fb pixel
Vyhledávání

Falešný stůl Hadølf ve tvaru svastiky od Ikea: víme, odkud vítr fouká – z Berlína!

Zajímavé je, že k vyvolání virální reakce stačila jen fotka, na níž jsou při bližším pohledu patrná nápadně černá místa na rantlech stolu. Původní fotka z katalogu s názvem a cenovkou není nikde k nalezení.
Zdroj: Profimedia.cz

Určitě znáte tenhle čerstvý, úsměvný a lidsky hřejivý milý hoax s kusem nábytku připomínajícím zakázaný symbol. Švédská firma se jím cítí být poškozena. Kdo je skutečný autor tohoto značně originálního a ještě více nepraktického stolu?

Radek Kovanda
Radek Kovanda 22.12.2015, 10:00

Ikea má zase problém, který si sama nezavinila. Ale ani ta nejúzkostněji apolitická firma, jako jsou tihle ‚švédští nábytkáři‘, se tomu v dnešní eklektické době (= kdy se vesele kradou nápady stylem ‚ber, kde je‘) nevyhne. Naopak jsou velmi snadným terčem.

Stručně pro ty, kdo náhodou neví, o co jde. Po internetu začala kolovat fotka stolu ve tvaru svastiky, který se prý objevil v italské edici katalogu firmy Ikea pod názvem Hadølf, aby to trklo i ty největší zabedněnce. Navíc s cenovkou 88 euro, což bylo pomrknutí na menší zabedněnce, kteří vědí, že na osmé pozici v abecedě je písmeno H a že 2x H = Heil Hitler. Chá chá, vtip jak Gertrudino stehno.

Ikea se dle očekávání ostře ohradila, že nic takového ve svém výrobním programu nemá (a neměla a mít nebude) a že se jedná buďto o špatný vtip nebo rovnou o cílený útok, ale že se každopádně „důrazně distancuje od této fotky a shledává ji jako značně nevkusnou,“ jak prohlásil ikeácký mluvčí.

Ať si ale říká Ikea cokoli, komentáře pod fotkou a následně z nich sestavené články v médiích znovu rozvířily stará témata – stejně jako když vám partner(ka) začne na základě nějakého náhodného vjemu (něco zrovna uvidí, uslyší, ucítí...) vyčítat nějaké vaše pochybení, k němuž došlo před x lety.

1. Minulost zakladatele firmy Ikea, Ingvara Kamprada, konkrétně tedy jeho členství v nacistickém hnutí. Sám už mnohokrát při podobných kauzách uváděl, že to byla „mladická nerozvážnost“. Dokonce se i několikrát veřejně omluvil a svou omluvu adresoval zejména židovským zaměstnancům své globální firmy.

2. Velikost firmy je druhá věc, co lidi zajímá – a s ní spojené bohatství. Kdyby nebylo svastikového stolu, asi málokdo by teď jen tak z hlavy vytáhl částku 3,6 miliard liber a 162. místo v žebříčku nejbohatších lidí světa.

3. Velikost firmy je i třetí věc, co lidí zajímá – znovu se probírá téma, kde všude Ikea vyrábí svůj nábytek, přičemž prstem se bude ukazovat hlavně na ‚chudší země‘. Že to dělají takhle všichni, to nikoho moc nezajímá.

Je překvapivé, že teď nikdo nepřipomíná aféru z minulého století z období let šedesátých až osmdesátých, kdy Ikea využívala coby pracovní sílu politické vězně východoněmecké Stasi.

Ačkoli to by bylo právě to ‚pikantní‘. Ne upozorňovat na minulé, ale již tolikrát vysvětlené a omluvené chyby (i za ty politické vězně se Ikea omlouvala už hodněkrát), ale dát celou věc do skutečné souvislosti. Totiž zjistit a napsat, kdo tenhle stůl ve skutečnosti udělal a proč.

Takže – byl to tenhle muž, David Roze, umělec sídlící v německém Berlíně, což je asi na téhle kauze jediné pozoruhodné a úsměvné, jakkoli je to jen náhodné. Svastikový stůl přímo ze srdce někdejší Třetí říše. Ovšem až 66 let po pádu Berlína, protože byl vyroben v roce 2011. let. Ó, jak symbolické, skoro jak satanovo číslo 666. Akorát že ten původní stůl má na svých rantlech vyražena slova jako „Mír“, „Prosperita“ atd... tedy věci týkající se symbolických významů původní svastiky, která se zrodila kdesi v Asii. A je to primárně umělecké dílo. Stačí se trochu zadívat a zamyslet, aby člověk zjistil, že takhle nepraktický stůl by snad za 88 eur nikdo nechtěl.

Kdo nápisy vyretušoval a stůl naaranžoval do podoby fotky z Ikea letáku, takže se pak rozlétla nejdřív německým a vzápětí všemi internety po celém světě, se neví. Ikea by to ráda zjistila, ačkoli by možná mohla být ráda za tak hezkou reklamu zdarma. Ale my bychom rádi věděli, co je nakonec pravdy na té staré fámě (na níž se v souvislosti s háknkrajcovým stolem od Ikea rovněž zapomnělo) – totiž že se v obchodních domech Ikea ztrácejí děti).

Vzpomínáte? Ne? Tak tady Aspoň máte další veselý falešný návod z Ikea.

Podobné články

Doporučujeme

Další články