Martin Scorsese je největším propagátorem slova „FUCK“ v historii filmu – G.cz
Vyhledávání

Martin Scorsese je největším propagátorem slova „FUCK“ v historii filmu

Oscarový režisér je téměř závislý na všeříkajícím a univerzálně použitelném slovíčku a láme svoje vlastní rekordy.

Přemysl Černík
Přemysl Černík 19.3.2015, 10:00

Jeden z nejslavnějších žijících hollywoodských režisérů, který načal již páté desetiletí tvorby, za svou kariéru již mnoho cen posbíral, drží však i maxima, za které se sošky ani trofeje nedávají. Útěchou mu může být alespoň několikeré zapsání do Guinessovy knihy. Rekord v celkovém počtu variací na slovo „fuck“ v jednom filmu se mu podařilo za poslední čtvrtstoletí překonat hned třikrát. Valnou většinu vyřknutí mají na svědomí Scorseseho „dvorní“ herci Robert DeNiro, Leonardo DiCaprio a Joe Pesci, kteří možná po několikáté spolupráci začali „fuck“ přidávat do svých textů již automaticky.

Americký filmař je nicméně i stávajícím držitelem – na první místo se vrátil předloňským snímkem The Wolf of Wall Street (Vlk z Walstreet), ve kterém „fuck" zaznělo neuvěřitelných 569x. DiCaprio se zároveň stal nejvíce „fuckujícím“ hercem všech dob a Scorsese dosáhl svého maxima, co se kadence „fuck“ za minutu týče. S 3.16 za minutu je momentálně o pět setin druhý za britským snímkem Twin Town. Poprvé se režisér podíval na vrchol žebříčku v roce 1990 filmem Goodfellas (Mafiáni), ve kterém svojí „fuckovací“ kariéru vystřelili do nebes DeNiro a Pesci – celkově kulatých 300. Ti samí herci překonali svůj vlastní rekord o pět let pozděj, když v kriminálním dramatu Casino předčili svůj vlastní výkon o celých 122 fucků.

Verze The Wolf of Wall Street sestřihaná pouze ze slov "fuck" má přes 4 minuty.

Trio Scorsese-DeNiro-Pesci v tom samém filmu zvládli ještě dva primáty. Celkově nejvíc vyřčení slova „fuck“ během jedné scény – 22x za 2:22 minuty (od začátku do konce dialogu však neuběhnou ani 2 minuty) a nejčastěji použité „fuck“ jedním hercem v jedné scéně – jen Pesci totiž použil slov s kořenem „fuck“ 20x, DeNiro tedy pouze 2x. V první třicítce filmů s „fuck“ má Martin Scorsese ještě The Departed (Skrytá identita), ve kterém aktuálnímu přeborníkovi DiCapriovi vydatně pomáhá obzvláště Mark Wahlberg, ale i Jack Nicholson a Matt Damon.

Pesci a DeNiro si umí rozepře vyříkat, jak by řekl Jiří Ovčáček, expresivně.

Pozn.: Absolutním rekordmanem (859x, kadence 9.21) je dokument Stevea Andersona o výrazu „fuck“ s prozaickým názvem Fuck. Mafiáni by se do první desítky nevešli, pokud bych započítal celovečerní stand-up comedy snímek - Martin Lawrence Live: Runteldat.
Anketa

Jaký je nejlepší ze čtyř Scorseseho filmů znatelně si libujících ve slově "fuck"?

Anketa se načítá...
A TADY máte 7 důvodů, proč s iPhonem nikdy nenatočíte hollywoodský film.

Podobné články

Doporučujeme

Další články