fb pixel Call of Duty: Sýrie – G.cz
Vyhledávání

Call of Duty: Sýrie

Záběry z ruských dronů předvádějí ve vysokém rozlišení pohlednou, ale stejně tak neúprosnou tvář války v Sýrii. Ukažte to všem odpůrcům imigrantům. A nezapomeňte jim říct, že tohle není videohra nebo nový film Michaela Baye. Takhle to v Damašku opravdu vypadá.

Václav Rybář
Václav Rybář 26.10.2015, 14:50

Násilí je sexy a válka je krásná. To nás naučily hollywoodské filmy a videohry. Ať už jde o Ramba, Call of Duty nebo třeba Černý jestřáb sestřelen a Battlefield. Antiválečných kulturních děl je čím dál tím míň a armádní manévry jsou glorifikovány dokonce i v hudebních videoklipech.

A pak jsou tu ty videohry – Call of Duty a Battlefield patří k nejprodávanějším titulům svého druhu a v online kláních tu miliony hráčů po celém světě každý den mnohokrát umřou. Miliardy virtuálních obětí a přesycení válečným vizuálem. Není pak divu, že když vidíme malebné záběry z ruských dronů zabírajících z ptačího pohledu syrskou zkázu v Damašku, máme pocit, že koukáme na ukázky z nejnovější epizody těchto her. Zpomalené záběry, fotorealistická grafika a exploze hollywoodského kalibru.

Mnoha lidem to připadá cool a sexy, ale není to ani jedno z toho. Tohle je skutečný Damašek a explozemi okousané budovy jsou přesně těmi obydlími, ze kterých syrští občané utíkají a stávají se z nich tak uprchlíci bez domova.

Schopnosti dnešních amatérských kamer jsou neuvěřitelné. Tohle jsou objektivy o velikosti dětské pěstičky, zavěšené pod ruskými drony v hodnotě několika stovek dolarů. Každý z nás si je může koupit a natočit s nimi brilantní záběry.

Tyhle jsou unikátní tím, že vznikají přímo nad válečnou zónou. Nenechte se jimi ale jen lacině ohromit a zkuste se víc zamyslet se nad tím, co vlastně sledujete. A taky si zkuste v těch ruinách představit svůj každodenní život, ve věčné bouři prachu a šrapnelů, v ohlušující kulise štěkajících kulometů, minometů a tanků.

Nesnažíme se nikomu vyrábět černé svědomí. Ale takhle z nadhledu ty věci hned vypadají trochu jinak, nebo ne?

A TAKHLE to dopadne, když dáte dohromady Call of Duty a ženu – před obrazovkou i ‚přímo v ní‘.

Podobné články

Doporučujeme

Další články