fb pixel 10 zaručeně divných vysokoškolských titulů – G.cz
Vyhledávání

10 zaručeně divných vysokoškolských titulů

Bojíte se, že vás s bakalářem z humanitních věd nikdo nezaměstná, ale přesto se nechcete při studiu moc nadřít a hlavně se dobře bavit? Zkuste si vybrat z desítky divnooborů, které slibují originální přednášky a dost možná i vyšší zaměstnatelnost.

Václav Rybář
Václav Rybář 14.9.2017, 08:34

Nemělo by vás překvapit, že všechny dnes zmíněné školy se nachází v Americe. Tam jsou prostě o trochu dál. Ani jedna ovšem není na nějaké prestižní univerzitě, většinou se jedná o státní školy, které si mohou dovolit být trochu kreativnější, aby přilákaly víc studentů. Na druhou stranu jsou to obory často tak specifické, že o pracovní uplatnění byste neměli mít nouzi, pokud jste ochotni se za prací odstěhovat.

1. Bakalář bojových umění

První západní univerzita s titulem z bojových umění se nachází ve státě Connecticut, konkrétně v Bridgeportu. Student se seznámí s historií bojových umění, jejich úlohou ve světě a může si vybrat jedno z několika bojových umění jako svůj hlavní předmět. Maturuje se pak ve školních škamnách i v tělocvičně.

2. Jachetní dozor

Kde jinde než v Monaku byste chtěli studovat na výběrové škole obory jako Luxury Yachting Management nebo Luxury Management? Ve městě nasajete atmosféru luxusu, ve škole vás pak naučí, jak od sebe poznat jachtu za sedm a sedmdesát milionů. Nutno dodat, že tenhle obor je pro zbohatlíky a syny z dobrých rodin - jedině ti si mohou dovolit astronomické školné. Odměnou jim bude titul, kterým jim umožní se ve vlastní bohatství konečně vyznat a smysluplně ho spravovat.

3. Architekt zábavních parků

Na California State University v Los Angeles si můžete vystudovat obor Theme Park Engineering. Netušíme, jestli budete rovnou navrhnovat celé parky, nebo vás postaví k údržbě horské dráhy, ale pravděpodobně to bude něco mezi tím. A vzhledem k tomu, že v USA jsou podobné parky na každém rohu, budete mít o práci a zábavu rozhodně postaráno.

4. Kvalifikovaný hnětač těsta

Starý pekař není doma a mladý to neumí? Tak ať si to nastuduje! Dneska je pečení především o chemii a nových metodách, které vám tu nasypou do hlavy, abyste dělali ty nejkřupavější houstičky a nejbělejší chleba. Dřinu u pece už nečekejte, spíš koumání v laboratoři. Však oni vám to na Kansas State University v rámci oboru Bakery Science vysvětlí.

5. Titul v balení

Tehle titul, pardon titulek, je samozřejmě trochu zavádějící, ve skutečnosti totiž budete studovat obalovací techniky a metody. Pokud jste zamrzli u vánočního balícího papíru a spousty izolepy, možná zjistíte, že věci se dají balit i jinak. Z balení můžete na Michigan State University získat i magistra. Třeba pak vyděláte balík.

6. Magistr pažitu

Klasický titul, který vychází z hladu po odbornících na golfová, fotbalová i jiná hřiště, která spoléhají na perfektně fungující trávník. Ono totiž vymyslet, nasázet a udržet zelený potah dá docela práci, stejně jako vymyslet zavlažování a upravit ho pro konkrétní podnebí a podmínky. Prostě věda, jak zjistíte na Penn State University v rámci oboru Turf Grass Science. Tenhle obor se samozřejmě studuje i na několika školách po celém Česku.

7. Aukční expert

Myslíte si, že máchat ve vzduchu kladívkem je sranda? Dost možná, ale i na to potřebujete titul v Auctioneering, který vám ráda vystaví státní universita v Harrisburgu. Zní to trochu jako falešný online diplom, ale jestli vás tam naučí mluvit tak rychle, nepřetržitě a bez zakoktání jako na prestižních aukcích, možná se vám to bude v životě k něčemu hodit - třeba během hádek s partnerem.

8. Odborník na seriály

Některé menší univerzity jako třeba Bowling Green State University musí studenty lákat na obory, které zní jako z pohádky. Třeba Popculture degree vypadá na první pohled jako každodenní několikahodinové sledování Netflixu, zakončené maturitou ve stylu Riskuj, kdy odpovídáte na kvízové otázky z popkultury. K čemu vám bude, že víte, ve které epizodě Přátel se objevil nahatý soused? Na tuhle otázku už si musí studenti tohoto oboru odpovědět sami.

9. Pivní docent

K oboru Fermentation Studies z Appalachian State University samozřejmě máme coby Češi blízko. A v USA se móda mikropivovarů taky slušně rozmáhá, takže jako vystudovaný sládek ze školy s vlastním pivovarem na tom nebudete úplně špatně. Minimálně můžete zodpovědně zákazníkům říct, že pivo od velkých amerických značek chutná jako ranní moč. Studovat pivovarnictví můžete ale i např. v Praze, na slavné "Podskalské".

10. Expert na nadpřirozeno

Duchové, kletby a další paranormální průšvihy jsou v USA hodně populární, částečně i díky filmovým hororům. Nevěřili byste kolik lidí věří, že jim doma straší. A jsou ochotni vynaložit nemalé částky na vymítání zlých duchů nebo alespoň přátelskou konzultaci. Abyste si mohli podobný byznys otevřít, potřebujete titul - třeba bakaláře z Paranormal Studies z University of Sedona. Podobný obor ale nabízí v USA hned několik škol. Tak neváhejte a běžte vymítat!

Podobné články

Doporučujeme

Další články