fb pixel
Vyhledávání

Zdravější alternativa ke klasickému kouření? Elektronická cigareta škodí srdci a cévám stejně jako tabák, ukázala studie

Zdroj: profimedia.cz

Poslední studie o škodlivosti elektronických cigaret poukázaly na to, že jejich dlouhodobé užívání ničí zdraví méně než tabák. Dlouhodobé studie navíc potvrdily, že riziko rakoviny při kouření elektronických cigaret je rovněž nižší než u tabáku. Avšak vše není tak růžové, jak se zdá. Elektronické cigarety obsahující nikotin totiž způsobují totožné symptomy, které souvisí se srdečním onemocněním, jenž způsobuje kouření cigaret. Vaše cévy tak trpí úplně stejně jako při klasickém kouření.

Martin Miko
Martin Miko 13.9.2017, 12:44

Škodí sice méně, ale škodí

Elektronická cigareta je čím dál populárnější alternativou ke klasickému kouření. Mnoho kuřáků, kteří přešli na elektronickou cigaretu, to odůvodňuje tím, že její kouření je zdravější. Je to ale pravda? Vědeckých studií, které nabízí srovnávání běžných cigaret s těmi elektronickými, se objevuje čím dál více. Každá z nich přináší nějaký jiný objev, který většinou předchozí zjištění vyvrátí. Představa o tom, že elektronická cigareta je zdravější, pak vyplývá z toho, že se při jejím kouření nespaluje tabák a nevnikají tím desítky karcinogenních látek, které způsobují rakovinu a srdeční onemocnění.

Je dost pravděpodobné, že spolu s přibývajícími dlouhodobými výzkumy budou přibývat negativní účinky při kouření elektronických cigaret, respektive dojde k odhalení jejich dlouhodobě negativních účinků. Účinky tabákových cigaret se zkoumaly a zkoumají dlouhá desetiletí. Před půl stoletím se rovněž tvrdilo, že cigarety nejsou škodlivé, avšak pozdější průzkumy prokázaly, že stojí za spoustou negativních vlivů na lidský organismus.

Elektronické cigarety způsobují tuhnutí cév

Vedoucí poslední švédské studie Dr. Magnus Lundback ze švédského Institutu Karolinska ve Stockholmu prohlásil, že ačkoliv bylo uváděno, že dopad na zdraví při kouření elektronických cigaret je minimální, tak je opak pravdou. Rostoucí počet důkazů nasvědčuje tomu, že existuje hned několik nepříznivých účinků na zdraví člověka. Během studie bylo zjištěno, že u dobrovolníků, kteří kouřili elektronické cigarety s nikotinem, došlo k významnému zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku.

Skupině dobrovolníků záměrně vyměňovali obden elektronické cigarety s náplní obsahující nikotin za náplň bez nikotinu. Každý z dobrovolníků musel kouřit elektronickou cigaretu po dobu 30 minut. Po několika dnech střídavého kouření elektronických cigaret se ukázalo, že ve dnech, kdy dobrovolníci kouřili elektronickou cigaretu s nikotinem, u nich dochází k arteriální tuhosti. Tuhnutí tepen je součástí procesu stárnutí a může mít negativní vliv na krevní tlak a oběhovou dynamiku. Navíc je zde zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění, demence a samozřejmě i smrti. Ve dnech, kdy dobrovolníci kouřili elektronické cigarety s nikotinem, měřili lékaři testovaným krevní tlak a srdeční frekvenci ihned po kouření a poté po 2 a 4 hodinách.

Dopady kouření elektronických cigaret na srdce a cévy jsou tedy totožné jako u klasických cigaret. Doktor Lundback prohlásil, že kuřáci elektronických cigaret by měli být seznámeni s rizikem, který s sebou nesou.

Na druhou stranu se však zdůrazňuje možnost nahradit klasické cigarety těmi elektronickými a postupně snižovat obsah nikotinu v náplni, čímž se lze postupně vyléčit ze závislosti na kouření.

A zde je 6 vitamínů: kdy a jak přišly ke svým písmenům.

Podobné články

Doporučujeme

Další články