
Je těžké být oblíbený národ, když jsme stále negativní. Nemají nás rádi Chorvati, Němci, Francouzi... ještě, že máme Poláky! Ti nás milují!
Následující řádky jsme sestavili z výpovědí cizinců a výsledků anket oblíbenosti Čechů mezi jinými národy. A dopadli jsme, jak jsme dopadli:
1. Jsme nejdekadentnější národ světa
Slovo "dekadentní" není pozitivní. Znamená "úpadkový", "nemorální"! Tvrdí to o nás výsledky ankety prestižní agentury Bloomberg, která sesbírala data o rozšířenosti užívání tabáku, alkoholu a dalších měkkých/tvrdých drog včetně náhodného nechráněného styku. Pro mnoho slušných lidí jsou právě tyhle věci známkou rozvratu hodnot, norem, morálky, kultury a ekonomiky. Normální člověk, když se mu něco vytkne, tak se zastydí..., ale my Češi? My se ještě radujeme, že jsme tak výjimečně špatní a že nejsme světové jedničky jenom v pivu nebo rakovině tlustého střeva.2. Jsme druhý nejvíce negativní národ na světě

(Foto: Profimedia.cz) Nadšení, že jsme tak špatní, nám ještě pozvedla americká společnosti Gallup. Podle jejího výzkumu, kterého se zúčastnily tisíce lidí po celém světě, byli Češi označeni za druhý nejvíce negativní národ na světě. Ale neradujme se předčasně. Na prvním místě totiž skončilo Řecko – a tak je to jako v tom vtipu: ty jseš tak blbej, že bys i v soutěži o největšího blbce skončil jako druhej. Podle článku na www.expats.cz jsou Češi neustále negativně naladěni a nadávají, hlavně sami na sebe. Čechy totiž mají ze všech národů světa nejméně rádi Češi sami. Skoro polovina z nás podle průzkumu agentury STEM nevěří svým spoluobčanům a 70% mladých lidí by raději žilo v cizině než ve své vlasti. Nedivíme se tomu: ono je mnohem těžší něco budovat, než bořit. A nejlepší je prostě srabsky zdrhnout, než si uklidit vlastní svinčík v hlavě i v bytě.
3. Čeští muži nejsou muži, ale podřadní otroci

4. Češi jsou škrti a naše holky poloděvky

5. Jsme líní, závistiví a rovnostářští
Tvrdí to třeba Angličané, kteří mají zkušenosti s českými au-pair. Například uživatel Aaron na serveru yahoo popisuje vřelou povahu a ochotu českých dívek při osobním kontaktu... a zároveň pak pomluvy, lenost a vypočítavost, jen co se k nim otočí zády. "Mají nějakou posedlost, co se týče spoření – radši sedí celý víkend ve svém pokoji, aby neutrácely, protože venku je všechno drahé. (...) Navíc v sobě dusí divnou žárlivost/závist – nevadí jim překonávat překážky, ale naštvou se, když překážky nepřekonávají i ti ostatní. Když zjistí, že nějaká jiná au-pair vydělává o pět liber týdně víc, bylo by přeci normální, aby se samy snažily vydělat si víc peněz – jenomže ne, ony radši chtějí, aby ostatní vydělávaly stejně nebo méně než ony teď. Divný, fakt divný a totálně kontraproduktivní." Poznáváte se?
6. Nejsme vítaní hosté
Cestovatelský portál expedia.ie udělal anketu na téma nejoblíbenější turisté podle hoteliérů. Češi skončili až téměř u dna – na šestnáctém místě. První byli Japonci, za námi Rusové a Číňané.7. Jsme studení a kulturně zaostalí

(Foto: Dan Materna/MAFRA/Profimedia.cz) Takhle nás vidí například Francouzi, Španělé či Italové – těžko si zvykají, že se při setkání neradi vzájemně dotýkáme a nedáváme si ‚líbance‘ na obě tváře. Italové či Rakušané zase nechápou náš chladný vztah ke klasické hudbě a hlavně k opeře, když jsme ve světě dodnes proslulí svými hudebními skladateli i pěvci. A pokud už na operu zavítáme, sedíme tam jak česká zařízlá buchta, jejíž jedinou emocí je otrávená zdvořilost.
Další drobnější negativa:
Toto nás při včerejším googlování ještě zaujalo:
- trápíme zvířata tím, že kapry před smrtí stresujeme ve vaně a kádích - bramboráky připomínají hnusné jídlo z pravěku - "žereme" zeleninu ze supermarketů, kterou by jinde nedali ani dobytku - říkáme "ne" už předem, aniž bychom naslouchali až do konce - máme nastaveny nízké ceny alkoholu, čímž sem lákáme mladé Dány, Brity, Němce atd., a pak nadáváme, když tu (zcela logicky) dělají bordel - máme divná příjmení s nevyslovitelně dlouhými shluky souhlásek...
Pěkné, že? A to jsme sem vůbec nenasadili věci takového kalibru, jako že krademe, lžeme, podvádíme, smrdíme a jsme rasisti – ono se to prý poslední dobou v očích cizinců zlepšuje, byť jen velmi mírně.
Má nás vůbec někdo rád?

To má několik příčin:
a) Někteří Poláci závidějí Čechům jejich ateismus a z toho plynoucí morální volnost. Jiní Poláci vidí náš ateismus opačně – berou nás jako bratry, kteří žijí ve hříchu a jimž by mělo být pomoženo. b) Jsme jediní sousedé, s nimiž mají historicky poměrně dobré vztahy – Němci a Rusové je napadli, Litva a Bělorusko zabírají historicky polská území. My jsme pro ně takoví neškodní, smějící se Švejci. c) Také společný původ našich jazyků dělá své. Polskému uchu zní čeština, jako když se roztomile šišlá na malé dítě. Polskému oku pak logicky připadáme jako mladší bráška, který všechno poplete a zkazí, ale kdo by se na něj zlobil. Podobná situace, tedy že jeden národ má rád nás, ale my jej ne, funguje v našem případě i opačným směrem. Podle průzkumu agentury STEM provedeném před třemi lety jsou mezi nejoblíbenějšími národy v Česku Slováci a hned za nimi následují Švédové, kterým jsme ale přinejlepším lhostejní – ze skandinávských zemí k nám mají asi nejvřelejší vztah Finové. Legrační je situace u národů mimo Evropský kontinent – většinou o nás vůbec nevědí a koukají se na nás jako na Evropany, jako na jednolitý celek. Maximálně si vzpomenou na Československo, které si spojují s komunismem a díky semtexu také s terorismem. Konkrétně třeba v Indii, přestože tam jezdí Češi v hojných počtech, mají potíž naši zemi vůbec lokalizovat a domnívají se, že jsme buďto součástí Ruska, nebo Německa.A největší překvapení na závěr! Prosíme o fanfáry a virbl!!!!!
Podle ankety o nejoblíbenější národ na světě, kterou loni provedla BBC, zvítězili, stejně jako ve fotbale Němci.