10 nádherných ukázek lidské vůle přežít kdekoliv

Terasovitá pole, která vypadají z ptačího pohledu jako umělecká díla, jsou odrazem lidské houževnatosti a vynalézavosti. Ukazují, že lidé dokáží žít v harmonii s prostředím, které je obklopuje, vytěžit z něj maximum a stejně tolik mu vrátit zpět.

1. Pa Bong Piang, Chiangmai, Severní Thajsko

2. Provincie Lào Cai, Vietnam

3. Tegalalang, Bali, Indonésie

4. Yunnan, Čína

5. Kruhové terasy Moray, Posvátné údolí Inků, Peru

6. Mù Cang Chải, provincie Yen Bai, Vietnam

7. SaPa, provincie Lào Cai, Vietnam

8. Honghe Hani, Yunnan, Čína

9. Amalfské pobřeží, Kampánie, Jižní Itálie

10. Yuanyang, Honghe, Yunnan, Čína

Tyhle krajinné šperky, které lidské ruce "vyrobily" z drsné přírody, můžeme najít napříč kontinenty po celém světě. Nejčastěji se s nimi setkáme v Asii, konkrétně ve Vietnamu a Číně nebo na svazích strmých hor Jižní Ameriky. Už v dávných dobách si tu lidé sveřepě vybudovali své domovy, na složitost a těžkou práci nehledě.

Odměnou je jim spousta slunečního svitu, fenomenální výhled a také zásadní zpomalení eroze půdy. Těžká dřina nese své ovoce, ačkoliv ovoce se na terasovitých polích příliš často nepěstuje. Překrásné scenérie nejsou na okrasu a pro radost, ale na základní obživu.

Ačkoli v posledních letech jsou především asijská terasovitá pole častým cílem turistů, což umožňuje tvrdě pracujícím rolníkům snadnější zisk. Nese to s sebou ale i celkem zásadní negativa v podobě nedostatku vody na zavlažování.

A SEM se podívejte na 7 míst v Asii, která jsou mnohem zajímavější než vyvařená Srí Lanka, kterou berou čeští turisté útokem.


Komentáře