Filmový Bowie: 8 jeho třpytivých stop na stříbrném plátně – G.cz
Vyhledávání

Filmový Bowie: 8 jeho třpytivých stop na stříbrném plátně

David Bowie byl nejen legendární hudebník, ale výraznou stopu zanechal i v Hollywoodu. Pojďme si ho připomenout v jeho nejvýznamějších rolích.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 12.1.2016, 08:00

1) Muž, který spadl na Zemi

Role ve filmu Muž, který spadl na Zemi byla vůbec první Bowieho hlavní rolí v jeho filmové kariéře. Obsadil ho do ní režisér Nicolas Roeg. V roli mimozemšťana je vyhublý jako tyčka, bledý a nadmíru nervózně toporný - ideální ufon. Film byl i přes Bowieho rozporuplné herecké výkony přijat mezi sci-fi klasiky (vznikl na motivy knihy Waltera Tevise).

2) Poslední pokušení Krista

Bowieho Pilát Pontský je umírněný, klidný a inteligentní vládce, který nevidí žádné potěšení v potrestání Ježíše. I když v téhle klíčové roli byl na plátně jen pár okamžiků, v jeho filmovém portfoliu navždy stojí, že sečastnil natáčení jednoho z nejlepších Scorseseho filmů - a zvládl to bravurně.

3) Hlad

Catherine Deneuve si s Davidem střihla roli upírského páru. Nečekejte od nich žádné potoky krve, jiskření kůže na slunci ani příšerné monology plné vyceněných zubů. Bowie jako upír začíná znenadání stárnout a obává se smrti. Aby ho jeho přítelkyně zachránila, bylo potřeba do hry přibrat člověka, konkrétně Susan Sarandon.

4) Dokonalý trik

Zpěvák se původně pro malou roli Nicoly Tesly v mysteriózním dramatu vůbec nedokázal nadchnout. Musel ho přemluvit až sám Christopher Nolan. Ve filmu se David objeví sice jen párkrát, ale z jeho vědce čiší výjimečné charisma - a dokonce prý skvěle zvládl napodobit srbský přízvuk.

5) Labyrint

Davida Bowieho dodnes vroucně milujeme za jeho roli rockerského krále goblinů a unašeče malých dětí. Labyrint je vizuálě překrásná fantasy a Bowie, ze kterého tady 80. léta doslova křičí do všech stran, je takovou třešničkou na dortu. Ve filmu zazní řada z jeho vlastních písniček.

6) Basquiat

Jedna legenda ztvárnila druhou. V biografickém filmu o fenomenálním umělci Jean-Michele Basquiatovi se Bowie představil světu jako Andy Warhol. A je v tom zatraceně dobrý - tak dobrý, že by ani Andy sám sebe nezvládl zahrát lépe.

7) Twin Peaks

David Bowie se objevil i ve filmovém prequelu kultovního seriálu.Twin Peaks se zpočátku tváří jako detektivní soap opera, která pak přejde to tak absurdních rozměrů, že nad nimi zůstává rozum stát. A přesně to nás baví!

David Bowie se v roli agenta Phillipa Jeffriese ve filmu jen krátce mihne, ale na výběrové edici DVD najdete řadu rozšířených scén, mezi něž patří i jeho příběh.

8) Zoolander

Na závěr je nejlepší ukázat Bowieho i v roli, ve které si vlastně, jakožto sudí souboje modelů, střihnul sám sebe. David Bowie byl prostě legendou už za svého života.

A TADY máte 10 jeho nejlepších klipů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články