Možná jste už slyšeli o guerilla gardeningu – „pirátském“ vysazování květin v centrech měst na místech, kde by je člověk nečekal. V nějakém špinavém zanedbaném koutě pak prostě vyraší třeba tulipán. Krásná květina v tom nečekaném kontextu funguje jako zlidštění města. Připomíná, že stačí málo, a ulice nemusejí být tak neosobní a depresivní.
Úplně stejně funguje i guerilla knitting, tedy „pirátské pletení“. Někdo se prostě rozhodne věnovat často i desítky hodin svého volného času, aby z barevných bavlnek upletl něco na ozdobu veřejného prostoru. Obal na zábradlí, futrál na popelnici, ponožky pro sochu… Fantazii se meze nekladou a čím šílenější kontext, tím líp. Nečekané setkání s guerilla knittingem člověka nejdřív rozhodí a pak ho přiměje k úsměvu.
Guerilla knitteři a knitterky z mezinárodní pletařské komunity se věnují lavičkám, lampám, stromům… Prostě všemu, co je samo o sobě nezajímavé, špinavé a přehlédnutelné. Barevně oháčkované objekty se objevují už i v českých městech.
A to je fajn. Zaprvé to vypadá zajímavě a zadruhé je to k městu mnohem citlivější, než třeba sprejerství. Uháčkovaný „futrál“ na cokoli se dá nakonec vždycky rozstříhat a odstranit, aniž by po něm zůstaly stopy. Ale proč to vlastně dělat? Je to přece výsledek kroužku ručních prací, který je prostě jen anonymní. A navíc je pořád lepší plést, než třeba fetovat.
Anketa
Líbí se vám guerilla knitting?
A TADY se podívejte na vítěze letošní soutěže Pták roku.