaznamenáníhodných rolích) rámuje příběh šesti generací cirkusáků natočený podle románu Eduarda Basse. Výpravný seriál je opět poctou filmařskému i hereckému řemeslu. A navíc – krev toulavá svá kouzla má...

6. Létající Čestmír

‚Pro změnu‘ nezapomenutelná znělka. A tandem Macourek-Vorlíček, stejně jako v případě Křečka v noční košili, uchvátil nejen dětské publikum. Perfektní výkony dětských hereckých hvězd své doby, nápaditý scénář, který si dělá legraci ze sci-fi žánru, napínavý děj a zázračný šutr a kytky. Bez tohohle seriálu by naše dětství nebylo tím, čím bylo.

Další šťastná seriálová sedmička z osmdesátek a devadesátek na vás čeká na následující straně.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články