fb pixel Zemřel David Bowie. Rakovinu tajil 18 měsíců – G.cz
Vyhledávání

Zemřel David Bowie. Rakovinu tajil 18 měsíců

Britská hudební legenda, všemi respektovaný zvukový i vizuální chameleon, zemřel dnes ve věku 69 let. V pátek přitom vydal své poslední album.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 11.1.2016, 09:33

David Bowie byl zjevení, z jehož talentu si sedl na zadek každý, na koho spadla trocha jeho hvězdného prachu. Neboli vlastně úplně každý, kdo ho kdy slyšel zpívat. Tvůrce glamrocku byl jedním z nejúspěšnějších a nejzásadnějších umělců 20. století.

Přestože se o jeho špatném zdravotním stavu spekulovalo už několik posledních let, dnešní zpráva spadla do našich monitorů jak z nebe. Nebo spíš z Marsu. Bowieho mluvčí dnes ráno prostřednictvím sociálních sítí oznámil, že David Bowie zemřel mírumilovně obklopen svou rodinou po odvážném 18měsíčního boji s rakovinou.

"Přestože mnozí z vás budou z této ztráty zarmouceni, žádáme vás, abyste respektovali soukromí rodiny v době jejího smutku,“ stálo v prohlášení.

Zprávu potvrdil i Bowieho syn Duncan Jones na svém twitterovém účtu.

V šoku jsou celebrity napříč celým spektrem - od vrcholných politiků, přes rapery, po cynického komika:

Všichni jsme si možná tak nějak mysleli, že David Bowie nepochází z tohoto světa a nemůže být tedy smrtelný... A on zatím odkráčel za Freddiem Mercurym.

David Bowie se narodil jako David Jones v Brixtonu. Svoji kariéru odstartoval v roce 1969 hitem Space Oddity. V sedmdesátých letech byl prostřednictvím svého alter ega Ziggy Stardusta považován za jednoho z vůbec největších hudebních průkopníků na světě. Začala glam rocková éra. Jeho experimenty vždycky fungovaly. David Bowie prostě nikdy neměl konkurenci.

V roce 1972 mu vyšla deska The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, která znamenala absolutní průlom. Kromě zpěvu oslňoval a šokoval i svými oděvními kreacemi a extravagantními maskami a líčením. Zahrál si i ve filmech Muž, který spadl na Zemi a Poslední pokušení Krista. Na vrcholu své kariéry prohlásil, že je bisexuální, díky čemuž se stal mimo jiné i ikonou homosexuálů. Byl dvakrát ženatý. S první manželkou Angie měl syna Duncana (36), se supermodelkou Iman pak dceru Alexandrii (15).

V pátek 8. ledna vydal své poslední album Blackstar.

Tohle je úryvek z textu singlu Blackstar:

Something happened on the day he died

Spirit rose a metre and stepped aside

Somebody else took his place, and bravely cried

(I’m a blackstar, I’m a blackstar)

V překladu:

Něco se stalo v den, kdy zemřel

Duše vyrostla o metr a ustoupila stranou

Někdo jiný zabral jeho místo a mocně zvolal

(Jsem černá hvězda, jsem černá hvězda)

David Bowie bude v našich srdcích napořád - ve všech svých podobách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články