Moto Junior: Velké finále si užili všichni – G.cz
Vyhledávání

Moto Junior: Velké finále si užili všichni

V Maďarsku se rozdávaly nejen poháry za lokální vítězství, ale také se rozhodovalo o celkových vítězích šampionátů. I proto jsme se těch, kteří měli nejvíc želízek v ohni, ptali na dojmy a plány do další sezóny.

Václav Rybář
Václav Rybář 13.10.2017, 08:49

Poslední závod sezóny, to bylo to pověstné ticho před bouří. Tady se totiž hraje o všechno. Malé poháry za lokální vítězství, ale i definitivní trofej mistra ČR nebo Evropy. Pro řadu závodníků je to vyvrcholení celé sezóny, následované několikaměsíčním klidem, nebo chcete-li přípravou na další sezónu. Jak jsme si totiž řekli už v jednom z předchozích dílů, opravdoví šampioni trénují i v zimě, ačkoliv jde spíš o kondičku a posilování schopností skrz přidružené sporty.

Pro svěřence Smrz Academy znamenal závod na okruhu u maďarského Kakucse předposlední velkou výzvu, protože o týden později jeli ještě svou vlastní Grand Prix doma v Písku. Tady se ale bojovalo se širokou konkurencí, tady se dalo vyhrát nad "okolním světem". A že měla naše početná parta v několika kategoriích svoje želízka, především tedy v Mini Moto, kde si pro vítězství dojel Adam Vyskočil, potvrzující tak solidní formu ze zbytku sezóny. Vybudoval si před soupeři solidní náskok, ale přesto v tom byly trochu nervy - spíš tedy rodičů než samotného Adama, ale tak už to v juniorských sportech bývá - kluci a holky se rvou a žijí okamžikem, všechno na ně dopadá až se zpožděním, zatímco rodiče drží pěsti, až jim z toho bělají klouby a vlasy.

Fandění a všeobecná podpora v okamžicích triumfů i pádů je téhle soutěži vlastní, ostatně emoce obojího druhu ze všech sedmi závodů vyloženě stříkaly. Tentokrát ale bylo ze šumu v závodních boxech i srocení po každém závodu patrné, že se hraje o víc. Kamarádi i zapřísáhlí soupeři si na startovním roštu potřásali rukama a přáli co nejlepší závod a v cílovce došlo na slzičky i objímání - po posledním závodě se už neřešila různá rivalství a to, jestli někdo skončil pět nebo deset bodů od sebe. Sláva vítězům, čest poraženým... slavili nakonec všichni, malí i velcí, tatínkové i maminky, synové i dcery.

Během našich rozhovorů těsně před předáním trofejí nikdo neházel flintu do žita. Někteří slavili a připravovali se na přechod do vyšší kategorie (z malých na dospělé motorky, nebo-li z Mini Moto do Mini GP), jiní doufali, že jim příští sezóna umožní posílit dobyté pozice v současné kategorii a ostatní nám potvrdili, že těch pár měsíců uplynulo jako voda, a že už se těší na další rundu, která odstartuje v červnu 2018.

Na tratích se sejdou staří známí a snad i noví matadoři, protože u Smrz Academy se prý každoročně objeví dostatek zájemců o závodění. Můžete být mezi nimi - sledujte www.motojunior.cz a www.smrzacademy.cz, nebojte se přijet na některý z tréninků a rovnou sebou vezměte svého juniora. Kdo ví, třeba strávíte jaro oťukáváním a v létě už bude vaše dítě brousit koleny asfalt. Vy se můžete spolehnout na to, že vám veteráni se vším pomohou a dají i pár zaručených tipů, jak první sezónu ustát bez nervů a karambolů. Závodění je sólový sport, ale potřebujete k němu tým. A v tomhle vás přijmou s otevřenou náručí.

A TADY si připomeňte, jak před 88 lety vznikla první Jawa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články