9 typů asistentek. Poznáte tu z vaší kanceláře? – G.cz
Vyhledávání

9 typů asistentek. Poznáte tu z vaší kanceláře?

Dobrá asistentka je zlato, špatná vás přivede do hrobu.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 21.8.2014, 17:24

Mezi řemeslníky kdysi existovala pracovní knížka. Zaměstnavatelé se v ní navzájem informovali, kdo chodí do práce pozdě, kdo chlastá, kdo krade a kdo je skvělý fachman. Dnes takové dobrozdání neexistuje. Zvlášť velká chyba to je, pokud hledáte asistentku. Nejdřív ji totiž musíte přijmout a až postupně zjišťujete, k jakému z devíti typů patří.  

1. Aneta: imitátorka

typ12 Do práce přijde přesně v devět a odejde z ní přesně v půl šesté. Mezitím si jen odskočí na přesně vymezenou půlhodinovou polední pauzu. Nemarní čas, nevykecává se, neodbíhá na cigaretu. Stále se sklání nad stolem nebo něco ťuká do počítače, takže se zdá, že usilovně pracuje. Když se ale na výsledky jejího celodenního úsilí podrobně zaměříte, zjistíte, že skoro žádné nejsou. Pracovní úkoly jí navíc musíte přesně zadávat a podrobně vysvětlovat. Nemá vlastní iniciativu a nenapadne ji udělat nic víc než to, co se po ní chce (třeba odmrazit lednici nebo uklidit hrnky od kafe). Vlastně je to jen taková výplň židle, která stále čeká na zadání.  

2. Petra: prokrastinátorka

typ5 Jakmile dorazí do práce, začne každodenní kolotoč úhybných manévrů. Odbíhá na záchod, vaří si kafíčko, míchá kafíčko, pije kafíčko, myje hrnek, odbíhá "na cigárko", probírá s kolegyní co kdo o kom řekl, kontroluje Facebook, koketuje s kolegou… Pak se zvedne a "něco důležitého" nese do sousední kanceláře, kde se na půl hodiny zakecá. Následuje plánování oběda a porovnávání nabídek všech restaurací v okolí. "Co myslíte, mám si dát pizzu, Číňany nebo smažák?" Z oběda se vrátí o půl hodiny později, protože "náhodou potkala šéfovou účtárny, se kterou musela probrat faktury ". Následuje káva, pokouřeníčko a další káva. Následně někoho seřve, že něco neudělal, a ona to po něm teď musí předělat. Ve čtyři se dovolí, jestli by dneska výjimečně nemohla odejít dřív. Má totiž nemocného psa… Zůstane po ní práce, která by se dala zvládnout za dvě hodiny. Vyplatilo by se jí tedy najmout jen na třetinový úvazek, ale to by nesla jako smrtelnou křivdu. Je přece nepostradatelná!  

3. Martina: intrikánka

typ2 Jakmile ji přijmete, vtrhne do kanceláře a totálně rozvrátí zavedený pořádek. Zpřehází šanony a dá jim "nový a lepší systém", uklidí lednici, nakoupí nové skleničky… Šéf je nadšený, že se v kanceláři konečně něco děje. Pak mu ale dojde, že jsou to ve skutečnosti jen nepodstatné změny a přenášení bordelu z místa na místo. Ona ho ale zpracuje a stane se jeho důvěrnicí. Tahá z něj rozumy a podkuřuje mu, až jí všechno vyžvaní, takže ho má v hrsti (často i díky tomu, že s ním cíleně a promyšleně začne spát). Jakmile na šéfa něco ví, má neotřesitelnou pozici a už ji v podstatě nelze vyhodit. Pak začne intrikovat a rozvracet kolektiv. Vezme si třeba hotovou práci kolegyně a "předělá ji a vylepší", aby dokázala, jak je ta kolegyně neschopná a zbytečná. Všechny pomlouvá a rozeštvává proti sobě. Řada zaměstnanců to nevydýchá a odejdou, jen aby s ní nemuseli sedět v jedné místnosti.  

