fb pixel První fotka popravy na elektrickém křesle: jak kdysi fungoval bulvár – G.cz
Vyhledávání

První fotka popravy na elektrickém křesle: jak kdysi fungoval bulvár

SMRT RUTH SNYDEROVÉ VYFOCENA! – Tohle je snad nejpozoruhodnější exkluzivní snímek v historii kriminologie. Ukazuje skutečnou scénu z popravčí komory v Sing Singu v 11:06 včera večer, kdy tělem Ruth Snyderové projel smrtící proud...
Zdroj: © Pacific and Atlantic Photos

Kdyby fotka uměla mluvit, možná by nám řekla: „Odpusť jim, Otče, vždyť nevědí, co činí.“ To byla poslední slova ženy, která na tomto křesle seděla.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 31.7.2016, 10:10

Tenhle snímek pochází z 12. ledna 1928 a dodnes se jedná o jednu z nejslavnějších fotek, které kdy přinesl novinový bulvár:

Je na něm Ruth Snyder(ová), kterou rok předtím newyorští policisté pod tíhou důkazů zatkli a soud ji později obvinil a odsoudil z klasického zločinu manželského trojúhelníku, kdy s pomocí milence zavraždila svého manžela. Dostala křeslo.

Tom Howard (tehdy 33) se za celý život proslavil pouze touto fotografií. Daleko slavnější jsou jeho potomci – vnuk George Wendt (Norm Peterson ze seriálu Na zdraví) nebo pravnuk Jason Sudeikis.

Stejně jako v dnešních dobách však neměli ani tehdy fotografové v Americe oficiálně přístup fotit popravy, a proto se deník New York Daily News rozhodl uchýlit ke špionážní taktice, aby takový snímek získal.

Najal si tehdy poměrně neznámého fotografa Toma Howarda, který se při příjezdu do věznice představil jako píšící novinář. Byl vpuštěn dovnitř, aniž by kdo z přítomných tušil, že je vybaven speciálním minifoťákem, který má připevněn na pravém kotníku.

V miniaturním přístroji byla fotografická deska na jednorázový osvit, závěrku ovládal Tom pomocí tlačítka, které bylo drátkem protažené do kapsy u jeho vesty.

Jakmile poprava začala, stiskl Tom spoušť a pořídil tak jeden jediný snímek – poněkud rozmazaný, jak se Ruth Snyder(ová) třepala pod náporem elektrického proudu. Ještě ten den byla deska vyvolána, aby se mohla fotka dostat do tiskárny a druhý den už byla na titulní stránce.

Tom Howard dostal za úspěšně provedený tajný podnik sumu ve výši sto dolarů – v přepočtu na dnešní peníze je to zhruba čtrnáctkrát tolik.

Následkem tohoto incidentu byla zavedena přísná opatření, která platí dodnes – ti, kdo se popravy z jakéhokoli důvodu účastní, jsou před vstupem na místo zevrubně prohledáni a při samotné popravě musejí mít ruce vzhůru, aby na ně bylo vidět a nikdo tak nemohl potají zmačknout spoušť skrytého foťáku, který by náhodou ušel předchozí kontrole.

Co vlastně provedla?
V roce 1925 se Ruth Snyderová, žena v domácnosti z newyorského Queensu, zamilovala do Juddyho Graye, výrobce dámských korzetů ze severního předměstí. Jelikož však již byla provdána za Alberta Snydera, výtvarného redaktora časopisu MotorBoating, držela tento vztah v tajnosti, a to téměř tři roky.
12. března 1927 ale spolu se svým milencem naplánovala konečné řešení – vraždu. Důvodem byly hlavně vzájemné nesympatie mezi oběma manželi, přesněji řečeno odpor Ruth k Albertovi kvůli jeho povýšeneckému a sobeckému chování – například zdi jejich bytu zdobil obrázky své někdejší a v té době již zesnulé milenky, o které prohlašoval, že to „byla ta nejlepší žena, kterou kdy potkal“.
Skutek se – po předchozích sedmi neúspěšných pokusech – podařilo s pomocí milence dokonat 20. března: Alberta spoutali, do nosu nacpali kusy hadrů napuštěných chloroformem a celé to narafičili jako vloupání, při kterém Albert pachatele vyrušil a oni ho následně zabili.
Policii ovšem moc nehrály nalezené stopy, které na násilné vniknutí a vloupání příliš nevypadaly, pak našli v bytě ukryté věci, o nichž Ruth prohlašovala, že byly ukradeny, a nakonec se přišlo i na jejího milence – po několika dalších výsleších se přiznali a putovali do Sing Singu.

Život bývá krutý, natož pak smrt – jak dokazují černobílé fotografie a příběhy těchto 5 bezcitných vražedkyní včetně českých.

Podobné články

Doporučujeme

Další články