Predátor bude mít pokračování. Pamatujete si jeho pět předešlých dobrodružství? – G.cz
Vyhledávání

Predátor bude mít pokračování. Pamatujete si jeho pět předešlých dobrodružství?

Scénář nového Predátora je prý hotov. Bude navazovat na jedničku a dvojku a má ho v ruce Shane Black, který jako scenárista dohlížel už na natáčení vůbec prvního filmu a navíc má dnes bohatou režijní kariéru. Neviditelný lovec trofejí je tak v nejlepších možných rukou.

Václav Rybář
Václav Rybář 17.2.2016, 09:39

1. Predátor

První a dodnes neuznávanější sci-fi horor s tímhle kultovním mimozemšťanem, co rád loví trofeje. Tady a teď, uprostřed neprostupné džungle, jsou jeho kořistí lidé a samozřejmě si mezi nimi vybírá ty perspektivnější kusy. Dříve lovil místní indiány, ale teď narazil na speciální jednotku, která tu hasí průšvih. Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Jesse Ventura nebo Bill Duke - prostě vazouni s obřími kulomety a tunou zkušeností. To, co pro špičkově vybaveného neviditelného lovce vypadalo jako hra kočky s myší, se však rychle zvrhne v rovnocenný souboj, když se Arnold pořádně naštve. První Predátor zůstává klenotem žánru a správně macho filmem, do kterého se povedlo režisérovi McTiernanovi přimíchat tísnivou hororovou atmosféru a nestárnoucí sci-fi patinu, kterou zajistily i špičkové vizuální efekty.

2. Predátor 2

Ve dvojce se predátor přesouvá z opravdové džungle do té betonové. Je začátek devadesátek a v Los Angeles si vyřizují účty drogové gangy. Jedna ze stran je ale vybavena zvláštními zbraněmi a útočí neviděna a neslyšena. Jamajčani něco tuší, ale policajt Danny Glover se bude muset hodně snažit, aby téhle záhadě přišel na kloub. Po testosteronové jedničce je dvojka brutálním odklonem k policejnímu thrilleru. Jednu z vedlejších rolí měl původně hrát Arnie, ale nakonec ho nahradil Gary Busey - jako agent tajných služeb, který chce Glovera použít jako návnadu a odchytit Predátora pro účely dalšího zkoumání. Samozřejmě se všechno zvrtne. V závěru filmu je mimochodem v predátorově síni trofejí naznačen širší vesmír téhle mimozemské rasy, která cestuje napříč staletími. Ve vitríně je totiž i vetřelčí lebka (konkrétně lebka královny). Byl to jen drobný vtípek, ale inspiroval komiksy, videohry a nakonec i další filmovou sérii.

3. Vetřelec vs. Predátor

Po několika velmi úspěšných 3D střílečkách se studio Fox rozhodlo, vzhledem k tomu, že vlastní obě filmové série, že oživí zapomenuté sci-fi ikony v moderním kabátku. A tak vznikla pod taktovkou Paula W.S. Andersona (Mortal Kombat, Resident Evil) série, ve které lidé hráli nikoliv druhé, ale rovnou třetí housle. Podtitulek ostatně zněl - ať vyhraje kdokoliv, my prohrajeme. Milionář Weyland (napojení na Vetřelce) odhalí pod ledem starý chrám plný vetřelčích vajec. A shodou okolností si to do něj nakráčí parta mladých vetřelců, zrovna když tu Weylandova parta vyšetřuje. Výsledkem je masakr, protože vetřelčí královna už měla dost role fackovacího panáka a na predátory se dobře připravila. A lidi? Ti to odnesou taky. Jen škoda, že kouzlo obou sérii se v poněkud neohrabané Andersonově režii dokonale vytratilo. Kde není talent a solidní scénář, tam divák pláče. Během půldruhé hodiny se povedlo obě sci-fi ikony zazdít na dlouhá léta dopředu. Nebo jsme si to alespoň mysleli.

4. Vetřelci vs. Predátor

Falešnou dvojku si diváci vydupali po sedmi letech, kdy odezněl původní šok. Na starost ji dostali debutující videoklipaři bratři Strauseové, kteří na rozdíl od Andersona vsadili na brutalitu. Vetřelčí koráb se zřítí poblíž amerického zapadákova a naštěstí přeruší rozbíhající se středoškolskou selanku, která připomíná ty slabší díly Beverly Hills 90210. A v těsném závěsu za nimi se objevuje Predátor. Ano, dopadne to přesně tak, jak si myslíte... jako divná kopie Vřískotu, ve které se místo zabijáka s nožem střídají vetřelci s Predátorem, kterým ta kvičící omladina vždycky nějakým zázrakem unikne. Je to totální mozkový výplach, v němž lidé vyloženě překážejí. A definitivní slepá ulička pro obě série. Smutný to konec.

5. Predátoři

A nebo že by to bylo jinak? V roce 2010 se Robert Rodriguez konečně vzdal myšlenky natočit regulérní pokračování (odehrávající se na španělské galeoně) a místo toho studiu předhodil svého chráněnce Nimroda Antala, aby natočil snímek Predátoři, který se pokusí celou sérii zrestartovat - bez vetřelců a bez velkých investic. Cílem bylo natočit něco jako Černočerná tma, stylovou nízkorozpočtovou sci-fi se solidními, ale nepříliš drahými herci, na kterou se bude chodit kvůli predátorovi, pardon, predátorům. Hra s názvem je jasná od začátku, kdy sledujeme, jak se v bednách uprostřed divočiny probouzejí žoldáci, nájemní vrazi a doživotní vězni. Všichni byli ve svých dosavadních životech predátory, ale teď poslouží jako lovná zvěř predátorům opravdovým. Samozřejmě nemusíte dvakrát hádat, aby vám došlo, že když spojí síly, dovedou lépe vyzbrojeným mimozemšťanům pěkně zatopit, protože selský rozum vždy vítězí nad laserovým zaměřovačem. A vlastně to bylo docela koukatelné béčko. Jen toho moc nevydělalo a v kinech prošumělo. Takže další stopka na hodně dlouho.

6. The Predator

A teď to studio zkusí znovu, tentokrát se bude navazovat na první dva filmy, které mají u fanoušků pořád ještě solidní kredit. A režírovat bude Shane Black, který si v původním filmu i zahrál (toho týpka, co vypráví ony neuvěřitelně sprosté vtipy) a od těch dob zrežíroval třeba Kiss Kiss Bang Bang nebo třetího Iron Mana. Hlavně je to ale po čertech dobrý scenárista, zodpovědný za legendy typu Smrtonosná zbraň, Poslední skaut nebo Dlouhý polibek na dobrou noc. Scénář je prý hotový, ale nic dalšího se nesmí prozrazovat, protože studio se teprve musí rozhodnout, jestli je finální verze opravdu finální, případně kolik peněz na film schválí, což následně ovlivní i jeho ambice, obsazení atd. atd.

Zatímco Ridley Scott natáčí druhého Promethea, kterého se bojí všichni pravověrní fandové Vetřelce, tady to vypadá, že se Predátor po letech vrací do těch správných rukou. Tak snad jsou pořád ještě pozlacené.

A TADY se podívejte, jak získat zdarma lístek na nového Zoolandera.

Podobné články

Doporučujeme

Další články