Nejzásadnější filmové role herce Jana Třísky: představiteli Igora Hnízda by dnes bylo 82 let – G.cz
Vyhledávání

Nejzásadnější filmové role herce Jana Třísky: představiteli Igora Hnízda by dnes bylo 82 let

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Český herec Jan Tříska by se dnes dožil 82 let. Oblíbenému herci známému z filmů Obecná škola, Po strništi bos, Želary nebo Rok ďábla se stal v loňském roce osudným pád Karlova mostu. Zde nabízíme jeho 5+5 nejznámějších snímků, díky kterým na něj budeme vždy vzpomínat.

Martin Miko
Martin Miko 4.11.2018, 12:00

1) Radúz a Mahulena (1970)

Oblíbený český film od režiséra Petra Wigla z roku 1970 byl natočen podle scénáře Josefa Topola, který ho napsal podle divadelní hry Julia Zeyera. Jan Tříska s Magdou Vašáryovou v hlavních rolích ztvárnili jednu z nejznámějších poetických divadelních her.

2) Na samotě u lesa (1976)

Legendární komedie Jiřího Menzela podle scénáře dvojice Smoljak a Svěrák zachycuje pražskou rodinu, která sní o domku na venkově, kde budou trávit víkendy a prázdniny. Po dlouhém pátrání nakonec výhodně pronajmou pokoj v chalupě pana Komárka, se kterým sdílí prostor. V očekávání, že pan Komárek dle slibů chalupu rodině Lavičkových přenechá, s ním tráví léto. Pan Komárek však stále oddaluje svůj odchod k rodině na Slovensko. Jan Tříska zde ztvárnil vedlejší roli.

3) F. L. Věk (1971)

Na náměty historického románu Aloise Jiráska vznikl třináctidílný televizní seriál, který pojednává o českém vlastenci a publicistovi z doby národního obrození. Jan Tříska si zahrál roli Šebastiána Hněvkovského, který v dobách národního obrození figuroval jako národní buditel a básník. Poslední díl seriálu byl do roku 1989 zakázán.

4) Obecná škola (1991)

Kdo by neznal svérázného učitele Igora Hnízda, kterého zahrál Jan Tříska ve filmu Obecná škola. Dle některých se jedná o jednu z nejlepších Třískových rolí. Snímek se odehrává v období po 2. světové válce, kdy se chlapecké třídě na základní škole podaří do blázince dostat paní učitelku Maxovou. Po ní nastoupí na její místo učitel Igor Hnízdo, který na své žáky aplikuje velmi speciální praktiky.

5) Želary (2003)

České filmové drama od režiséra Ondřeje Trojana popisuje události v období okupace. V hlavních rolích je zdravotní sestra Eliška a chirurg Richard, kteří jsou zapojení do domácího odboje. Za odboj jsou však pronásledování gestapem a hrozí jim smrt. Tříska si zde zahrál roli starého Gorčíka.

V roce 1977 se Tříska rozhodl, že emigruje do Kanady a později do USA. Zpočátku však jako herec v USA nepracoval. K prvním rolím se dostal díky svému příteli a režisérovi Miloši Formanovi, který v té době už byl v Americe hollywoodská ikona. Tříska se objevil například ve vedlejší roli ve Formanových filmech Ragtime nebo Lid versus Larry Flynt. Menší roli si zahrál například ve filmu 2010: Druhá vesmírná odysea nebo v béčkovém Karate Kid 3. Za zmínku rozhodně stojí Třískova role ve filmu Ronin, kde si zahrál po boku Roberta De Nira a Jeana Reno. Kromě toho se objevil i ve spoustě neznámých a béčkových filmech a seriálech.

A zde je 5 nejzásadnějších filmů českého režiséra Miloše Formana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články