fb pixel Módní evoluce Davida Bowieho ve 22 fázích – G.cz
Vyhledávání

Módní evoluce Davida Bowieho ve 22 fázích

Pojďme si připomenout, jak šel čas s legendárním chameleonem stylu.

Nikola Nádvorníková
Nikola Nádvorníková 12.1.2016, 12:00

Říkal si Ziggy Stardust, Aladdin Sane, Štíhlý bílý vévoda. Uhlazený gentleman a stylový magor. Něco jako Jan Strmiska, ale (zatím) slavnější. Během přibližně 45 let své kariéry David Bowie vynalézal módu a hudbou zkoumal vesmír. Překračoval hranice, zkoušel kdeco a riskoval. A zdánlivě mu přitom bylo úplně fuk, co si o něm lidi myslí, tedy pokud je zajímalo to, čím je zrovna zásoboval.

Tvořil jak o závod a provokoval. S vydáním „The Next Day“, Bowieho prvního nového alba v tomto desetiletí, jsme všichni čekali soubornou módní přehlídku, či spíš módní übertrip, shrnutí kariéry, během níž šokoval a diktoval trendy. A kdy my jsme si vždycky říkali, s čím to zase přijde.

Březen 1966

Na značky, připravit se, jedeme… Bowie ještě pořád vypadá jako David Jones a v obleku jak ze škatulky vystupuje v britské televizi. A kdyby se zpíváním z nějakého důvodu tehdy sekl, ještě mohl začít studovat nebo dělat účetního.

Prosinec 1971

Je to žena? Je to muž? Nebo je to… tetka ze sedmdesátek? Tento portrét byl pro veřejnost jakousi ochutnávkou Bowieho záliby v míchání pohlaví. I když oproti tomu, co přišlo potom, je tohle slabý odvar.

Duben 1972

Během roku 1972 se Bowie rozhodl pro androgynní safari beatnický styl. Do zrození Ziggy Stardusta zbývalo několik měsíců. Z této bundy a kalhot si Bowie později patrně nechal udělat čalounění na gauč. Na jeden ze svých gaučů.

Červen 1972

I bez jídla je Marsu život! Bowie se naparuje jako Ziggy Stardust.

Leden 1973

Úhledně zabalený Ziggy na představení v Los Angeles. Basista Spiders From Mars Trevor Bolder přemítá, jestli ho po turné Banana Splits budou ještě potřebovat.

Červenec 1973

Bowie si hraje s barvami, symetrií a poněkud reviduje účes. Též se pokouší o zamyšlený dojem. Fotka z doby pozdního ziggismu.

Červenec 1973

Balerína z Bolšovo těatra? Na slavnostním zakončení Ziggyho v Odeonu ve čtvrti Hammersmith Bowie na špičkách balancoval při nejedné písničce.

Leden 1974

Bowie v sobě objevil piráta, a to jako „Rebel Rebel“ v holandské televizi. Dnes vhodné jako inspirace pro školní maškarní besídky.

Leden 1976

Tento portrét z roku 1976 zachycuje Bowieho na pomyslném módním rozcestí, kdesi mezi Štíhlým bílým vévodou a bohémským frajerem z jeho raného berlínského působení.

Srpen 1978

V plátěném hávu na pódiu v Londýně v roce 1978. Námořnická (??) kazajka nahoře, dole mnišská kutna. Jedinečný vizuální doprovod zvuku v Earl’s Court.

Srpen 1983

V roce 1983 jde Bowie do mladých broskviček. S „Let’s Dance“ se opět vrací do popového mainstreamu, a to velmi důrazně. Turné Serious Moonlight plní sály po celém světě.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články