Řešení tragédií uprchlíků: 6 Afričanů do každé rodiny!

Obrázek uživatele Ivan Brezina
20.4.2015, 14:04

Nebezpečné plavby uprchlíků ve Středozemním moři mají východisko. Obránci lidských práv ale musejí jít příkladem nám ostatním.

Při pokusu dostat se ilegálně z Afriky do Itálie se v sobotu utopilo asi sedm set uprchlíků. „Je to jako genocida,“ citovala iDnes maltského premiéra Josepha Muscata. „Pokud před tím bude Evropa a světové společenství stále zavírat oči, budeme odsouzeni. Stejně jako dějiny odsoudily Evropu, když se zavíraly oči před genocidou tohoto a minulého století.“

Prezident neziskové organizace Lékaři bez hranic Loris De Filippi dodal, že ve Středozemním moři vzniká masový hrob a odpovědnost nese evropská politika.

Genocida?

Tak moment – nepletou se ti pánové náhodou? Genocida je podle definice „úmyslné a systematické zničení celé nebo části, etnické, rasové, náboženské nebo národnostní skupiny“. Copak africké uprchlíky někdo cíleně selektuje podle rasy nebo náboženství a pak je cíleně topí? Na lodě přece nastupují dobrovolně s cílem dostat se do „bohaté“ Evropy a mít se dobře. Riziko smrti je jejich volba, jejich rozhodnutí.

Je to asi stejné, jako když někdo přepadne banku nebo pracuje v dole či v chemičce, aby si víc vydělal. Riskujete, že vás zastřelí policie, že vás usmrtí zával nebo že se otrávíte. Páchá na vás snad někdo genocidu? Ne, děláte to dobrovolně.

Uznejme, že část viny nesou pašeráci lidí, kteří na exodu uprchlíků profitují. Ale cpou snad Afričany na lodě násilím? A že za to neseme odpovědnost i my Evropané? To už je úplně nelogické.

Žijeme na kontinentu, který je relativně bohatý a láká proto obyvatele jiných kontinentů. Je to snad naše vina? Pokud ano, je to asi stejné, jako když nějaký úchyl znásilní krásnou ženu a pak u soudu říká: „Může si za to sama, neměla být tak přitažlivá. Jsem nevinný, ošklivku bych neznásilnil.“

Šílená logika

O afrických uprchlících jsem už psal ZDE. Upozorňoval jsem na stále se množící hlasy z webových diskusí, které doporučují uprchlické lodě torpédovat. To je samozřejmě zrůdná představa. Stejně šílená je ale vize Evropy zaplavené běženci, o které se budeme muset postarat a kteří náš svět doslova rozvrátí.

Nejšílenější je prostá selská logika: čím víc topících se chudáků z moře zachráníme, tím bude jejich cesta bezpečnější a tím víc dalších uprchlíků se jí odváží. Po tragické smrti sedmi set Afričanů jsou tu dvě následující řešení:

1. Vyfotit ty stovky utopených těl a děsivé snímky vylepit v afrických přístavech s výstrahou: „Chystáš se k nám do Evropy? Tohle riskuješ a je to tvoje svobodná volba.“

2. Přesídlit všechny Afričany do Evropy. Afrika má asi 1,11 miliardy obyvatel, Evropa 742,5 milionu. To je 1,5 uprchlíka na každého z nás. Pokud máte čtyřčlennou rodinu, dostali byste šest hostů, kteří by u vás bydleli a kterým byste dávali najíst. Neříkejte, že by se k vám nevešli. Nebezpečné plavby přes Středozemní moře by pak ustaly a nikdo by se už neutopil.

Michalu Kocábovi, Petru Uhlovi, Džamile Stehlíkové, Anně Šabatové a dalším „dobroserům“ napište, aby šli příkladem.

A článek Proč padla facka za názor, že legionáři byli zrádci českého národa, čtěte ZDE.


Komentáře