Geotagging je přidávání geografických metadat k různým médiím, jako jsou webové stránky, RSS zdroje nebo fotky / obrázky. Tyto informace obvykle obsahují data o zeměpisné délce a šířce, mohou ale obsahovat i data o nadmořské výšce, azimutu nebo o zeměpisných názvech.
Je tomu už víc jak pět let, co dnes jednačtyřicetiletý Američan Eric Fischer spustil projekt s názvem Geotaggers’ World Atlas – tedy Atlas světa sestavený na základně dat získaných geotaggingem. Tehdy ještě pracoval jako programátor pro Google, dnes již je na volné noze – a za tu dobu pokročily technologie natolik, že na začátku května mohl být geotaggerský Atlas světa spuštěn jako onlinová mapa.
Jedná se o tzv. heat mapu (nebo správně česky „teplotní“ mapu), kterýžto princip se používá například u webových stránek, když jejich provozovatelé chtějí zjistit, na co čtenáři nejvíce klikají. Jednotlivé barvy pak – podobně jako u meteorologických teplotních map – znázorňují četnost kliknutí od modré (malá) přes zelenou (střední) až po červenou (velká).
V tomhle případě je to podobné, přičemž jednotlivé barvy znázorňují, jak často na tom kterém místě lidé fotografují. Když u frekventovaných míst zazoomujete na největší přiblížení, uvidíte tohle:
Jde o data nasbíraná v průběhu minulých téměř deseti let. Jednotlivé čáry jsou spojnice dvou míst, na kterých jeden konkrétní člověk pořídil fotky – tedy první na jednom a následující na druhém. Barva čáry pak říká, jak dlouho mu trvalo, než se z prvního bodu dostal do druhého, tedy jakou se pohyboval rychlostí – a čím je čára tmavší, tím pomalejší jeho rychlost byla. Červená značí rychlost mezi 10 a 30 km/h, což může značit jízdu autem nebo autem, černá je rychlost lidské chůze.
A takhle vypadají některá světová i naše města z pohledu své ‚fotografovanosti:‘
Londýn
Praha
Brno
Další české i světové highlighty jsou v této galerii:
Samozřejmě že výpovědní hodnota těchto map není úplně stoprocentní. Aby v ní byly zaznamenány i vaše fotografické počiny, musíte být přihlášení na fotowebech jako Flickr nebo Picassa a mít zapnutu volbu, která ke každé vámi pořízené fotce přiřadí také GPS souřadnice (a čas pořízení, což se ale dělá většinou automaticky).
A tady už si sami můžete zabrouzdat světem:
Eric Fischer má ovšem na svědomí i jiné zajímavé mapy sestavené na základě geotaggingu – dokáže například (barevně) rozlišit, zda v daném místě fotí spíše turisté, nebo místní. Stejně tak, jaké národnosti a etnika v dané oblasti žijí nebo jak se kde svítí – viz ZDE.