4. Jana: maximalistka

typ4 Je až neuvěřitelně loajální, pracovitá, rychlá a přesná. A právě v tom je její chyba – protože je tak výkonná a nepostradatelná, v podstatě ji nelze vyhodit. Šéf navíc ví, že má na víc a může proto kdykoli odejít. Ze strachu, aby o ni nepřišel, ji proto začne odměňovat bonusy a postupně jí zvedá plat. Když finančně narazí na strop asistentky, šéf šéfa jí v rámci co největšího šetření vyhodí jako první. Zůstane po ní špatná startovní pozice pro další asistentku. Žádná jiná už totiž nebude tak skvělá.  

5. Kateřina: prázdný sud

typ8 Krásná usměvavá žena, která je hodná a hned všechno zařídí. Je ale hloupá a nevzdělaná a navíc postrádá osobnost a charisma. Jako kdybyste si do kanceláře postavili mluvící fíkus. Navíc bývá příliš extrovertní – pořád se pohihňává, hloupě vtipkuje a všechny tím ruší. Vypráví třeba zápletku včerejšího trapného seriálu nebo rozebírá intimní život Mirka z vedlejší kanceláře. Nikdy nebrat.  

6. Margita: chodící komplex

typ10 V kanceláři po celý den vytváří negativní atmosféru. Na všechno, co šéf řekne, dělá kyselé obličeje, jaký že je to debil. Neustále obrací oči v sloup a tváří se útrpně, jako kdyby jí právě umírali rodiče na rakovinu. Všichni z toho mají provinilý pocit a sami sebe se v duchu ptají: "Neudělal jsem někde chybu? Nešlápl jsem jí nechtěně na kuří oko? Nedotkl jsem se jí něčím?" Cokoli se v kolektivu řeší, to po ICQ nebo FCB okamžitě vyslepičí kamarádkám. Vznikají tak bizarní situace. Šéf něco řekne a ona to v reálném čase on–line potají rozebírá a komentuje s kolegyní u vedlejšího stolu. Extrémně na všechny tlačí své umanuté představy o nadřízených, až jim je implantuje do hlavy. Třeba že je šéf "totální kokot". Kolektiv tím postupně rozleptá jako kyselina. Navíc je to lhářka, která si vymýšlí, že má práci "už dávno udělanou, jen se mi bohužel zavirovala fleška a šanon mi rozkousal pes." Protože je líná, neschopná a nespolehlivá, zachraňuje to kradením práce a nápadů druhým. Je to had, kterého si šéf naivně hřeje na prsou. Když jí totiž prokoukne a vyhodí, zasype ho smrští pomluv a zveřejní všechno, co jí kdy bláhově prozradil.  

7. Naďa: ideál

typ7 Milá, chytrá, šikovná, vzdělaná, rozumná, férová, sebevědomá… Když už jí nějaká práce nesedne, přizná to sama sobě, přijme trest a šéfovi na férovku řekne, ke kterému datu skončí. Kolik takových silných osobností ale po světě chodí?  

8. Tereza: zmýlená a nešťastná

typ6 Spletla se a dělá v životě něco jiného, než by měla. Sedí na špatné pozici. Nejde jí to, a tak to nahrazuje zvýšeným pracovním úsilím. Úkolů si bere víc než stíhá a pak se z toho hroutí. Navíc to odnáší i její osobní život, který má totálně neuspořádaný a rozbitý. Kdyby se "našla" a změnila zaměstnání, byla by skvělá, jenže se bojí změny. Dobrý šéf si toho všimne a vyhodí ji – v jejím zájmu.  

9. Andrea: jednorozměrná

typ3 Je sice nevzdělaná, ale inteligentní. Neumí nic až na jednu věc, pro kterou je nepostradatelná. Třeba stylizovat dopisy nebo přemlouvat klienty. Zbytek pracovní náplně nezvládá, ale šéf jí to pro její dílčí skvělou schopnost odpouští. Všechno jí proto prochází, a to včetně seků, za které vy byste už dávno letěli. Protože je chytrá, postupně jí dojde, že vlastně nic neumí. Pak začne panikařit, než pochopí, že si musí nabrnkout bohatého chlapa. Jen on totiž bude kotvou jejího života.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články