Pokud by se konala soutěž o nejšílenějšího demokraticky zvoleného prezidenta, nejspíše by v ní zvítězil filipínský prezident Rodrigo Duterte. Dvaasedmdesátiletá hlava státu je proslulá svými výroky a chováním, vedle kterých i prostořeký Donald Trump vypadá jako gentleman vybraných mravů. Po sérii nekorektních vyjádření na adresu drogových dealerů se Duterte rozhodl vzít si na paškál islámské teroristy.
Duterteho válka proti drogám je dnes již legendární. O narkomanech prohlásil mimo jiné, že by je nejraději nechal pojít hlady a následně jejich těly nakrmit ryby a jeho speciální protidrogová komanda bez soudu na ulicích zastřelila již téměř deset tisíc drogových dealerů. K jejich zabíjení kromě policie Duterte vyzval i obyčejné Filipínce, kterým slíbil, že každému, který zavraždí dealera drog, osobně udělí nejen milost, ale i vyznamenání.
Zatímco se v ulicích Filipín pro výstrahu válí mrtvoly drogových dealerů, Duterte neváhá urážet ostatní státníky. Papeže Františka nazval starým debilem, exprezidenta USA Obamu černým zku*vysynem. Sám sebe pak co do úspěšnosti a efektivity likvidace svých nepřátel srovnává s Adolfem Hitlerem. Na seznam Duterteho nepřátel, kteří by se měli mít na pozoru, jsou radikální islamisté z filipínské teroristické skupiny Abu Sayaaf.
S filipínskými islamisty došla Dutertemu trpělivost, když příslušníci Abu Sayaaf spáchali útok ve městě Davao, jehož byl Duterte dlouholetým starostou. K patnácti obětem z Davaa přibyla v minulém týdnu nalezená mrtvá těla teroristy zavražděných námořníků. To byla pro prezidenta poslední kapka. Na tiskové konferenci prohlásil, že všechny teroristy v zemi nechá postřílet a následně pak bude jíst jejich těla. "Dejte mi jakoukoliv část těla těch šmejdů a já jí sním s octem a cibulí. Nejsem v jídle vybíravý. Před jejich očima bych snědl jejich vůdce a pak nechal popravit i je a snědl je také," pronesl Duterte.
I přes kontroverzní výroky daleko za hranicí dobrého i špatného vkusu se Duterte mezi Filipínci těší extrémní popularitě. Země dlouhá léta zmítaná drogovou kriminalitou považuje jeho radikální metody za jediné účinné, neboť boj proti drogám mírovou cestou opakovaně selhal. Občané Filipín oceňují i to, že Duterte nechal pozatýkat politiky a úředníky podezřelé z korupce. Oblibu prezidenta by ale možná vysvětlil další z řady jeho výroků, kde novináři na dotaz, jak si vysvětluje svou popularitu, lakonicky odvětil: "Buď se mnou lidé souhlasí, nebo chcípnou."
Zde se dočtete o tom, jak by se Duterte osvědčil jako člen pražského antikonfliktního týmu proti kuřákům.